Príbeh inštruktora Manny Mima: CrossFit alebo fitness inak

Mia

Vážení priatelia, máme tu prvý príbeh od slovenského športového inštruktora, ktorý ako prvý reagoval na našu výzvu "Si športový inštruktor? Prezentuj sám seba svojím príbehom na tomto portáli". Inštruktor Manny Mima vám predstaví CrossFit, jeho začiatky a skúsenosti s týmto cvičením. Zaujímavý pohľad na to, ako môže vyzerať fitness program!

fitness
8. AUG 2011

Môj pohľad na CrossFit

Rád by som vám predstavil CrossFit (CF). Niektorí ste ma o ňom počuli rozprávať, iní ste videli videá, ktoré som zdieľal na sociálnej sieti, alebo ste možno mali šancu vyskúšať si CF tréning. Rozmýšľal som, ako vám tento štýl trénovania predstaviť. Začnem takou oficiálnou formou, čo to je,ako to vzniklo, a kto je za tým.

Crossfit založil coach Greg Glassman, niekedy v 1995 v Santa Cruiz. Coach Glassman je byvalý tréner gymnastiky.Práve on prišiel s nápadom spojiť jeho tri lásky ako gymnastiku, vzpieranie a cyklistiku do jedného tréningového programu.

CrossFit charakterizuje funkčný tréning, vysoká intenzita a stále sa meniaci tréning:

  • Funkčný tréning – ide o pohyby, ktoré vykonávame bežne. Drep (sadnúť - postaviť sa), mŕtvy ťah (keď dvíhame veci zo zeme). Sú to pohyby, ktoré sa dajú merať. Váha, vzdialenosť, čas za aký tento pohyb urobíte.
  • Vysoká intenzita – intenzita je skratka k dosiahnutiu vašich cieľov. Či už to je naberanie svalstva, chudnutie, zlepšenie kondície, intenzita vás tam dostane skôr.
  • Stále meniaci sa tréning - telo stimulujeme vždy novým spôsobom, novým pohybom, cvikom. Tak sa musí stále prispôsobovať a zlepšovať.

 

CrossFit kombinuje gymnastiku, cviky s váhou tela, vzpieranie, rôzne kardio aktivity (beh, veslovanie, skákanie cez švihadlo), kettlebelly.

Daný tréning na deň (WOD – workout of the day) sa snažíte vykonať čo najrýchlejšie alebo urobiť čo najviac opakovaní. Samozrejme, že technické prevedenie cviku je na prvom mieste, až potom je rýchlosť a intenzita. CrossFit tréningy využívajú aj policajné a vojenské jednotky na zlepšenie ich kondície. Tam to ale nekončí. Fungujú už programi pre deti, pre seniorov, pre tehotné dámy.

           cfii

Po oficiálnej časti prejdime k skúsenostiam

Podelím sa teraz o svoju vlastnú skúsenosť, zážitky, pocity, a tiež o skúsenosti mojich priateľov a ľudí, s ktorými som sa v CF „gyme“ stretol, a ktorým CF úplne zmenil život. CrossFit je nielen fitness program, ale hlavne životný štýl. Je to niečo viac. Niečo, čo ľudí spája, niečo, s čím sa chcete podeliť. Začína to zaujímavým tréningom a (ne)končí to zmenou vášho prístupu ku všetkému, čo robíte.

Pre mňa to začalo filmom „300“. Hľadal som s kamarátmi na jednej stránke tréningy a stále sa nám objavovalo crossfit.com. Pozreli sme si web stránku a myslím, že práve vtedy som sa zamiloval. Je to program, ktorý vás doslova núti skúšať nové veci. Učiť sa a spoznávať nové cviky, zlepšovať sa v tom, čo už viete, pokúšať sa naučiť nové pohyby... Jednoducho robiť niečo, nad čím by ste za normálnych okolností ani len neuvažovali.

Vďaka CF som začal vzpierať a myslím si, že sú to tie najkrajšie pohyby, aké môže naše telo vykonávať. Vyskúšal som gymnastické tréningy pre dospelých a miloval som každú minútu. Zrazu som objavil krásu CF. Začal som úplne jednoduchým tréningom (12 minút, počas ktorých som mal urobiť čo najviac kôl. Jedno kolo pozostávalo z 1 príťahu na hrazde, 4 kľukov a 7 drepov). Úplne jednoduchý tréning. Naučil som sa, ako používať gymnastické kruhy, začal som vzpierať, používať kettlebelly. Jednoducho som skúšal všetko nové, čo ma zaujalo.

