Testovali sme proteínové tyčinky. Ako si vybrať kvalitnú?

Ak sa snažíte schudnúť, nabrať svalovú hmotu, chcete mať rýchle jedlo, často siahnete po proteínovej tyčinke. Ktoré sú kvalitné a telu prospešné? 

Testovali sme proteínové tyčinky. Ako si vybrať kvalitnú?
17. APR 2015

Rozhodli sme sa otestovať vybrané z nich a prinášame vám nielen rebríček, ale aj množstvo informácií, ktoré si pri výbere všímať.

Čo by sa v tyčinkách určite nachádzať nemalo

V žiadnej kvalitnej tyčinke by sa v žiadnom prípade nemal nachádzať cukor, glukózo-fruktózový sirup, fruktózový sirup, stužené rastlinné tuky a palmitový tuk. Keď sa tam nachádzajú, tak by to malo byť iba v čo najmenších možných množstvách. V opačnom prípade tyčinka určite nie je kvalitná.

Hlavné nevýhody týchto zložiek

 • Cukor: väčšinou ide o repný cukor (sacharózu), ktorý patrí medzi disacharidy. Je zložený z dvoch cukrov (glukózy a fruktózy), pričom konzumácia oboch týchto cukrov vedie k obezite, k rozvoju cukrovky a k demineralizácii organizmu.
 • Glukózo-fruktózový sirup: ide o umelé sladidlo, ktoré má približne 2,5-krát väčšiu sladivosť ako obyčajný biely cukor. Fruktóza nie je pre telo vhodná, pretože sa v pečeni premieňa na tuk zo 40 %, zatiaľ čo glukóza iba z 5 %.
 • Fruktózový sirup: konzumácia fruktózy ovplyvňuje časť mozgu, ktorá zodpovedá za stupeň sýtosti. Fruktóza podporuje prejedanie sa a stálu chuť na jedlo.
 • Stužené rastlinné tuky: stužený rastlinný tuk je zdrojom trans-nasýtenných mastných kyselín (TFA), ktorý výrazne znižuje HDL (dobrý) cholesterol a naopak, zvyšuje LDL (zlý) cholesterol.
 • Palmitový tuk: obsahuje hlavne nasýtené mastné kyseliny, ktoré prispievajú k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení.

Najdôležitejšie zložky proteínových tyčiniek

 • Srvátka: získava sa z mlieka po odstránení kazeínu. Sušená srvátka vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe syrov alebo tvarohov. Hlavnou výhodou srvátky je veľmi rýchla a dobrá stráviteľnosť, takže poskytuje svalom rýchlu výživu. 
 • Lecitín: je výborným zdrojom bielkovín, nachádzajúcich sa napríklad v semenách (napr. sójové bôby). Má veľa pozitívnych účinkov na zdravie. Horšie však je, keď je zo sóje a tá už v dnešnej dobe nepatrí práve k najzdravším potravinám. Hlavným dôvodom je to, že je geneticky modifikovaná, čo má veľa negatívnych účinkov na ľudský organizmus.
 • Hydrolyzovaná srvátková bielkovina: srvátka sa filtruje, odstraňuje sa laktóza a tuky a nakoniec sa bielkovina hydrolyzuje za použitia enzýmov, ktoré rozložia bielkovinu na menšie peptidy a aminokyseliny. Takáto srvátka následne oveľa lepšie trávi a pomáha k lepšej stimulácii bielkovinovej syntézy. 
 • Proteínový koncentrát: ide o výťažok zo sladkej mliečnej srvátky. Má nízky obsah tuku, ale o niečo vyšší obsah sacharidov (laktózy) ako izolát. Má vysoký podiel BCAA aminokyselín.
 • Proteínový izolát: najkvalitnejšie spracovanie srvátky. Pomocou technológie CFM sa odstraňuje tuk, separuje sa laktóza a minerálne látky. Ide o najčistejšiu a dobre stráviteľnú formu proteínu.
 • Mliečna bielkovina: je bielkovina z mlieka. Je zložená z 80 % kazeínu a z 20 % srvátky.

Ako by malo zloženie tyčinky vyzerať

Podľa zákona platí, že to, čo sa nachádza na prvých miestach za slovom zloženie: udáva zostupne veľkosť zastúpenia zložiek v danej potravine. To znamená, že zložka, ktorá je uvedená ako prvá, má najväčšie hmotnostné zastúpenie a ďalšie zložky majú čím ďalej menšie.

Na prvých miestach by sa teda určite mala nachádzať nejaká forma bielkovín. Keď na prvom mieste uvidíte nejaký sacharid, hneď tyčinku vráťte predajcovi späť. Najlepšie je, keď tyčinka obsahuje niekoľko typov bielkovín, ako napríklad srvátkový koncentrát, mliečnu bielkovinu alebo kazeín.

Hodnotenie tyčiniek

Na prvé miesto som uviedol najlepšiu proteínovú tyčinku vzhľadom na obsah kvalitných bielkovín, tukov a cukrov. Pri hodnotení som sa chuťou veľmi nezaoberal, pretože vo väčšine prípadov platí, že čím lepšia chuť, tým viac zlých zložiek, v tomto prípade jednoduchých sacharidov, prípadne umelých sladidiel.

Poradie hodnotených proteínových tyčiniek vzostupne od najlepšej k najhoršej.

