Rozhodla sa pre zmenu, keď sa jej syn spýtal, prečo je taká tučná

Nikola Danišová

Martinka dostala na Vianoce darčekovú poukážku do fitcentra. Vďaka svojej snahe a pomoci osobných trénerov, Rada Cabúka a Jána Kopaničáka, zmenila svoj život. 

Rozhodla sa pre zmenu, keď sa jej syn spýtal, prečo je taká tučná
2. SEP 2015

„Začiatok spolupráce s Martinou bol trošku rozpačitý. Preto moja prvá otázka na vstupnej diagnostike bola, či chce využiť poukaz a začať cvičiť. Bolo na nej vidno, že má obavy, čo je na začiatku normálne. Každopádne bola odhodlaná pustiť do práce na svojej postave,“ spomína na Martinkine začiatky Rado Cabúk, osobný tréner a výživový poradca v Realfit Prešov.

V premene jej nezabránili ani problémy s kolenom 

Jej odhodlanie ho veľmi potešilo a  Martinku uistil, že všetko nastaví tak, aby to zvládla. Na prehliadke počas vstupnej diagnostiky sa Rado s Martinkou „zoznámili“ – odvážil ju, zmeral a prešli si jej zdravotné obmedzenia.

„Martinka mala problém s kolenom, ktoré jej niekedy samovoľne vyskočilo a hrozila jej aj operácia. Musím povedať, že sa nám podarilo nastaviť tréning tak, že sa jej väzivá a svaly okolo kolena spevnili. Operácii sme sa vyhli a teraz jej už koleno zďaleka nerobí taký problém ako predtým. Samozrejme, nebolo to jednoduché a bezproblémové, ale nakoniec sa nám to podarilo,“ upresňuje Rado Cabúk Martinkin niekdajší stav.

Bez úpravy stravy to nikdy nepôjde         

Následne si prešli stravovacie návyky. Podľa Rada Cabúka bolo dosť veľkým problémom častá konzumácia chleba, pečiva a dojedanie jedla po deťoch. Obmedzili príjem sacharidov, mohla si ich dať iba na raňajky a malé množstvo na obed. Zaradili viac bielkovín, zeleniny a ovocia. Novinka v stravovacom pláne bol aj proteínový nápoj.

„Zvýšili sme príjem tekutín a zaradili zdravé tuky, ako napríklad ryby, olivový olej a arašidové maslo. Na záver vstupnej diagnostiky som jej vysvetlil, ako bude prebiehať tréning, čo si má priniesť a zodpovedal som jej všetky nejasnosti, ktoré v tej chvíli mala. Následne som ju zoznámil s trénerom Jankom Kopaničákom, ktorý mal na starosti vedenie jej tréningov a ďalšiu starostlivosť,“ upresňuje tréner Rado.

Tréning prispôsobený na mieru    

Martinka začala trénovať trikrát do týždňa pod vedením svojho trénera Jana Kopaničáka. Tréningy pozostávali, s prihliadnutím na problémy s kolenom, z funkčných tréningov, tréningov s vlastnou váhou, TRX, voľných váh a Lebert systému. Ako doplnok boli zaradené kladky a posilňovacie stroje. Záver každého tréningu bol venovaný 30-minútovému kardiu na bežiacom páse, steperi alebo veslovacom trenažéri. Okrem toho, pokiaľ Martinka stíhala, chodila dvakrát do týždňa na 45-minútové kardio.

„Martinka v priebehu roka a pol schudla 25 kg. Dokázala zmeniť svoje stravovacie návyky, našla v cvičení záľubu a príjemne strávený čas. Aj vďaka tomu sa jej podarilo výrazne schudnúť, zlepšiť svoj výzor, kondíciu a zbaviť sa zdravotných problémov,“ hodnotí Martinkino snaženie Rado Cabúk z Realfit Prešov. Momentálne je Martinka opäť tehotná. Čaká tretie bábätko a jej cieľom bude počas tehotenstva pribrať len minimálne. Ak jej to zdravie a lekár povolí, chcela by počas tehotenstva pokračovať v cvičení.