Potom prídu ďalšie zmeny, ktoré si všimnete. Idete si zabehať, všimnete si kameň, lavičku a zrazu máte pred sebou vlastnú, malú telocvičňu v prírode. Zodvihnete niekoľkokrát kameň nad hlavu, urobíte zopár drepov a vyskočíte na lavičku. Zmeníte pohľad na veci, ktoré sú okolo vás. Konár vidíte ako hrazdu, veľkú pneumatiku a kladivo ako nástroje, ktoré vás v priebehu 10 minút prinútia ľahnúť na zem a veľmi zhlboka dýchať...

Začnete mať taký zvláštny pocit v bruchu pred každým tréningom – budete sa tešiť a budete nervózny zároveň. A nezmení sa to ani po roku, stále pretrváva tá nervozita, lebo viete, ako sa budete cítiť počas i po tréningu. Úprimne sa priznám, nemenil by som to za nič.

             fcf i

Crossfit je životný štýl

Vďaka tomu som zmenil spôsob, akým sa stravujem, trénujem, ako pristupujem k tréningu a robím strečing. Vďaka CF poznám kopec skvelých trénerov a ľudí z „gymov“, ktorí sú vždy ochotní podeliť sa o novú skúsenosť, či pomôcť. Krásne na tých úžasných ľuďoch je, že keď s nimi trénujete, dajú vám toľko podpory, koľko potrebujete. Môžu práve dokončiť tréning, ale nebudú oddychovať, pôjdu za vami a budú vás povzbudzovať, kričať na vás, nútiť vás dokončiť tréning a nevzdať sa. Siahnuť si až na dno svojich síl.

A toto, moji milí, som nezažil v žiadnom fitku. Verte mi, prešiel som si ich niekoľko. Nikde som necítil, že toto je TO miesto, kde chcem zostať.

Len v CF „gyme“ som mal pocit, že som súčasťou rodiny, že nám navzájom na sebe záleží. Práve tento pocit vám pomáha prekonať ťažký tréning. Práve preto radi chodíte do „gymu“, lebo viete, že tam bude stále niekto, s kým sa radi stretnete, s kým vás niečo spája.

Áno, crossfit je fitnes program, no z vlastnej skúsenosti viem, že je to omnoho viac. Zbližuje ľudí, rodiny, kolegov, robí život krajším. Skvelé na ňom je, že sa dá prispôsobiť pre každého – mamičky, deti, starých ľudí, hendikepovaných,......

V závere mi napadá dať vám niekoľko možností na výber. Buď si poviete: nie, je to hlúposť, vyzerá to ťažko, toto nezvládnem, isto sa pri tom zraním,... alebo: si to môžete nechať vysvetliť, vyskúšať, pochopiť to a až potom sa rozhodnúť.

Ja som sa už rozhodol a viem, že môj pohľad na trénovanie sa úplne zmenil. Viem, že môj život je lepší aj vďaka crossfitu a ľuďom, ktorých som stretol na rôznych CF akciách. Vaše rozhodnutie ostáva len a len na vás. ... iba som sa chcel podeliť so svojou skúsenosťou.

                                                                                                                             Manny Mima

 

Krátky profil inštruktora: Manny Mima

Manny je osobný tréner a skupinový inštruktor. Je držiteľom medzinárodnej kvalifikácie pre osobný tréning (Premier training international). Je Crossfit trénerom (level 1), inštruktorom pre kettlebells (IKFF) a Bulgarian bag – tzv. bulharské vrece (IBBC). Vrátane niekoľkých ďalších kvalifikácií, napr.: boxercise, kickboxercise, pokročilý funkčný tréning a i.
     

Ako osobný tréner pracujem už viac ako 4 roky. Svoju kariéru som začal v Anglicku, v exkluzívnom Country clube na juhu Londýna. Počas nej som pomohol dosiahnuť športové úspechy bezmála 40 klientom. Či už to bolo zlepšenie kondície, flexibility, úpravy váhy, zväčšenie svalovej hmoty alebo odbúravanie stresu. Moju klientelu tvoria majitelia firiem, športovci (tenis, kickbox, golf), ženy v domácnostiach, či ľudia pracujúci v kanceláriach. Každý jeden z nás má špecifické ciele a každý tréning je nastavený pre individuálne potreby klienta."
 
Zdroj foto: Archív Manny Mima

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Príbeh inštruktora Manny Mima: CrossFit alebo fitness inak

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2248
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.