Tréneri radia: Ako sa zbaviť bolesti hlavy a krku

Eva Vlková

Bolesti hlavy a krku chodia ruka v ruke. Vedia nepríjemne prekvapiť, aj dlhodobo potrápiť. Keď problém neriešite, môže  pretrvávať a stať sa chronickým.

Tréneri radia: Ako sa zbaviť bolesti hlavy a krku
25. APR 2017

Poznáme to hádam všetci. Napriek tomu, že sa snažíme zdravo žiť, hýbeme sa na čerstvom vzduchu, športujeme, občas prídu bolesti, ktoré znepríjemnia život. Hlava, krk a bolesť v nich môžu i nemusia spolu súvisieť. Hoci pri postihnutí krčnej chrbtice bolesť vystreľuje do hlavy a tým sa znásobuje. Čo robíme nesprávne?

Čo sa skrýva za bolesťou

Takéto stavy bývajú následkom nesprávneho držania tela, dlhodobého nerovnomerného zaťažovania krčnej chrbtice, ale takisto vznikajú pri nedostatku pohybu, či naopak, aj pri preťažení. Rizikovými faktormi sú aj sedavé zamestnanie, prievan a klimatizácia. Tento problém často sprevádza stuhnutie a blokáda vrchnej časti chrbtice, obmedzená pohyblivosť hlavy, nevoľnosť, zvracanie. Takisto môže bolesť vystreľovať do ruky, či medzi lopatky. Nepríjemné.

Zo začiatku možno siahnete po liekoch od bolesti. Tie na čas možno zmiernia bolesť, ale problém nevyriešia. Nasledujú  lekárske vyšetrenia, terapia. Človek by sa však nemal spoliehať len na pomoc iných. A už vôbec nie očakávať, že lieky vyriešia všetko. Ako v tomto poradia profesionálni tréneri?

Stuhnuté svaly alebo triggerpointy

„Bolesti hlavy a krku môžu spôsobovať stuhnuté svaly alebo triggerpointy,“ hovorí Michal Pataky, profesionálny tréner, propagátor zdravého životného štýlu a zakladateľ portálu protrening.sk. „Ako prvú pomoc odporúčam uvoľňovanie pomocou masážnej dvoj - loptičky. Samozrejme treba zistiť príčinu bolesti. Často sa stáva, že aktiváciou hlbokých svalov sa uvoľnia tie povrchové, vďaka čomu prídu rôzne druhy bolestí. Cvikov na zlepšenie môže byť viacero, ale volil by som asi takýto postup. Najprv uvoľnenie masážnymi pomôckami, následne aktivácia dýchania, potom by som pracoval na špirálovej stabilizácii a neskôr by som zaradil core tréning.“

Odstráňte povahu problému

Tréner fitness, Boris Valihora Prekop,  takisto odporúča najskôr hľadať príčinu ťažkostí: „Bolesť hlavy a krku môže mať niekoľko príčin. Napríklad zlé držanie tela, poloha pri spánku - nevhodný vankúš či matrac, samozrejme aj neurologické alebo psychologické pozadie. Čo sa týka telesných príčin, tie sa dajú odstrániť vhodným výberom cvikov - posilňovaním alebo uvoľňovaním stuhnutého alebo ochabnutého svalstva, ktoré môže spôsobovať bolesť. Prípadne špeciálne masáže či procedúry zamerané na odstraňovanie týchto príčin. V každom prípade je dobré hľadať povahu problému, a tú potom odstrániť.“

Zhrnutie na záver

  • Hľadajte príčinu vašich bolestí
  • Navštívte lekára alebo fyzioterapeuta, najlepšie obidvoch
  • Dbajte na prevenciu - dávajte pozor na správne držanie tela, platí to aj pri sedení
  • Ak máte sedavé zamestnanie, dávajte pozor na strnulú polohu krčnej chrbtice, občas si zacvičte – rozhýbte krk a hlavu
  • Dodržujte správnu techniku cvikov podľa pokynov odborníka
  • Vyhýbajte sa prievanu a klimatizácii

 

Zdroj titulnej fotky: Kdsphotos, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tréneri radia: Ako sa zbaviť bolesti hlavy a krku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.