Rozhovor: Fitness mi dáva to, čo potrebujem!

Mirka

Máme pre vás ďalší inšpiratívny rozhovor so slovenskou inštruktorkou tentokrát z oblasti fitness. Prečítajte si, ako a prečo chytilo fitness Martinu Čičkovú za srdce.

fitness
2. SEP 2011

„Takto to ďalej nepôjde,“ povedala v ten večer Martina sama sebe s veľkým odhodlaním, „musíš so sebou niečo robiť!“ Už dlhšiu dobu pociťovala vnútornú nespokojnosť a trápili ju zdravotné problémy. Hľadala „niečo“, čím by sa zamestnala. „Niečo“, čo by prospelo psychike a fyzickej kondícii.

Túžila po aktivite, ktorá by jej pomohla zabudnúť na zdravotné ťažkosti a načerpať novú silu a životný elán. Zároveň si uvedomovala, že je príliš štíhla a chcela to zmeniť. Netrvalo dlho a v mladej cieľavedomej žene sa zrodilo rozhodnutie, ktoré nakoniec predstavovalo splnenie jej veľkej túžby. Zamilovala sa do fitness. Dnes je z Martiny Čičkovej fitness trénerka, ktorá verí v splnenie svojho ďalšieho veľkého sna – mať vlastné fitnescentrum.

Pri snoch ešte chvíľu zostaneme, pretože Martina je človekom, ktorý pomáha ľuďom v splnení ich vlastných túžob. „Byť fitness trénerom nie je povolaním, ale poslaním,“ hovorí s úsmevom Martina. Vidieť to na všetkom, čo robí. S nadšením sa venuje zostavovaniu tréningového programu alebo jedálneho lístka pre redukciu hmotnosti. Spolu so svojimi zverencami „maká“ v posilňovni a nešetrí dobre mienenými radami. Je jednoducho skvelá. Ako to viem? Mám to šťastie, že je aj mojou trénerkou. Vďaka nej sa mi splnil sen, o ktorom som snívala. Maťka, ďakujem:)

Poďme však ku krátkemu rozhovoru, ktorý sme absolvovali po vyčerpávajúcej hodine cvičenia v posilňovni.

Maťka, ako si spomínaš na svoje začiatky? Pamätáš si na deň, keď si prvýkrát držala v ruke činku?

Posilňovaniu som sa začala zaoberať asi pred piatimi rokmi. Začiatky neboli ľahké, ale verila som si. Začínala som s kamarátkou, ktorá mi dala základné informácie. Potom som sa pomaličky učila sama. Fitness ma „chytilo za srdce“, v posilňovaní som sa našla. Odvtedy je fitness mojou vášňou.

Kedy a prečo si sa rozhodla stať fitness trénerkou?

Rozhodnutie vo mne dozrievalo postupne. Na vlastnej koži som zažila, aké je náročné s fitness začať a osvojiť si správne zásady cvičenia i stravovania. Spomínala som, že nevyhnutné základy mi dala kamarátka, ale potom som sa „trápila“ sama. Uvedomovala som si, že je lepšie, keď má človek vedľa seba niekoho, kto mu poradí.

fitnessRozhodla som sa, že chcem pomáhať ľuďom, ktorí nevedia ako začať. To boli hlavné dôvody, ktoré ma viedli ku kurzom fitness trénerky. Verím, že každému sa môže splniť všetko to, o čom sníva. Len musí veriť a usilovne na sebe pracovať. Potom úspech nenechá na seba dlho čakať.

Prečo práve fitness? Nikdy ťa nelákali iné druhy športov?

Dôvodov, ktoré svedčili v prospech fitness bolo viacero. Hlavným však bola skutočnosť, že som bola príliš štíhla a potrebovala som spevniť. Na naberanie svalovej hmoty a vyrysovanie svalov je fitness ideálne.  

 

Kto je tvojím vzorom? Máš obľúbenú fitnesku, ktorá je tvojou motiváciou?

Obdivujem Timeu Majorovú, ktorá dosiahla naozaj skvelé výsledky vo svete športu. Bývalá majsterka sveta je krásna, inteligentná a najmä úspešná. Čo je však dôležité, napriek rôznorodým aktivitám nezabúda na aktívne propagovanie zásad zdravého životného štýlu.

Môj obdiv a úctu má aj Zora Czoborová, ktorá sa zviditeľnila úspechmi v aerobicu a neskôr dosiahla zaujímavé výsledky vo fitness. Aktuálne je úspešnou podnikateľkou. Za pozitívne u nej pokladám absolvovanie Fakulty Telesnej výchovy a športu, pretože osobne si myslím, že fitness je o neustálom vzdelávaní sa a získavaní nových informácií.

Ako by si úplnému nováčikovi vo fitness vysvetlila podstatu posilňovania? Je vhodné aj pre ľudí s nadváhou?

Vo fitness ide v prvom rade o životný štýl, ktorého cieľom je telesná zdatnosť a zlepšovanie konceptu postavy, ale s menším zameraním na rast a zväčšovanie svalovej hmoty ako je tomu v kulturistike. Samozrejme aj ľudia s nadváhou môžu navštevovať posilňovne, ale cvičia tu predovšetkým na kardio-strojoch (bežiace pásy, steppery, bicykle atď.)

Jedným z dôvodov tvojho rozhodnutia venovať sa fitness bolo, že si chcela pribrať svalovú hmotu. Treba dodržiavať špeciálne zásady aj v stravovaní?

Ak chce žena pribrať, dôležitý je príjem bielkovín v strave. Taktiež je vhodné po odcvičení vypiť proteínový nápoj. Čo sa týka mňa, ja som čerpala bielkoviny len zo stravy. Neužívala som žiadne výživové doplnky, ale odporúčam ich.

Čo by si odkázala našim čitateľom na záver?

V živote prichádzajú rôzne chvíle, pekné aj ťažšie. Dôležité je nikdy sa nevzdávať a veriť, že všetko sa deje tak, ako to je správne a dobré. Osobne som presvedčená, že viera človeka vo svoje túžby a sny spojená s patričnou dávkou námahy, môže priniesť len úspech a spokojnosť.

Ďakujem za rozhovor Martine Čičkovej z Ilavy a prajem veľa úspechov.

Kontakt: martina.ilava@centrum.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rozhovor: Fitness mi dáva to, čo potrebujem!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.