Už sa nechce vrátiť tam, kde bola 

Martinka je so svojimi úspechmi tiež spokojná. Vie, že jej životný štýl nebol najzdravší: „Nezdravé stravovanie, nedostatočná fyzická aktivita, poruchy metabolizmu, alarmujúca hmotnosť či nedostatok  pitného režimu, to boli len niektoré z mnohých ďalších problémov, ktoré ma vtedy trápili. Musela som niečo pre svoje zdravie urobiť.“ Odkedy si Martinka zakúpila permanentku, chodila cvičiť 3-4 razy do týždňa. Neskôr to bolo-5 krát do týždňa. Dvakrát kardio cvičenie a trikrát tréning.

K zmene ju nakopla synova otázka                     

Jej motiváciou bol starší syn Maťko: „Raz mi položil otázku, že prečo sú všetky mamky také kočky a ja som taká tučná? Aj ja chcem mamku kočku. Táto otázka ma veľmi zarazila a aj rozplakala.“ Toto bol pre Martinku bod zlomu, keď sa rozhodla niečo so sebou robiť. Pomohol jej švagor Tomáš, ktorý jej kúpil na Vianoce permanentku na 12 tréningov s osobným trénerom.

„Najväčším problémom bolo vôbec začať cvičiť, odhodlať sa urobiť prvý krok a vstúpiť do posilňovne, kde bolo veľa ľudí. Mala som pocit, že sa všetci pozerajú na mňa. Ťažké boli aj prvé tréningy, naučiť sa správne stravovať a pravidelne piť. Postupne som sa však všetko naučila a tréningy som si začala užívať,“ vysvetľuje už teraz spokojná Martinka.

Bez cvičenia si nevie predstaviť deň     

Martina musela od základu zmeniť stravu. Prestala na raňajky jesť pečivo a na obed si musela odpustiť kysnuté buchty. Tiež musela nahradiť všetky jednoduché cukry a nezdravé potraviny dobrými tukmi a chutnými zdravými jedlami. Do jedálnička, samozrejme, zaradila aj zeleninu a ovocie, ktoré predtým veľmi nejedávala. Pre Martinku je cvičenie relaxom a naštartovaním sa do nového dňa: „Bez ranného tréningu by som nebola vo svojej koži a niečo by mi chýbalo. Je to ako keď každé ráno pijem kávu – keď si ju nedám, som strašne unavená.“

Martinkine ciele sú jasné: „Byť zdravá, krásna a šťastná. Znížiť svoju hmotnosť tak, aby som bola sama so sebou spokojná a udržiavať sa v tej správnej forme.“ Rodina je teraz na Martinku veľmi pyšná a ďalej ju podporujú v zdravom životnom štýle a cvičení. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Prestala som hľadať výhovorky a začala nachádzať riešeniaPrestala hľadať výhovorky a schudla 40 kíl

„Dennodenne som snívala. Nenávidela sa za to, ako vyzerám. Hanbila som sa za seba, no i napriek tomu som mala vždy poruke nejakú výhovorku,“ spomína čitateľka Anet. 

 

Svoje telo zmenil kvôli láske. ako to dopadlo?Svoje telo zmenil kvôli láske. Ako to dopadlo?

„Moja váha sa vyšplhala na neskutočných 208 kilogramov, vtedy nastali zdravotné problémy a čo som nečakal, skončila aj veľká láska.“

 

Vďaka športu dokázala skoncovať s alkoholomVďaka športu dokázala skoncovať s alkoholom

Rochelle Moncourtois bola na tlak zvyknutá. Na strednej škole bola tanečníčkou a roztlieskavačkou. Zlom prišiel v období dospievania. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rozhodla sa pre zmenu, keď sa jej syn spýtal, prečo je taká tučná

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.