Tipy, ako si pohodlne zmerať telesný tuk

Tuk si môžete zmerať na špeciálnom prístroji u odborníka alebo vám na to postačí aj krajčírsky meter. 

Tipy, ako si pohodlne zmerať telesný tuk
18. NOV 2015

Ak ste sa rozhodli zmeniť svoj životný štýl alebo schudnúť, je pre vás informácia o množstve telesného tuku dôležitá. Na jej základe zistíte, či nemáte napríklad skrytú obezitu (áno, aj napohľad štíhli ľudia môžu mať vysoký podiel telesného tuku) a tiež je faktorom, ktorý s odstupom času odhalí, či sú zavedené zmeny v jedálničku a tréningový plán vhodne nastavené. Ako sa dá zmerať telesný tuk?

Zájdite za odborníkom

V prípade, že chcete urobiť zmenu štýlu života pod dohľadom odborníka, pri vstupnej konzultácii vám, okrem iného, zmeria aj percento telesného tuku. „Tuk sa dá bežnému človeku najlepšie odmerať na špeciálnom prístroji, ktorý pracuje na princípe elektrickej bioimpedencie. Prístroj by mal byť, samozrejme, kvalitný a mal by vytvárať celotelový elektrický okruh. Za klasiku v meraní telesného tuku možno považovať meranie tuku na základe kaliperu, pri ktorom sa meria kožná riasa. Tento spôsob je však pre laikov náročný,“ vysvetľuje možnosti merania tuku v tele výživový poradca Ing. Libor Javro. Využívajú sa aj ďalšie špeciálne merania, napríklad za pomoci röntgenu celého tela, na základe ktorého sa určí jeho zloženie. Využívaná je aj tlaková skúška. Tieto merania robia odborníci, zastúpenie telesného tuku sa však dá zmerať aj v pohodlí domova.

Tipy na meranie tuku pre laika

Dlhé roky sa na zistenie nadváhy či obezity používal BMI index, ktorý však už dnes patrí do minulosti. Pri jeho zisťovaní sa brala do úvahy iba výška a váha. Preto sa začal využívať index ABSI. Ten ako vstupné parametre využíva nielen výšku a váhu, ale aj vek, pohlavie a obvod pása. Teda stačí, ak tieto informácie zadáte do akejkoľvek ABSI kalkulačky na internete a tá vám vygeneruje výsledok aj s odporúčaniami.

Jednoducho možno prípadné zdravotné riziko posúdiť i odmeraním obvodu pása. Ak je u mužov väčší ako 94 cm a u žien viac ako 80 cm, je vhodné urobiť zmeny v životnom štýle. „Tuk sa dá tiež veľmi pekne merať obyčajným krajčírskym metrom, kde meriate pás a boky a vyhodnotíte to,“ upozorňuje odborník. Ide o takzvaný WHR index. Vypočítate ho tak, že obvod pásu vydelíte obvodom bokov. Hodnoty nad 0,95 u mužov a 0,85 u žien sú spojené s vyšším zdravotným rizikom.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku

Hoci sa informácie o problematike posilňovania stále zlepšujú, nie je vôbec zriedkavé, stretnúť sa v posilňovni s pomerne veľkou škálou základných chýb.

 

 

10 tipov, ako odtrániť cukor z jedálnička10 tipov, ako odstrániť cukor z jedálnička

Vynechali ste sušienky, sladkú kolu či sladkosti? To však neznamená, že cukor už nie je vo vašej strave prítomný.

 

3 tipy, ako spáliť viac kalórií pri behu3 tipy, ako spáliť viac kalórií pri behu

Beh je efektívnou formou cvičenia na spaľovanie tuku i kalórií. 


Anketa

Desiatujete každý deň?

Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tipy, ako si pohodlne zmerať telesný tuk

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.