1. Značka tyčinky: Slim

Výrobca: FIT SPO

 • Zloženie: mliečny proteín (kazeinát vápenatý, koncentrát srvátkového proteínu), hydrolyzovaná želatína, glycerol, maltitolový sirup, voda, čokoládová poleva (rastlinný olej, odtučnený kakaový prášok, kakaové maslo, sójový lecitín), inulín, slnečnicový olej, sezamový olej, kakaový prášok, sójový lecitín. Antioxidant: kyselina askorbová, laktát kalcia. Sladidlo: glykozidy steviolu.
 • Hodnotenie: tyčinky FIT SPO sa mi páčia najviac kvôli zdroju bielkovín (kazeinát vápenatý, bielkovinový koncentrát) a veľmi nízkeho obsahu sacharidov (vďaka prisladzovaniu výťažkom zo stévie). Môžem je odporučiť aj po chuťovej stránke, hoci, ako som písal vyššie, chuťou som sa pri hodnotení veľmi nezaoberal.

Odporúčame: Proteínová tyčinka Slim od FIT SPO. Zakúpite na www.mojprotein.sk

tyčinka

2. Značka tyčinky: Oh Yeah!

Výrobca: ISS Research

 • Zloženie: bielkovinový proteínový izolát, sójový proteínový izolát, vaječný bielok a kazeinát vápenatý, palmový olej, čokoládová poleva, cukor, čokoláda likér, kakaové maslo, kazeinát sodný, mliečny tuk, sója, lecitín, vanilín, prírodné arašidové maslo, celozrnná pšeničná múka, arašidový olej, canola (červený palmový olej blend), sójový lecitín, soľ, hydrogénuhličitan sodný, sukralóza
 • Hodnotenie: veľmi vysoký a aj kvalitný zdroj bielkovín a zdravých tukov. Výrazná chuť karamelu a orieškov, hneď druhá najlepšia po Slim tyčinke od FIT SPO.

3. Značka tyčinky: All Stars

Výrobca: HY-PRO Deluxe

Zloženie: mliečny proteín 22 %, glukózový sirup, ovocný sirup, sójový biel. výrobok (6,6 %), mliečna čoko. (15 %), želatína (8 %), lieskové oriešky (3,4 %), rastlinný nestužený tuk, cukor, aróma, emulgátor soja lecitín, sušené mlieko, hydrolyzát z kolagénovej biel. (2,6 %), kakaová hmota, kakaové maslo, karamelový sirup (1,4 %), tužidlo glycerín, mliečny cukor

Hodnotenie: ešte stále v celku dostatočné zastúpenie bielkovín, avšak na druhom mieste už sladidlo vo forme glukózového sirupu, čo uberá na kvalite tejto tyčinky. 

4. Značka tyčinky: CFM Compress 34

Výrobca: Nutrend

 • Zloženie: glokózo-fruktózový sirup, kazeinát vápenatý, horká čokoláda 13 % (cukor, kakaová hmota, kakaové maslo, emulgátory, sójový lecitín a E 476, aróma), mliečny proteínový izolát, hydrolyzát želatíny, rastlinný tuk (palmový, palmo-jadrový, bambucký), krém s príchuťou vanilky (cukor, rastlinný tuk, srvátka, mlieko, emulgátor, sójový lecitín, aróma, farbivo E 160c), voda, sušené mlieko, cukor, izolát srvátkových bielkovín, emulgátor repkový lecitín, aróma, zvlhčujúca látka, glycerín, chlorid sodný, konzervačná látka kyselina sorbová, E 551
 • Hodnotenie :dobrý zdroj bielkovín. Nevýhodou je, že sa v zložení nachádza až na druhom mieste, čo značí jej nižšie zastúpenie na rozdiel od sacharidov. 

5. Značka tyčinky: 28 % Protein DOUBLE PRO

Výrobca: Weider

 • Zloženie: glukózový sirup, kazeinát vápenatý, fruktózový sirup, mliečna čokoláda náter, lieskových orieškov pyré, sušená srvátka, kolagén hydrolyzát, rastlinný olej, dextróza, sekané lieskové orechy, nízkotučný kakaový prášok, aróma, sušená banánové vločky, karamelový prášok, soľ.
 • Hodnotenie: k negatívam patrí zastúpenie sacharidov na prvom a treťom mieste v zložení. Medzi pozitíva však môžem zaradiť zastúpenie kvalitných proteínov, aj keď už v menšom množstve a neprítomnosť ťažkých tukov.

6. Značka tyčinky: Excelent 24% protein Bar

Výrobca: Nutrend

Zloženie: glukózo-fruktózový sirup, jogurtová poleva 14 % (cukor, rastlinný tuk, sušené mlieko, kakao, sušená sladká srvátka, emulgátor sójový lecitín, prírodne identická aróma), izolát sójových bielkovín, srvátkový proteínový koncentrát, invertný cukrový sirup, sójové vločky, palmový tuk, prisladené brusnice 4% (brusnice, cukor, slnečnicový olej), kokos (kokos, antioxidant oxid siričitý), kukurično-zemiakový extrudát (kukuričná krupica, zemiaková kaša, cukor, pšeničná vláknina), emulgátor repkový lecitín, aróma E 122

Hodnotenie: táto tyčinka sa u mňa dostala až na posledné miesto. Dôvodom je vysoký podiel sacharidov, zlý zdroj bielkovín a tiež, vzhľadom na vysoký podiel sacharidov, nevýrazná chuť. 

Odporúčame prečítať: Energy tyčinka


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Testovali sme proteínové tyčinky. Ako si vybrať kvalitnú?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.