Veľká sila aj s malými svalmi
1. OKT 2017

Veľká sila aj s malými svalmi

Väčšina ľudí si spája veľkú silu s veľkými svalmi. Ak vám poviem, aby ste si predstavili najsilnejšieho muža planéty, čo vám napadne? Určite to bude chlap s obrovskými svalmi a nie stredne vypracovaný atleticky chlapík. Môže to byť síce pravda, ale aj nemusí. Ako to teda je?

Ako sa vo svaloch vytvára sila

Na tvorbu sily potrebujú svaly prvom rade energiu. Tá je uložená v ATP, ktorá sa tvorí v tele zo sacharidov tukov, ale v krajných prípadoch aj zo samotných svalov. Sval obsahuje elastické štruktúry, ktoré je možné natiahnuť. Teraz príde trochu zložitejšie vysvetlenie.

Elastické vlastnosti svalu sú rozčle­nené medzi sériové a paralelné elastic­ké komponenty, ktoré spolupra­cujú s kontraktilným komponentom svalu na tvorbe sily.

Kontraktilné kom­ponenty zahŕňajú jednotlivé štruktúry sarkoméry. Sarkoméra je časť svalového vlákna, ktorá je zodpovedná za kontrak­ciu. Každé svalové vlákno má mnoho sarkomér zapojených za sebou. Pospá­jané sarkoméry vytvárajú kontraktilnú jednotku a práve tá produkuje silu.

Ako svaly využiť efektívne

Rozlišujeme dva základné spôsoby zväčšovania sily.

Prvý - používajú kulturisti – ide tu o zväčšenie sily, ktoré je priamo späté aj so zväčšením svalovej hmoty (to je totiž ich cieľ).

Druhý - využívajú siláci a je riadená centrálnym nervovým systémom. Funguje na princípe, že pri obyčajnej fyzickej aktivite je telo schopné zapojiť iba 20-25% svalových vláken. Ak sa však dostane do stresu, tak aj keď matke privalí dieťa auto, vie to auto nadvihnúť. Funguje to úplne jednoducho. V takejto situácií mozog dokáže zapojiť až 90-100% svalových vláken a sila môže byť až päťnásobná.

Práve tieto mechanizmy máme zakotvené v génoch. Zaujímavé je, že v bežnej situácii, kedy by sa nám to aj niekedy hodilo, k týmto extrémnym výkonom nedochádza. Na rozdiel od opíc máme v tomto značnú nevýhodu. Aj taký šimpanz je asi 5-krát a gorila až 10-krát silnejšia, ako vysoko trénovaný atlét. Rozdiel je presne v tom, že hoci by ľudské telo aj dokázalo podať vyššie výkony, bráni sa tomu, aby nedošlo k poškodeniu kostry alebo iných častí pohybového aparátu.

Dá sa teda zvýšiť sila bez zväčšenia svalovej hmoty?

Toto navýšenie sa dá samozrejme dosiahnuť, a to:

  • pravidelným tréningom,
  • tréningom s veľkými váhami a nízkym počtom opakovaní,
  • kvalitnou stravou,
  • dostatočným spánkom,
  • dodržiavaním pitného režimu,
  • tréningom s vlastnou váhou.

 

Ak budete dodržovať vyššie uvedené body, vyhnete sa vylučovaniu stresového hormónu kortizolu. Kortizol je pri budovaní sily veľký nepriateľ, pretože znižuje vstrebateľnosť aminokyselín do svalov a tiež znižuje hladinu testosterónu, čo je hormón, ktorý je pre budovanie svalovej hmoty a sily nevyhnutný. Ku zvýšeniu sily vám pomôže aj užívanie kreatínu. 

Zdroj titulnej fotky: Zachary Staines, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Veľká sila aj s malými svalmi

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 1487
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.