Z nespokojnej bacuľky sa stala sexy kočka

Danka Rečková trpela obezitou, mala vysoký cholesterol, bola stále unavená a nemala sa rada. Ako to dokázala zmeniť?

Zo zakomplexovanej bacuľky sa stala sexy kočka
Zdroj: Danka Rečková
17. JAN 2020

Dankin príbeh začína ako mnoho iných. Už ako malé dieťa bola v porovnaní s rovesníkmi okrúhlejšia. „U nás doma pojem zdravá strava neexistoval. Varili sa klasické slovenská jedlá. Zároveň som mala veľký apetít, celkovo zlé stravovacie návyky a milovala sladké,“ spomína na obdobie detstva a dospievania mladá žena.

Tento životný štýl ju doviedol k tomu, že v osemnástke vážila pri 170 cm 85 kilogramov. „Túto váhu som nemala z lenivosti vykonávať nejaký druh športu, pretože som bola odmalička športovo aktívna,“ dopĺňa. Takže jednoznačným kameňom úrazu boli ťažké a mastné jedlá i sladkosti.

Prvým impulzom k zmene bola diagnóza OBEZITA

Možno aj vy poznáte ľudí, ktorí chodia pravidelne na preventívne prehliadky, avšak problémy s nadváhou, obezitou, vysokým krvným tlakom či cholesterolom „neriešia“ inak ako liekmi, ktoré dostali od lekára. Nechce sa im meniť stravovacie návyky a ani sa pravidelne hýbať, pretože by museli niečo zmeniť a zmeny sú zväčša nepohodlné.

Našťastie, Danka do tejto kategórie hazardérov s vlastným zdravím nepatrí a slová odborníka si vzala k srdcu. „Návšteva lekára v roku 2017 bola pre mňa prvým impulzom k zmene, keďže som mala potvrdenú obezitu, upozornili ma aj na výšku cholesterolu, upchaté cievy a stálu únavu. Trpela som pocitom menejcennosti, nemala som rada samú seba, a tak som sa rozhodla, že s tým začnem bojovať,“ spomína.

Okrem zdravotného stavu bola ďalším hnacím motorom Dankinej premeny minulosť, teda obdobie základnej a strednej školy. „Už ma nebavilo byť stredobodom posmeškov a šikany rovesníkov. Spolu s mojou tvrdohlavou náturou a odhodlaním zmeniť sa, som sa nakoniec dokopala k tomu, aby som na sebe začala pracovať,“ hovorí.

Danka Rečková

Pomaly ďalej zájdeš, alebo nie?

Hoci väčšina trénerov upozorňuje na to, aby sme s cvičením začínali pomaly a postupne, teda neprepínali svoje sily a počúvali svoje telo, lebo inak narazíme, Danka sa tejto rady nedržala. Pramenilo to z jej povahy. „Zobrala som to zhurta a makala v rozhraní 6 – 12 ráz týždenne vo fitcentre. Venovala som sa kruhovým tréningom, ako crossfitu, bodypumpu fx alebo kardiu. Poznatky som získavala z rôznych zdrojov. Zakrátko som si všimla, že ma baví dvíhať ťažšie váhy, čo na ženu nie je až také bežné. Po deviatich mesiacoch som sa dozvedela, že existujú súťaže v kulturistike, čo ma zaujalo,“ hovorí sebavedomá mladá dáma, ktorá s pribúdajúcim časom zisťovala, že vo svete fitness sa cíti čoraz viac ako doma, a že pocity menejcennosti sa pomaly vytrácajú. „Začala som sa mať rada a s radosťou som sledovala, ako sa moje telo pomaličky mení,“ dodáva.

Cvičenie je dôležité, ale strava je základ

Pokiaľ sa chceme zbaviť obezity či nadváhy, kľúčové je zmeniť stravovacie návyky a toto úsilie podporiť pravidelným pohybom, ktorý máme radi.

Ak sa nevieme vo svete zdravého stravovania zorientovať, máme možnosť osloviť výživových poradcov alebo trénerov venujúcich sa i strave, poprípade sa vzdelávať z relevantných zdrojov.

Danka si zvolila vlastnú cestu – na úplnom začiatku jej pomohla s jedálničkom kamarátka, neskôr si informácie dopĺňala sama. „V začiatkoch redukcie hmotnosti som jedla veľa zeleniny, mäsa, ryže a snažila sa obmedziť chute na sladké,“ spomína.

Usilovala sa teda o zdravý a vyvážený jedálniček, žiadne diéty či vylučovanie niektorej makroživiny z jedálnička.

Danka RečkováDanka Rečková

Cieľov nie je nikdy dosť

Danka získala premenou svojho tela naspäť svoje zdravie, vrátila sa jej energia a začala milovať samú seba. „Prinieslo mi to aj iný pohľad na svet, veľké množstvo úžasných ľudí a partnera, ktorý ma neskutočne povzbudzuje v tom, čo robím a je mi veľkou oporou. Ako sa vraví, akými ľuďmi sa obklopujete, takými aj ste,“ hovorí Daniela, ktorá sa chce v apríli budúceho roka zúčastniť MS Slovenska v kulturistike a fitness. Na súťaž sa pripravuje s pocitom, že urobila veľkú zmenu vo svojom živote, splnila si kedysi nepredstaviteľný sen a ukázala, že nič nie je nemožné, ani vyhrávať medaily. „V budúcnosti sa chcem, samozrejme, zlepšovať, aby som mala čo najlepšiu formu,“ hovorí s odhodlaním.

A čo odkazuje večným nespokojencom, ktorí namiesto toho, aby na sebe začali pracovať, sa radšej vyhovárajú alebo závidia a ohovárajú tých, ktorým sa to podarilo? „Máme len jedno telo, v ktorom budeme žiť celý život. Je také veľké množstvo ľudí, ktorí sú so sebou nespokojní, ale hanbia sa priznať si chybu, že niekde zlyhali. Stále sa vyhovárajú na finančnú situáciu a nedostatok času, ale to, že sú leniví vstať a vyjsť z komfortnej zóny, to si nepriznajú. Darmo budeme fňukať nad kilami navyše, keď nebudeme na sebe tvrdo makať. Jediná osoba, ktorá nás zmení vo všetkom k lepšiemu, sme my, sami. Jediné konanie, ktoré vieme ovplyvniť, je naše vlastné,“ dodáva.

Chcete aj vy zmeniť svoje telo? Vyskúšajte video program SUPER BODY 3, v ktorom si v rámci 30-minútových tréningov precvičíte celé telo s dôrazom na problematické partie, ako brucho, zadok či stehná. 

super body 3


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Z nespokojnej bacuľky sa stala sexy kočka

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2468
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.