Zapoj sa s nami do NOVOROČNEJ DETOX VÝZVY!

VIDEO: Má zmysel počítať kalórie pri chudnutí?

Počítať či nepočítať? Alebo radšej voliť zlatú strednú cestu?

Má zmysel počítať pri chudnutí kalórie?
Zdroj: Simona Hulmanová, TAJOMSTVO CHUDNUTIA
3. MÁJ 2019

Možno ešte donedávna boli aj mnohí odborníci toho názoru, že chudnúť bez počítania kalórií, je veľmi ťažké, ba až nemožné. Veď aj dnes, keď sa rozhodnete pre zostavenie jedálneho lístka výživovým poradcom, zrejme v ňom zohľadní predovšetkým príjem kalórií a pomer jednotlivých makroživín. Naozaj dobrý výživový špecialista však vezme do úvahy aj vaše zdravotné problémy, krvnú skupinu, či dokonca acidobázické pôsobenie potravín, alebo ich termický efekt. Z toho vyplýva, že budete mať jedálniček zostavený presne na mieru. Vašou úlohou potom bude poctivé dodržiavanie jedálneho lístka, ktoré sa spočiatku nezaobíde bez váženia potravín. Avšak neskôr sa vám veľkosť porcií „dostane do oka“ a váhu už potrebovať nebudete. Čo však v prípade, že sa rozhodnete zbaviť nadváhy vo vlastnej réžii?

Má zmysel počítanie kalórií?

Odpoveď na túto otázku sa nehľadá ľahko, pretože jednotní nie sú ani odborníci. Azda najlepšie je aj v tomto prípade voliť zlatú strednú cestu. To znamená, že človek by mal približne vedieť potrebné množstvo kalórií, ktoré má počas dňa prijať, aby schudol, avšak určite nie je správne chorobné sledovanie každej prijatej kalórie. Dôvodov je viacero. Spomeňme si aspoň niektoré.

Tak napríklad chudnutie založené na striktnom počítaní kalórií je stresujúce, čiže z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Len si predstavte, že by ste dennodenne počítali každú prijatú kalóriu počas niekoľkých rokov. Strašná predstava! To jednoducho nie je v ľudských silách.

Chudnutie založené na striktnom počítaní kalórií je stresujúce, čiže z dlhodobého hľadiska neudržateľné.

Ďalším faktom je to, že kalorické hodnoty potravín sú len orientačné – ak vedľa seba postavíte dve jablká, môžu sa líšiť napríklad v obsahu sacharidov. Platí to aj pre potraviny s etiketou – údaje, ktoré na nich uvádza výrobca nie sú úplne presné.

To však nie je všetko. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že každý z nás je jedinečný, teda disponuje metabolizmom, ktorý funguje podľa „svojich pravidiel“. Takisto sa stáva, že ak sa človek rozhodne pre počítanie kalórií, môže ľahko skĺznuť do konzumácie nezdravých potravín. V praxi to môže vyzerať tak, že si pokojne na posedenie dopraje celú čokoládu a pri jedení ďalších potravín si dá pozor, aby stanovený denný kalorický príjem neprekročil. Alebo zjedenú čokoládu jednoducho spáli cvičením. Počítanie kalórií takisto veľmi často oberá človeka o pôžitok z jedla, čo je obrovská chyba.

Čo hovorí na počítanie kalórií pri chudnutí známy výživový špecialista Michal Páleník?

Zlatá stredná cesta vyhráva

Každý, kto sa snaží schudnúť, by mal aspoň orientačne poznať kalorické hodnoty základných potravín, avšak nemal by skĺznuť do fanatického sledovania prijatej či vydanej energie. Takisto je veľmi dôležité, aby denne svojmu telu dožičil dostatočné množstvo bielkovín, tukov, sacharidov, ale aj vitamínov, minerálov a ďalších látok. Čiže je potrebné zoznámiť sa so zdravými a pri chudnutí vhodnými potravinami a ich kombináciami, aby telu nechýbala energia a potrebné živiny. Poznať by rozhodne mal aj približnú veľkosť porcií. Nemenej podstatné je to, že chudnutie je cesta, ktorá by mala byť pre človeka potešením a nie trestom.

Video v tomto článku s Michalom Páleníkom je súčasťou video seriálu TAJOMSTVO CHUDNUTIA, v ktorom nájdete 15 osvedčených rád pre trvalé schudnutie. Prístup k nemu získate ako BONUS ZADARMO pri zakúpení knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, spolu s 3 VZOROVÝMI JEDÁLNIČKAMI.

Infografika_Zdrave rychlovky 2_3 za cenu 1_640x360_Bonusy

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Má zmysel počítať kalórie pri chudnutí?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2504
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.