Tréning naboso je len začiatok

Palo Hlubina

Chodenie alebo behanie naboso je trendom. No len málokto vie, že bosí tréning je súčasťou komplexného tréningu tela, ktoré poskytuje ideálne zdravie a fyzickú kondíciu. V texte sa tiež dozviete, ako to súvisí so ženskou krásou aj detskými preliezkami.

Tréning naboso je len začiatok
27. SEP 2017

Ťažko vysledovať v minulosti zlom, kedy sa ľudia, odčlenení od prírody rozhodli, že sa pri tréningu treba inšpirovať prírodou. Ale jeden z takých ľudí bol Georges Hébert, dôstojník z francúzskej armády. Dnes sa považuje za zakladateľa prírodnej metódy, la méthode naturelle. Paradoxne boli to práve dramatické chvíle v jeho živote, keď prišiel na to, ako ideálne trénovať ľudské telo. Mimochodom, dodnes sa jeho metódy používajú nielen vo francúzskej armáde, ale detské ihriská s preliezkami, ako ich poznáme dnes, zväčša vychádzajú z jeho návrhov.

V roku 1902 bol Georges Hébert nasadený na francúzskom ostrove Martinique. Je to ostrov, ktorý v uplynulých dňoch sužovali hurikány, no v spomínaný rok tam ľudia zažili veľký výbuch sopky. Francúzsky vojak bol jeden z tých, ktorí pomáhali ľuďom dostať sa do bezpečia a bol to jeden z tých okamihov, keď si uvedomil, že fyzická kondícia je základom nielen pre zdravý život, ale aj pri snahe byť užitočný. Tréning fyzického tela začal dávať do súvislosti s etikou a morálkou a spojenie "Byť silný, aby sme mohli byť užitoční", sa stalo jeho životným mottom.

K vytvoreniu prírodnej metódy tréningu, ktorá sa dodnes nazýva aj hébertizmom, inšpirovali Georgea Héberta cesty po Afrike. Žasol nad tým, ako majú prírodní ľudia krásne telá a výbornú kondíciu napriek tomu, že nikdy nemali gymnastický tréning ani trénerov. Spojenie človeka, jeho pohybu a prírodných podmienok sa stali ideálom pre jeho tréningové postupy, ktoré prijala aj nejedna armáda sveta. Dokonca aj dnešný parkour a rôzne prekážkové behy majú pôvod v učení a zmýšľaní Héberta. No v jeho hľadáčiku neboli len muží, ale aj ženy. Zdôrazňoval súvislosti medzi ženskou krásou a tréningom tela prírodnou metódou a bol veľkým kritikom nosenia korzetov.

Prírodnú metódu rozdelil na desať oblastí - chodenie, beh, skákanie, pohyb po štyroch, šplhanie, balansovanie, hádzanie, zdvíhanie, obrana a plávanie.

Hoci bol prívržencom toho, aby tréning trvajúci 20-60 minút prebiehal v prírodných podmienkach a spontánne, pripúšťal aj varianty koordinovaného tréningu s trénerom v upravených priestoroch.

Ak si chcete pozrieť, ako taký tréning naboso v prírodných podmienkach prebieha, pozrite si napríklad toto video od Erwana Le Correa, Američana, ktorý prírodnú metódu učí pod svojou značkou MovNat.

Zroj titulnej fotky: Myriams-Fotos, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tréning naboso je len začiatok

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.