Zdravý a sexi chrbát ako základ dokonalej postavy
12. AUG 2013

Zdravý a sexi chrbát ako základ dokonalej postavy

Pekné bruško, pevný zadok a štíhle stehná. To všetko je fajn, aby však bolo dielo dokonalé treba popracovať aj na svaloch chrbta. Budete tak nie len dokonalí, ale aj zdraví.

Tipy pre pekný chrbát

Chrbát predstavuje veľkú svalovú partiu, ktorá pozostáva zo širokého svalu chrbta, vzpriamovačov, trapézových svalov a svalov stredu chrbta. Aby ste precvičili všetky oblasti, voľte v každom tréningu okrem cviku so širokým úchopom aj cvik so stredným a úzkym úchopom.

Posilňovanie svalov chrbta vám pomôže vytvoriť ilúziu V-tvaru trupu, ktorý bude začínať širokými ramenami a bude prechádzať k úzkemu pásu.

Pri cvičení je veľmi dôležité precítenie pohybu a nie prekonávanie rekordov v používaných váhach.

Odporúčame prečítať: 6 cvikov na uvoľnenie chrbta v kancelárii

 

Cviky na chrbát

Sťahovanie kladky

Sadnite si vzpriamene na sedačku pod hornú kladku, stehná zasuňte pod záchytky a uchopte nadhmatom dlhý držiak. Striedajte široký aj úzky hmat tak ako aj pronované a supinované pozície rúk.

Odporúčanie : 3 série, 15 až 20 opakovaní

Priťahovanie jednoručky v predklone

Oprite sa kolenom a rukou rovnakej strany o rovnú lavičku, potom urobte predklon s rovným chrbtom. Voľnou rukou a s neutrálnym hmatom uchopte jednoručku a pritiahnite ju k spodnému okraju hrudníku alebo k horným bočným svalom pasu, potom sa vráťte na začiatok. Opakujte a potom vystriedajte.

Odporúčanie : 3 série, 15 až 20 opakovaní

Veslovanie so spodnou kladkou

Posaďte sa vzpriamene na lavičku a uchopte držiak podľa vlastného výberu. Chodidla oprite o dosku a kolená mierne pokrčte. S prehnutým chrbtom pritiahnite držiak k pasu, súčasne zdvihnite hrudník a ramena stiahnite dozadu.

Odporúčanie : 3 série, 15 až 20 opakovaní

Problémy s chrbtom

Pri bolestiach chrbta je dôležité zmeniť svoj životný štýl. Sedíme na nevhodných stoličkách, spíme na nekvalitných matracoch, hrbíme sa celé hodiny za počítačmi a málo sa hýbeme. Nečudo, že veľká časť populácie trpí bolesťami chrbta.

Odporúčame prečítať: Pilates Medical – balet na žinenke, ktorý pomôže boľavým krížom

Čo robiť pri bolestiach chrbta?

Ak už bolesti vzniknú, nestačí siahnuť po analgetikách, ale treba odstraňovať príčinu a to najme vhodným kompenzačným cvičením. Fyzická aktivita udržuje kondíciu, ohybnosť a posilňuje svalstvo. Nečinnosť naopak oslabuje svaly a aj kosti. Ak bolesť zosilní a neustúpi ani počas 4-6 týždňov, ak sa bolesť objavuje aj vtedy, ak ste v nečinnosti a zobúdza vás zo spánku, tak odporúčam navštíviť lekára.

Čo chrbtu neprospieva?

Preležané matrace, dlhodobé státie či sedenie, nadváha, trvalý stres a napätie, aktivity pri ktorých dochádza k prudkým nárazom chrbtice, užívanie analgetík bez riešenia problému.

Čo chrbtu prospieva?

Pravidelné a pestré pohybové aktivity (plávanie, bicyklovanie, jóga, posilňovanie, kalanetika,...), psychická pohoda, vhodná obuv (neustále nosenie vysokých opätkov chrbtici škodí).


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zdravý a sexi chrbát ako základ dokonalej postavy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 1492
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.