Tréningové plány na preteky Spartan Race

Chceli by ste sa zúčastniť Spartan Race a neviete, ako trénovať? Dvaja mladí muži vám prezradia svoje týždenné tréningové plány, ktorými sa môžete inšpirovať. 

Tréningové plány na preteky Spartan Race
2. MAR 2015

Ak má človek určený cieľ, dostatočnú motiváciu a tvrdo trénuje, má veľký predpoklad na to, aby uspel. Platí to takmer pri  všetkom v živote, šport nevynímajúc. Preteky Spartan Race sú previerkou fyzických i psychických síl všetkých účastníkov. Ak sa ich chcete zúčastniť a neviete si nastaviť tréningový plán, inšpirujte sa dvomi mužmi, pre ktorých sú tieto preteky srdcovou záležitosťou.

Maroš Socha, Spartan Patriot Team Slovakia, 22 rokov

Aktuálne je Marošov tréningový plán prispôsobený ročnému obdobiu a tiež povinnostiam, ktoré sa týkajú štúdia na vysokej škole. Týždenne absolvuje 4 behy a 1 silový tréning. Keďže základom pretekov je beh, Maroš týždenne odbehne 55 až 75 kilometrov hlavne v prírode, ale i po asfaltovom povrchu. „Vo všeobecnosti je beh po asfalte pre mňa nudný a čas sa mi vlečie, no občas si doprajem zmenu a zaradím do plánu aj takýto beh. Nepripravujem sa na žiadne konkrétne preteky či súťaž, behám a trénujem hlavne pre radosť a aby som bol zajtra lepší ako dnes,“ prezrádza Maroš.

Jeho cieľom je účasť na Spartan Ultra Beast (42 km+) a získanie mince, respektíve nominácie na Majstrovstvá sveta v Spartan Race. Samozrejme, chce sa ich aj zúčastniť. „Rád by som sa umiestnil medzi piatimi najlepšími 20-24 ročnými elitnými európskymi pretekármi v bodovacej súťaži Spartan Race. Bude ťažké dosiahnuť čo i len jeden z týchto cieľov, ale ak do toho dám všetko, verím, že sa mi to podarí,“ hovorí o svojich cieľoch Maroš Socha. 

Marošov tréningový plán

 • Pondelok: voľno
 • Utorok: voľno
 • Streda: popoludňajší beh v prírode v trvaní 1,5-2 hodiny
 • Štvrtok: ranný beh v prírode v trvaní 2 hodín
 • Piatok: silový tréning s vlastnou váhou i s činkami
 • Sobota: beh 1,5-2,5 hodiny
 • Nedeľa: beh v lese 1,5-2 hodiny

Odporúčame prečítať: Preteky Spartan Race sú hlavne o behu. Ako by mala vyzerať príprava?

Šimon Škreptač, Spartan Patriot Team Slovakia, 20 rokov

Šimon sa v 17-tich rozhodol radikálne zmeniť svoj životný štýl. Začal športovať, zdravo jesť a onedlho prišla účasť na pretekoch Spartan Race. Aktuálne sa Šimonova príprava zameriava na Spartan Sprint vo Varšave. „Vždy sa pozerám na najbližší pretek a idem krok po kroku, ale príprava je kontinuálna. Beriem to tak, že trénujem na preteky Spartan Race ako také a po celý rok. Okrem toho sa chcem zúčastniť PATRIOT Vranovskej bežeckej ligy 2015,“ prezrádza Šimon. Ako je to s jeho tréningovým plánom? „Plán modifikujem podľa možností. Ak sa cítim dobre, pridám, ak horšie, uberiem. Cez víkendy behám v lese a po prírodnej ploche, zatiaľ čo cez pracovný týždeň po asfalte,“ dodáva.

Šimonov tréningový plán

 • Pondelok: silový tréning (30 minút cvičenie s vlastnou váhou,  60 minút cvičenie so  závažiami)
 • Utorok: beh  v dĺžke 10 kilometrov
 • Streda: voľno
 • Štvrtok: beh v dĺžke 10 kilometrov
 • Piatok: silový tréning (90 minút posilňovania s vlastnou váhou i činkami)
 • Sobota: beh  v dĺžke 10-20 km (alebo aspoň 90-minútový beh)
 • Nedeľa: beh  v dĺžke 10-20 kilometrov (alebo aspoň 90-minutový beh)

Odporúčame prečítať: Spartan Racer Šimon Škreptač: Mladý chalan, ktorého príbeh vás dostane

 

Spartan race

Zdroj foto: Maroš Socha, Šimon Škreptač

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tréningové plány na preteky Spartan Race

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2192
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.