Vypočítajte si svoj bazálny metabolizmus a schudnete bez námahy!

Spoznajte svoje BMR a chudnutie pôjde ako po masle, alebo nie?

Brucho_Meter_Chudnutie
Zdroj: Photo by rawpixel on Unsplash
20. FEB 2019

Možno aj vy ste s nadšením klikli na článok, pretože vás zaujal nadpis, podľa ktorého stačí poznať jedno obyčajné číslo a chudnutie sa stane hračkou – veď ak denne neprijmete viac energie, ako udáva BMR, neschudnete a vlastne ani nepriberiete. Alebo ak prijmete menej energie, ako je BMR, začnete chudnúť. Čerešničkou na torte je to, že vlastne nemusíte ani športovať.

Takéto a podobné návody na chudnutie ponúkajú niektoré články zamerané na rýchle a jednoduché chudnutie. Predstava je to krásna, o tom niet pochýb. Aká je však realita?

Čo je to bazálny metabolizmus

BMR (Basal Metabolic Rate) je číslo, ktoré vyjadruje, aká je optimálna energetická spotreba človeka s priemernou stavbou tela. Alebo inak povedané, je to množstvo prijatej energie, ktoré je potrebné na to, aby organizmus mohol vykonávať základné životné funkcie, ako napríklad dýchanie, trávenie, regulovanie telesnej teploty atď. Avšak toto číslo nezohľadňuje telesnú ba ani duševnú aktivitu, ktorú počas dňa vykonáte.

Ako si vypočítať svoje BMR?

Samozrejme, existujú vzorce, ktoré vám prezradia, aký je váš bazálny metabolizmus. Avšak najjednoduchšie je siahnuť po BMR kalkulačke, do ktorej stačí zadať základné údaje, ako vek, pohlavie, výšku a váhu. BMR však dokážu vypočítať aj osobné telesné váhy s telesnou analýzou.

Prečo sa nepokúšať chudnúť podľa BMR?

Dôvodov je viacero. Pozrime sa aspoň na niektoré. Skúste si vypočítať svoj bazálny metabolizmus na viacerých kalkulačkách. S najväčšou pravdepodobnosťou sa údaje zhodovať nebudú. Z toho vyplýva, že sa jedná iba o orientačné čísla.

Ďalším problémom je, že bazálny metabolizmus nezohľadňuje žiadnu telesnú a ani duševnú aktivitu. Čiže celé by to fungovalo za predpokladu, že by ste celý deň sedeli (ideálne ležali) na gauči a ani sa nepohli. Potom je šanca, že pri dodržaní BMR by ste nepribrali a ani neschudli. Samozrejme, človek počas dňa vykonáva množstvo činností, ktoré je veľmi ťažké spočítať a vyjadriť v množstve energie (kJ, kcal). Avšak existujú kalkulačky, ktoré zohľadňujú aj stupeň fyzickej aktivity. Samozrejme, môžete ich vyskúšať, no opäť zdôrazňujeme, že sa jedná iba o orientačné údaje.

Nuž a dostávame sa k najväčšiemu problému – aj redukčný jedálny lístok má byť zostavený na mieru, čiže musí zohľadňovať nielen pohlavie, vek, váhu, výšku, stupeň pohybovej aktivity, ale aj ďalšie dôležité parametre, ako napríklad somatotyp, pomer jednotlivých makroživín v jedálničku, zdravotný stav, stravovanie v minulosti (napríklad diéty, ktoré človek držal a mohli spôsobiť spomalenie metabolizmu), poprípade krvnú skupinu atď. Bazálny metabolizmus teda môžeme vnímať ako hodnotu, ktorú môže pri zostavovaní jedálneho lístka brať do úvahy odborník na výživu a nie obyčajný človek, ktorý túži schudnúť.

Aký je záver?

V žiadnom prípade sa nepokúšajte chudnúť iba na základe informácie o BMR, hoci na internete nájdete množstvo článkov, ktoré vám to budú vrelo odporúčať a garantovať skvelé výsledky. Jediné, čo vám to v konečnom dôsledku prinesie, je jojo efekt, frustrácia a zdravotné ťažkosti.

Chcete to skúsiť podľa zaručených informácií? Vyskúšajte cvičenia podľa video programov a stravovanie z fit kníh z našej produkcie, ktoré zakúpite výhodne na stránke www.eshop.cvicte.sk.

Banner Supershape Produkty_600x300px


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vypočítajte si svoj bazálny metabolizmus a schudnete bez námahy!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2404
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.