Slovenka urobila fitnes revolúciu v Taliansku. Zvíťazila!

Bývalá volejbalistka Lenka Maťašová prišla do Talianska. Chcela byť inštruktorkou vo fitcentre, lenže nikto ju nechcel. 

Slovenka urobila fitnes revolúciu v Taliansku. Zvíťazila!
29. OKT 2015

Slovenka Lenka Maťašová žije v Taliansku dlhé roky. No ako sama hovorí, Slovensko vždy zostane v jej srdci. My len dodávame, že nám v zahraničí robí naozaj dobré meno. Napríklad minulý rok vystupovala na pódiu v rámci známeho veľtrhu Rimini Wellness, čo sa naozaj nepodarí hocijakému inštruktorovi. Poďme však poporiadku. Ako si Lenka spomína na svoje začiatky?

Od volejbalu k fitnes

Volejbal a fitnes nie sú až také vzdialené, pretože súčasťou volejbalových tréningov je aj atletická príprava. Nie je tajomstvom, že mnohým volejbalovým hráčkam posilňovňa príliš nevonia. Tak to bolo aj v prípade Lenkiných spoluhráčok. „Moje spoluhráčky v posilňovni trpeli, ja som tieto tréningy zbožňovala. Bola som jediná, ktorá sa do posilňovne alebo na letnú atletickú prípravu tešila. V duchu som si hovorila, že ak raz s volejbalom skončím, dám sa na fitnes,“ prezrádza Lenka. S družstvom sa dostali do európskej ligy, vtedy vedenie nakúpilo nové hráčky a tie pôvodné sa dostali na vedľajšiu koľaj. Aj Lenka patrila medzi tie, ktoré zavesili volejbal na klinec. Tak začala chodiť do posilňovne a na aerobik.

Lenka maťašová

Zastupovala inštruktorku aerobiku a odvtedy cvičí stále

„Raz sme nadarmo čakali, kedy začne hodina aerobiku. Trénerka ma poprosila, či by som ju neskúsila na niekoľko dní zastúpiť a precvičovať namiesto nej, kým si nenájde náhradu. V živote som to nerobila, ale zostala som precvičovať ďalšie dva roky,“ hovorí s úsmevom Lenka, ktorá má pohyb jednoducho v krvi.  Postupne pribúdali ďalšie a ďalšie hodiny.

Život trénerky v Taliansku

Lenka hneď po skončení univerzity odišla do južného Talianska. Získala niekoľko fitnes certifikátov a snažila sa nájsť posilňovňu, v ktorej by mohla cvičiť. „Katastrofa. Oni boli 100 rokov pozadu. Také cvičenia, ktoré som videla, to sa jednoducho nedá opísať. Ale nikto ma nechcel! Boli to malé fitnes centrá, v ktorých cvičili majitelia. Tak som si povedala, že urobím revolúciu a otvorila som si malú dievčenskú posilňovňu,“ spomína na svoje začiatky sympatická trénerka a úprimne dodáva, že to nebolo ľahké a doslova potila krv. Minula tisíce eur na rozličné kurzy, kongresy, precestovala tisíce kilometrov, trávila víkendy ďaleko od rodiny. Vyplatilo sa. „Dnes je Lenka᾿sFitness Club najznámejšou posilňovňou v Kalábrii. Som hrdá na svoje dievčatá! Beriem ich často so sebou a vôbec sa za ne nemusím hanbiť, lebo sú naozaj pripravené na všetko,“  dodáva.

Lenka maťašová

Pri Lenke sme si nemohli odpustiť otázku, či je ťažké presadiť sa v Taliansku. Tvrdí, že nie je. Prečo? „Slovenky sú silné osobnosti, majú guráž, odvahu, sú pozorné, inteligentné a hlavne odvážne. Stačí byť profesionálne pripravená. Aj keď musím dodať, že príprava v Európe je trochu iná ako na Slovensku. Didaktika, štýl, štruktúra hodín atď.,“ vysvetľuje Lenka.

Životný štýl Talianov a Slovákov. V čom sú rozdiely?

Hoci na Slovensku nežije už 20 rokov, z počutia vie, že slovenské inštruktorky nerady investujú do kurzov. Avšak taká situácia je podľa nej aj na juhu Talianska. „Pre mňa je ťažké porovnávať Taliansko so Slovenskom, lebo juh je na tom biedne a hádzať všetkých do jedného vreca, by bolo nesprávne. Môžem len potvrdiť, že Taliani sú živší, extrovertnejší, tešia sa z každej vydarenej hodiny. Kričia, dajú inštruktorom najavo, že sú radi. Mnohé slovenské inštruktorky, ktoré stretávam na talianskych kongresoch, mi túto atmosféru závidia.“ Podľa Lenky sú však slovenskí klienti šikovnejší, čo sa týka nových prvkov v skupinových cvičeniach. Talianom to vraj trvá trošku dlhšie. „Taliani nie sú veľmi športovo založení, chýbajú im základy, v školách telesná výchova nefunguje. To je vidieť,“ dodáva šikovná inštruktorka, ktorá sa okrem dance aerobiku venuje aj iným cvičeniam, ako napríklad step coreo, kde sú dôležité choreografie. Populárne sú funkčné tréningy, cvičenie s bosu a na trampolínach. Lenka má aj certifikát pilates inštruktora, ale ako sama hovorí, na toto cvičenie má príliš veľa energie.

Lenka maťašová

Baby, ak chcete, môžete!

Čo robiť, ak chcete dosiahnuť to, po čom túžite? Odpoveď Lenky je jednoznačná: „Verte tomu, baby, že ak chcete, môžete. Pozitívne myšlienky pomáhajú. Snažte sa vidieť pohár napoly plný, nie napoly prázdny. SPRÁVAJTE SA TAK, AKO BY STE CHCELI, ABY SA INÍ SPRÁVALI K VÁM. Buďte odvážne a zapamätajte si, že ak vás niekto za chrbtom ohovára, tak za vaším chrbtom je! Choďte za svojimi cieľmi a nezatvárajte ich do zásuvky!“ 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Z bacuľky sa stala fitneska. tvrdí, že všetko je možnéZ bacuľky sa stala fitneska. Tvrdí, že všetko je možné

Trénerka Gabi Švorcová je dôkazom toho, že stačí mať sen, chcieť, bojovať a dokážete všetko, po čom túžite. 

 

Kulturista ženám odkazuje, že cviky na brucho tuk neodstrániaKulturista ženám odkazuje, že cviky na brucho tuk neodstránia

Norbert Zajac upozorní na najväčšie chyby žien pri cvičení a stravovaní. Tiež prezradí niečo zo života kulturistu a trénera. 

 

Bývalá modelka eva dvoráčková: práca trénerky má oveľa hlbší zmyselBývalá modelka Eva Dvoráčková: Práca trénerky má oveľa hlbší význam

Na prácu fitnes trénerky som oveľa viac hrdá, pretože potrebujem mať vedomosti a nie iba peknú tvár. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Slovenka urobila fitnes revolúciu v Taliansku. Zvíťazila!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.