Tréning naboso je len začiatok
27. SEP 2017

Tréning naboso je len začiatok

Palo Hlubina

Chodenie alebo behanie naboso je trendom. No len málokto vie, že bosí tréning je súčasťou komplexného tréningu tela, ktoré poskytuje ideálne zdravie a fyzickú kondíciu. V texte sa tiež dozviete, ako to súvisí so ženskou krásou aj detskými preliezkami.

Ťažko vysledovať v minulosti zlom, kedy sa ľudia, odčlenení od prírody rozhodli, že sa pri tréningu treba inšpirovať prírodou. Ale jeden z takých ľudí bol Georges Hébert, dôstojník z francúzskej armády. Dnes sa považuje za zakladateľa prírodnej metódy, la méthode naturelle. Paradoxne boli to práve dramatické chvíle v jeho živote, keď prišiel na to, ako ideálne trénovať ľudské telo. Mimochodom, dodnes sa jeho metódy používajú nielen vo francúzskej armáde, ale detské ihriská s preliezkami, ako ich poznáme dnes, zväčša vychádzajú z jeho návrhov.

V roku 1902 bol Georges Hébert nasadený na francúzskom ostrove Martinique. Je to ostrov, ktorý v uplynulých dňoch sužovali hurikány, no v spomínaný rok tam ľudia zažili veľký výbuch sopky. Francúzsky vojak bol jeden z tých, ktorí pomáhali ľuďom dostať sa do bezpečia a bol to jeden z tých okamihov, keď si uvedomil, že fyzická kondícia je základom nielen pre zdravý život, ale aj pri snahe byť užitočný. Tréning fyzického tela začal dávať do súvislosti s etikou a morálkou a spojenie "Byť silný, aby sme mohli byť užitoční", sa stalo jeho životným mottom.

K vytvoreniu prírodnej metódy tréningu, ktorá sa dodnes nazýva aj hébertizmom, inšpirovali Georgea Héberta cesty po Afrike. Žasol nad tým, ako majú prírodní ľudia krásne telá a výbornú kondíciu napriek tomu, že nikdy nemali gymnastický tréning ani trénerov. Spojenie človeka, jeho pohybu a prírodných podmienok sa stali ideálom pre jeho tréningové postupy, ktoré prijala aj nejedna armáda sveta. Dokonca aj dnešný parkour a rôzne prekážkové behy majú pôvod v učení a zmýšľaní Héberta. No v jeho hľadáčiku neboli len muží, ale aj ženy. Zdôrazňoval súvislosti medzi ženskou krásou a tréningom tela prírodnou metódou a bol veľkým kritikom nosenia korzetov.

Prírodnú metódu rozdelil na desať oblastí - chodenie, beh, skákanie, pohyb po štyroch, šplhanie, balansovanie, hádzanie, zdvíhanie, obrana a plávanie.

Hoci bol prívržencom toho, aby tréning trvajúci 20-60 minút prebiehal v prírodných podmienkach a spontánne, pripúšťal aj varianty koordinovaného tréningu s trénerom v upravených priestoroch.

Ak si chcete pozrieť, ako taký tréning naboso v prírodných podmienkach prebieha, pozrite si napríklad toto video od Erwana Le Correa, Američana, ktorý prírodnú metódu učí pod svojou značkou MovNat.

Zroj titulnej fotky: Myriams-Fotos, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tréning naboso je len začiatok

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 1487
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.