Zapoj sa s nami do NOVOROČNEJ DETOX VÝZVY!

Tipy, ako si chutne pripraviť proteínový nápoj

Proteínové nápoje predstavujú veľmi jednoduché spôsoby, ako poskytnúť telu zvýšený príjem bielkovín, ktorý potrebuje. Proteín je dôležitý hlavne v období, keď pracujete na zväčšovaní svalov (pretože zložky proteínov budú prevedené do svalov), ale taktiež pri chudnutí, pretože pri zníženom príjme sacharidov a tukov, musí mať telo aspoň nejaký zdroj energie - proteín, aby nedochádzalo ku zbytočnému spaľovaniu svalov.

Tipy, ako si chutne pripraviť proteínový nápoj
7. MÁJ 2014

Konzumácia proteínov

Proteínové nápoje je najdôležitejšie prijať ihneď po tréningu, kedy telo potrebuje látky na obnovu a rast svalovej hmoty. Ak tento čas premeškáte môže dôjsť k tomu, že telo si chýbajúce bielkoviny začne čerpať z vašich svalov, a tak budete prichádzať o už vytvorené svaly. Po tréningu je najvhodnejšia kombinácia s vodou, pretože v tejto forme ho vie telo najrýchlejšie stráviť.

Je potrebné jesť každé dve až tri hodiny, ak sa vám však tento cyklus nedarí dodržať, dá sa pevná strava (malé jedlá ako desiata a olovrant) nahradiť proteínovým nápojom. Pri nahradzovaní týchto jedál je však vhodnejšie ich zarobiť s mliekom ako s vodou, pretože teraz je dôležité, aby sa rozkladali dlhšiu dobu, čo zabezpečí kazeín nachádzajúci sa v mlieku. Najlepšia forma mlieka je polotučné vzhľadom na pomer bielkovín, sacharidov a tukov.

Ak trpíte intoleranciou na kravské mlieko, odporúčam zarábať proteín s vodou namiesto využívania rastlinných mliek. Použitím rastlinného mlieka nedosiahnete také pomalé vstrebávanie ako s kravským mliekom. Rastlinné mlieko je ochudobnené o látky, ktoré ten proces zapričiňujú.

Nočné proteínové nápoje je vhodné prijať tesne pred spaním. Keďže v noci spíte niekoľko hodín, telo hladuje. Prijatím nočného proteínu ho však pripravíte na to, že bude zásobovať telo energiou po dlhšiu dobu. Odporúčam prijímať kazeínové proteíny zarobené s mliekom, alebo si iba jednoducho rozmiešať nízkotučný tvaroh s mliekom.

Problém s proteínovými nápojmi, však niekedy je, že nemajú takú dobrú chuť, ako sa píše na etikete. Dnes vám uvediem niekoľko jednoduchých metód, pomocou ktorých sa chuť vášho proteínu stane úžasnou.

Tipy, ako vylepšiť proteínový nápoj

Pridajte vodu

Ak zistíte, že problém je v tom, že je váš proteín veľmi koncentrovaný, jednoducho ho zrieďte s vodou.

Pridajte mlieko

Ak chcete trochu viac zamaskovať chuť a vytvoriť nápoj viac podobný koktailu, pridajte mlieko. Môžete tiež pridať trochu cukru alebo sladidla na prírodnej báze.

Pridajte ovocie

Jednou z možností, ako tiež účinne zamaskovať zlú chuť proteínu je pridanie čerstvého ovocia. Použiť môžete takmer každé ovocie, ako napríklad banán, jahody, čerešne, maliny. Pridanie ovocia vám tiež zvýši podiel obsahu vitamínov.

Zmeňte značku

Existuje veľa typov a značiek proteínov s rôznymi príchuťami. Určite nezostaňte iba pri jednom type proteínu, ale skúšajte stále ďalšie a ďalšie, kým sa vám nepodarí nájsť takú, s ktorou budete na 100% spokojní.

Vytvorte si vlastný

Namiesto kúpy hotového proteínu si môžete zakúpiť iba srvátku a zmiešať ju s mliekom, vodou a ovocím alebo džúsom.

Recepty na proteínový nápoj

Potréningový proteínový nápoj

V mixéri spolu zmiešate proteín (jednu odmerku), biely jogurt a 2 dcl černicového džúsu. Tento recept vám dodá dostatočné množstvo rýchlo stráviteľných bielkovín a sacharidov, ktoré sú dôležité po tréningu.

Proteínový nápoj ako náhrada desiaty alebo olovrantu

V mixéri spolu zmiešate proteín (jednu odmerku), cottage, ovocný jogurt a deci mlieka. Tento typ proteínu obsahuje aj kazeín, teda je vhodnejší, pokiaľ ho potrebujete tráviť dlhšiu dobu.

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (John Kasawa)

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tipy, ako si chutne pripraviť proteínový nápoj

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2504
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.