Spartan Race v Maďarsku očami troch Slovákov

18.4.2015 sa zišlo takmer 3 000 odvážlivcov z 18-tich krajín na pretekoch v Budapešti. Nechýbalo ani zastúpenie zo Slovenska.

Spartan Race v Maďarsku očami troch Slovákov
27. APR 2015

V Budapešti na známom okruhu Hungaroring vládlo nepríjemné počasie. Teplota okolo 10 stupňov Celzia (pocitová ešte nižšia), po zdolaní prekážok v studenej vode, dala zabrať aj tým najlepším. Prekonávať ďalšie bariéry s ľadovými nohami, ako napríklad skok a šplhanie sa z jamy plnej blata, si vyžadovalo siahnutie až na hranice vlastných síl. S prekážkami sa trápili rovnako muži i ženy.

Pre Moniku a Silviu to bol adrenalín a neuveriteľný zážitok

Hoci nežnejšie pohlavie tvorilo medzi zúčastnenými menšinu, nedalo sa zahanbiť. Medzi dámami nechýbali ani dve kamarátky zo Slovenska, konkrétne z obce Láb. Zatiaľ čo Monika mala dovtedy skúsenosti s pretekmi Spartan Race iba na Slovensku, Silvia sa ich zúčastnila po prvýkrát vo svojom živote.

V čom boli tieto preteky výnimočné? „Boli tu dve nové prekážky, s ktorými som sa zatiaľ nestretla a najhoršie počasie, aké som doteraz zažila. No a novinkou bola aj skutočnosť, že som preteky absolvovala so svojou kamarátkou,“ prezrádza Monika Valúchová. Prvýkrát na pretekoch bojovala s lezeckou stenou v tvare trojuholníka, na ktorej boli z jednej strany umiestnené reťaze. „Museli sme zdolávať viac vodných prekážok a jednou z najťažších disciplín bolo rúčkovanie,“ dopĺňa Monika. Prekážky tohto typu preveria silu v hornej časti tela. Aj preto Monika dostala za nezvládnutie trest v podobe 30-tich angličákov, ktoré stoja súťažiacich veľa času i energie.

SR madarsko

Ako vníma svoje prvé preteky Spartan Race Silvia? „Bála som sa, pretože na jednom preteku Spartan Race na Slovensku som sprevádzala Moniku. Bolo to vo Valčianskej doline. Tam som videla, ako to celé prebieha, a preto som mala strach. Viem o tom, že nie som až tak fyzicky zdatná a budú padať aj tresty. Náročné to bolo aj časovo. Nakoniec som bola prekvapená sama zo seba, že som to takto zvládla,“ hovorí Silvia Vajarská, ktorá mala najväčší strach zo silových disciplín. Za nesplnenie štyroch prekážok musela počas pretekov urobiť 90 angličákov.

Obe mladé ženy sa na vlastnej koži presvedčili, aké je siahnuť na hranicu svojich síl a zistili, kde majú rezervy. Chcú sa viac zamerať na silový tréning hlavne v oblasti horných končatín. Čo je však na tom všetkom najlepšie? „Bol to neuveriteľný adrenalín a zážitok, na ktorý nikdy nezabudneme,“ zhodli sa obe.

SR madarsko

Spartan Sprint pohľadom chlapa

Okrem dvoch dám sa s dojmami z pretekov podelil aj  Šimon Škreptač, ktorého príbeh sme vám predstavili pred niekoľkými týždňami. Tento mladý chalan má za sebou už niekoľko podujatí a patrí medzi skúsenejších účastníkov. Napriek tomu sa našli skutočnosti, ktoré ho mierne prekvapili. „Zaujímavá bola dĺžka, teda 8,5 kilometra, to je na Spartan Sprint nevídané, čiže doteraz to bola najdlhšia trasa. Organizátori sa snažia každý pretek ozvláštniť novou prekážkou, inak tomu nebolo ani tu,“ hovorí Šimon, ktorého na pretekoch vyčerpali hlavne tresty, teda robenie angličákov. Tomuto by sa chcel na ďalších pretekoch vyhnúť. „90 burpees na Spartan Sprint je vražedná vec, ktorá sa nemôže stávať,“ dodáva na svoju adresu kriticky Šimon. Napriek tomu celé podujatie hodnotí pozitívne. Zaujalo ho miesto konania pretekov a ocenil aj dobrú organizáciu.

SR madarsko

Odporúčame prečítať: Tréningové plány na preteky Spartan Race


SR madarsko
SR madarsko
SR madarsko
3 fotografie >>
Skryť
SR madarsko
SR madarsko
SR madarsko

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spartan Race v Maďarsku očami troch Slovákov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.