Terapeutický valec BLACKROLL zlepší pohyblivosť, silu i stabilitu

Môžete ho využiť pri cvičení, na uvoľnenie i rehabilitáciu. Jeho plusom je to, že pôsobí nielen na svaly, ale aj fascie. 

Terapeutický valec BLACKROLL zlepší pohyblivosť, silu i stabilitu
23. JUN 2015

BLACKROLL môže na prvý pohľad vyzerať ako obyčajný valec. V skutočnosti obyčajným vôbec nie je. Je to terapeutická pomôcka, ktorá sa dá využiť pri samotnom cvičení, ale aj na uvoľnenie preťažených svalov a regeneráciu. „Tieto valce slúžia na myofasciálne uvoľňovanie, teda uvoľňovanie svalov a fascií. Fascia je vlastne štruktúra okolo svalu, ktorú doteraz vedci považovali za nepodstatnú. V posledných rokoch zistili, že fascia ovplyvňuje držanie tela, postavenie jednotlivých kĺbov a kostí. Zároveň je to skvelý regeneračný prostriedok, ktorý sa dá použiť na masáž. Sval prekrví, vyživí a okysličí,“ približuje pozitíva valca certifikovaný BLACKROLL tréner Michal Pataky.

blackroll 4

Valce BLACKROLL pri cvičení

Tento špeciálny valec je výbornou pomôckou pri cvičení. Tým, že je nestabilný, je potrebné viac zapájať svalstvo stredu tela, teda „core“. S jeho pomocou možno vykonávať bežné cviky, ako napríklad podpory či aktuálne populárny plank (doska). Teda je využiteľný pri rozličných typoch tréningu, vrátane skupinových cvičení. „Robím aj skupinové tréningy. Jedna časť hodiny je zameraná na uvoľňovanie, resp. rozcvičku. Ďalšia časť patrí posilňovaniu. Posilňujeme hlboký stabilizačný systém. Okrem toho sa dajú cvičením napraviť pohybové stereotypy, teda upraviť pohyb drepu alebo výpadu. Používame ho aj na mobilizáciu hrudníka,“ približuje skupinové lekcie cvičenia so špeciálnym valcom Michal Pataky.

Regenerácia po tréningu je zábava

Netreba pripomínať, že kvalitná regenerácia je pre telo i budúci športový výkon nevyhnutnosťou. Povedzme si však úprimne, že strečing je pre väčšinu z nás nudnou záležitosťou. Hoci si uvedomujeme jeho dôležitosť, neraz ho skrátime alebo úplne vynecháme. Otázka znie, ako regenerovať telo aktívne?  „Pri regenerácii robíte masáž. Sval sa uvoľňuje a prekrvuje. Potrebné látky sa do neho dostávajú a naopak, nepotrebné sa vyplavujú. Je to aktívny prvok regenerácie. Je to zábavnejšie ako strečing a naťahovanie. Dokonca to má lepší účinok ako bežný strečing,“ hovorí tréner. Vďaka tejto pomôcke je možné teda eliminovať aj riziko zranenia pri tréningu. Jediné, na čo treba dať pri jej používaní pozor, je dodržiavanie niekoľkých jednoduchých princípov.

blackroll 2

Základné princípy používania valca BLACKROLL

Pri používaní blackrollu je potrebné osvojiť si dva jednoduché princípy. Tie sú základ. „Vždy precvičujeme určitú časť svalu, teda 10-15 cm. Danú časť prejdeme 10-15 krát, čo trvá 45-60 sekúnd. Potom nasleduje ďalšia časť svalu. Napríklad začnem od achilovky, urobím prvú polovicu lýtka a potom sa posuniem na druhú. Nasleduje zadná časť stehna, potom predná, vnútorná a vonkajšia,“ vysvetľuje princípy používania špeciálneho valca Michal Pataky. Teda ak stihnete danú časť tela prejsť zhruba 15-krát za minútu, zvolili ste si správne tempo.

Neviete, ako na to? Pozrite si naše video: 

V čom sú valce BLACKROLL iné?

Valce sa vyrábajú v Nemecku v troch stupňoch tvrdosti, ktoré sú odlíšené farbami. Štandardný valec je čierny a má strednú tvrdosť. V zelenej a ružovej farbe je valec v najnižšej tvrdosti a v oranžovej a šedej najtvrdší valec. „BLACKROLL je výnimočný v tom, že má tri stupne tvrdosti. Žene s nízkym prahom bolesti nemôžem dať najtvrdší valec. Masírovanie valcom niektorých ľudí bolí. Trochu to bolieť musí. Tak je to aj pri masáži, nemôže to byť však neznesiteľná bolesť,“ vysvetľuje tréner. Aj pri výbere treba najprv valec vyskúšať so zreteľom na dodržiavanie vyššie uvedených princípov a až potom si zvoliť tvrdosť.

blackroll 3

Kto je Michal Pataky?

Michal mal odmalička k športu veľmi blízko. Viedli ho k tomu rodičia, ktorí športovali. V minulosti sa venoval futbalu i hokejbalu. Aktuálne je Michal osobný tréner, ktorý úspešne skončil FTVŠ. Počas štúdia sa zameral na šport a zdravie i učiteľstvo. Vybral si teda dva smery so špecializáciou na fitness. Nie je zástancom klasického body buildingu, teda kulturistického tréningu. Učarovala mu cesta funkčného tréningu. „Baví ma cvičenie s vlastnou hmotnosťou, voľnými váhami v spojení s kondičným tréningom. Dbám viac na kvalitu ako na kvantitu. Pre mňa nie je podstatné, či niekto schudne 2 kilá a naberie 1 kilo svalovej hmoty. Najdôležitejšie je prevedenie cvičenia na 100 percent,“ hovorí Michal, ktorý sa momentálne venuje tréningom s bežnými ľuďmi. V jeho klientele nechýbajú mamičky na materskej dovolenke, IT technici či novinári. Jednoducho ľudia, ktorí sa rozhodli, že musia so svojím telom niečo urobiť. Venuje sa hlavne funkčnému tréningu a je absolventom prvého školenia BLACKROLL na Slovensku. Keďže má blízko k behu, trénuje aj veľa bežcov. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Fitnes tréner rado cabúk: práve zlé skúsenosti s trenérmi ma posunuli vpredTréner Rado Cabúk: Zlé skúsenosti s trenérmi ma posunuli vpred

Cesta k úspechu nie je ľahká. Je plná tvrdej driny, vytrvalosti a neraz aj sklamaní. 

 

Streetworkout komunita v sr sa stále zväčšuje. majú sa fitcentrá obávať?Street workout komunita v SR sa stále zväčšuje. Majú sa fitcentrá obávať?

Prekvitá v USA, Rusku a na Ukrajine.

 

Bývalá modelka eva dvoráčková: práca trénerky má oveľa hlbší zmyselBývalá modelka Eva Dvoráčková: Práca trénerky má oveľa hlbší význam

Eva patrí medzi tých odvážnych ľudí, ktorí sa nebáli urobiť zmenu vo svojom živote a šli za hlasom svojho srdca.


blackroll
blackroll
blackroll
3 fotografie >>
Skryť
blackroll
blackroll
blackroll

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Terapeutický valec BLACKROLL zlepší pohyblivosť, silu i stabilitu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.