Pri športovaní prichádzame o vitamíny. Ako ich vhodne dopĺňať?

Každá fyzická aktivita vyvoláva zvýšené požiadavky na naše telo, pričom pri športovaní sa tieto požiadavky ešte niekoľkonásobne zvyšujú. Zrýchľuje sa nám metabolizmus a rýchlejšie trávime, v dôsledku čoho rýchlejšie spotrebúvame minerálne látky a vitamíny.

Pri športovaní prichádzame o vitamíny. Ako ich vhodne dopĺňať?
17. APR 2014

Ako to vyzerá v našom tele počas tréningu

Keď cvičíme, do nášho tela sa dostáva oveľa väčšie množstvo kyslíka ako pri bežnej činnosti. Tento fakt spôsobí to, že sa v našom tele výrazne zvýši množstvo voľných radikálov, ktoré pôsobia negatívne a následne je ich potrebné odbúrať pomocou antioxidačných vitamínov (vitamín A, E a C) a antioxidačných enzýmov (vytvárajú sa z vitamínu B).

Voľným radikálom sa nevyhneme cvičením vonku ani doma. Hoci si naše telo vie s voľnými radikálmi poradiť aj samo, príjmom vitamínov mu výrazne pomôžeme a okrem toho predídeme aj viacerým chorobám ako napríklad. (chrípka, prechladnutie a pod.) a tiež obmedzíme svalovú bolesť a urýchlime svalovú regeneráciu (naše telo obnovuje a posilňuje naše poškodené svaly, väzy a šľachy, ktoré sa poškodili počas tréningu, pretože na ne bol vyvolávaný zvýšený tlak, aby v budúcnosti dokázali tomuto zvýšenému tlaku odolávať a opäť sa nepoškodzovali).

Vitamíny zodpovedné za procesy prebiehajúce v našom tele

Najviac spotrebované vitamíny pri zvýšenej fyzickej aktivite sú vitamín B1, B2, B12 a C. Všetky vitamíny skupiny B sú zodpovedné za tvorbu energie v tele, všetky sú rozpustné vo vode, a preto ich telo vie hneď spotrebovať a nevie si ich uložiť na horšie časy. Preto je dôležité ich dopĺňať priebežne počas tréningu, aby sme sa necítili unavení a slabí.

O obnovu poškodených svalov, šliach a väzov a správne fungovanie aminokyselinového metabolizmu sa stará vitamín B6.

Vitamín C obnovuje a spevňuje tkanivo, čo prispieva k rýchlejšej regenerácií po ťažkom tréningu. Okrem toho podporuje rýchlejšie vstrebávanie železa, ktoré je dôležité na tvorbu červených krviniek. Červené krvinky sú pri športovom výkone nepostrádateľné, pretože zabezpečujú transport kyslíka ku svalom a oxidu uhličitého zo svalov.

Teraz by ste mali vedieť, ktoré vitamíny sú pri zvýšenej aktivite najdôležitejšie. Ale aké množstvo ich prijať? Nie je možné presne určiť presné množstvo jednotlivých vitamínov, pretože táto hodnota sa odvíja od nášho metabolizmu a náročnosti športovej aktivity. Ako vhodný ukazovateľ by mohol poslúžiť DDD (doporučená denná dávka), ktorá predstavuje vitamínové nároky človeka, ktorý nevykonáva žiadnu fyzickú aktivitu. Samozrejme, platí, že športovci by mali prijať vyššiu dávku vitamínov ako DDD. Najvhodnejšou formou, ako prijať do tela vitamíny, je samozrejme pomocou stravy, avšak nie vždy to je možné, pretože na príjem odporúčaného množstva určitých vitamínov by ste museli prijať veľmi veľké množstvo ovocia a zeleniny a následne by vám nezostalo miesto na energeticky výživnejšie potraviny, ktoré zabezpečujú vyrovnávanie kalorického deficitu po tréningu.

Určite neurobíte najhoršie, keď si kúpite nejaký vitamínový doplnok, ktorý bude obsahovať najdôležitejšie vitamíny hlavne tie, ktoré som spomínal vyššie. Nikdy však nezabudnite, že ide iba o doplnok stravy a vyradenie zeleniny a ovocia zo stravy je veľká chyba.

Keď pôjdete nabudúce cvičiť, spomeňte si, aké nároky kladiete na svoje telo a následne sa mu to snažte vynahradiť, uvidíte, že sa budete môcť tešiť z kvalitných výkonov a celkovej fyzickej kondície.

Odporúčame: Das Gesunde Plus- B12 vitamínová kúra, 10 ampuliek á 10ml, nájdete v sieti dm drogerie markt.

dm vitaminy

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (imagerymajestic)

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pri športovaní prichádzame o vitamíny. Ako ich vhodne dopĺňať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.