Rady Zrno Múdrosti: Netrénujte svoje zlyhania

Jedná osobná skúsenosť, ktorá vám môže pomôcť pri vašom rozhodovaní či ísť trénovať, alebo nie. Vysvetlím.

Možno ste postrehli na tomto profile, že začínam behávať naboso (v tenkých five fingersoch). Je to úplne iná technika behu, kde lýtka (a achilovky atď.) dostávajú viac zabrať. Teda najmä ak beháte po tvrdých podkladoch.

Rady Zrno Múdrosti: Netrénujte svoje zlyhania
24. JUN 2013

Vo štvrtok som behal po veľmi tvrdom, resp. po hlavnej ulici v KE počas akcie „City Run“. Nebolo to veľa km (4km), ale ak s tým iba začínate a bežíte vo vyššej intenzite (súťaž, adrenalín a pod.) môžete skončiť s riadnou svalovkou. A tak sa aj stalo.

Deň nato, teda v piatok, som si povedal, že si pôjdem zacvičiť. Zliezol som do pivnice a začal vykonávať čelný drep. Už pri prvých sériách som sa cítil slabšie. Cítil som, že niečo nie je v poriadku. No namotivovaná (či premotivovaná?) hlava ma ťahala ďalej. Samozrejme, že tréning som dokončil aj keď s veľkou nespokojnosťou a tak som si povedal, že ešte sa pôjdem vyklusať. Opäť na boso. Len kvôli lýtkam, aby mali pravidelný stimul.

V sobotu ráno však ten „stimul“ prerástol v tak obrovskú svalovú horúčku v lýtkach, že som mal problém zísť pár schodov. Priznám sa, že za celý čas čo cvičím, som nič podobné nezažil. Pokračovalo to zimnicou, teploty a pod. Out of order.

Lesson learned = ponaučenie

Zabudnite na všetky motivačné slogany. Áno, znie to divne. Sám ich tu sem-tam mávam. No ako prvé, naučte sa počúvať svoje telo. Tie motivačné heslá sú skvelým nástrojom, no najmä pre prípady keď sa vám nechce, stratili ste chuť, zaúradovala lenivosť a pod. No ak vám vaše telo našepkáva: „nie, dnes by si nemal“. Počúvajte ho. Zbaľte veci a choďte domov.

Dokonca aj z psychologického hľadiska to ma OBROVSKÝ význam. Bývalý olympijský strelec Lanny Bassham píše vo svojej knihe „With Winning in Mind“ (odporúčam prečítať, ak vás zaujíma aj mentálna stránka športu/bežného života, ktorá rozhoduje o tom, kto výhra, kto prehrá - ale to je iný príbeh), že v prípadoch keď na tréningu cítite, že vám nejde „karta“, necítite sa dobre už z akéhokoľvek hľadiska, treba to nechať tak, isť domov, poprípade sa venovať inej aktivite.

Jednoducho netreba trénovať svoje zlyhania

Hlava si ich môže zapamätať, uloží do podvedomia a na ďalšom tréningu z tejto „negatívnej“ skúsenosti bude vychádzať. Nič čo vás posúva ďalej. Ja som v piatok trénoval svoje zlyhania. Bol som namotivovaný (predsa ak tu píšem rôzne múdrosti len tak ľahko sa nevzdám) a nepočúval svoje telo a myseľ. A preto som celú sobotu preležal.

P.S. Samozrejme, platí to aj naopak. Ak sa cítite, že dnes by to šlo, trénujte na „plné gule“ (ženy na plné pecky) :)

Autor článku: Radovan "RadyActive" Gergeľ. Viac si od neho môžete prečítať na jeho FB profile.
 


Autor článku

rady.active@cvicte.sk

Radovan Gergeľ

"V dnešnej dobe nie je problém získať informácie. Problémom je si správne vybrať. Chcem vám rokmi skúsenosti a štúdia iba ušetriť cestu..."

http://www.radyactive.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rady Zrno Múdrosti: Netrénujte svoje zlyhania

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2248
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.