Prečo môže byť váha vaším najhorším nepriateľom

Cécile Bayeulová vysvetľuje, prečo by ste mali prestať byť otrokom čísla na váhe a sledovať pokrok pomocou fotografií alebo telesných rozmerov. Mnoho ľudí, ktorí začínajú s diétou, sú posadnutí číslom na váhe. Avšak toto nie je najúčinnejší spôsob, ako sledovať svoje pokroky.

Prečo môže byť váha vaším najhorším nepriateľom
30. MÁJ 2014

Ukážem vám, prečo môže byť váha jednou z najväčších prekážok, ktorým budete musieť čeliť na ceste za vytvarovaním postavy. Buďte opatrní a verte radšej tomu, čo vidíte v zrkadle. Na začiatku diéty vidíme okamžitý posun na váhe len vďaka tomu, že zlepšíme svoje stravovacie návyky, Každý začiatok diéty a tréningového programu je veľmi motivujúci. Sme nadšení z toho, že idú kilá dole.

Počas prvých týždňov nového programu zvyčajne vidíme ohromné ​​zmeny. Často začneme tým, že zo stravy odstránime všetky zlé tuky a cukor, začneme jesť správne potraviny, dodržiavame pitný režim a zvýšime výdaj návštevami posilňovne. Náš metabolizmus sa začne prispôsobovať novým potravinám, zníženiu energetického príjmu a novým cvičebným návykom. Všetky tieto faktory nútia telo chudnúť vo forme tuku a nadbytočnej vody.

Avšak vďaka posilňovaciemu  tréningu (áno, mali by ste navštevovať posilňovňu, ak chcete chudnúť ) tiež začneme naberať svalovú hmotu. Postupom času sa telo zbaví nadbytku vody a glykogénu a úbytky na váhe sa začnú spomaľovať alebo dokonca zostávať na rovnakej hodnote. A to je chvíľa, keď sa naša motivácia začne vytrácať.

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť prebytočného tuku a vyrysovať svaly

 

Buďte psychicky pripravení na stagnáciu

Ako som hovorila, po prvých týždňoch diéty sa chudnutie spomaľuje a občas to vyzerá, že to nikam nevedie. Začneme si myslieť, že telo prestalo na stravu reagovať, a že je niečo zle. Takže logicky, prečo pokračovať, keď diéta nefunguje?

To je myšlienkový proces, ktorý nás prinúti to vzdať. Začneme znovu jesť zlé jedlo, zabijeme všetok náš pokrok a väčšinou priberieme dvojnásobok stratenej váhy. Ale takto to byť nemusí! Tu je trik, ktorý vám pomôže uspieť, keď sa ručička na váhe zastaví. Váha je dobrým motivátorom na začiatku diéty, ale po prvých týždňoch sa stáva najväčšou psychickou prekážkou.

To, čo od vás chcem, je, aby ste ako meradlo pokroku používali fotografie. Začnite prvým dňom diéty a fotografujte sa každé 2-3 týždne a to v rovnakej pozícii a v rovnakom oblečení. Ešte lepšie urobíte, ak budete merať aj svoje telesné proporcie a zapisovať si ich k fotografiám. Keď sa číslo na váhe zastaví, pretože okrem straty tuku dochádza k priberaniu na svalovej hmote, budete mať vizuálnu podporu, ktorá dokáže váš skutočný pokrok.

Keď sa klesanie čísla na váhe zastaví, to je to miesto, na ktorom prichádza najväčší pokrok. Dôvodom toho je, že sme začali budovať svalovú hmotu. Dámy nie je potrebné sa svalov obávať! Tu sú dôvody prečo:

1. Ženy neprodukujú také množstvo testosterónu ako muži, a preto nikdy nebudú mať mužsky vyzerajúce svaly. Nemusíte sa báť dvíhania ťažších váh.

2. Len vďaka svalom získate krivky, po ktorých túžite.

3. Každé kilo svalov spáli až 50 ďalších kalórií. Desať kíl svalov navyše vás nielen zbaví nepekných kriviek, ale spáli až 500 kalórií. Budovanie svalovej hmoty nie je len kľúčom k trvalo štíhlej postave, ale aj k sexi krivkám.

Odporúčame prečítať: Najčastejšie chyby, ktoré robíme, keď začíname chudnúť

 

Svaly vážia viac než tuk

Niečo, čo musíte vedieť, je, že svaly sú ťažšie ako tuk. Na to nikdy nezabúdajte! Porovnajme rozdiel hustôt. Hustota svalu je 1,7 kg na liter, zatiaľ čo hustota tuku len 0,92 kg na liter. To znamená, že 1 kg svalovej hmoty zaberá 0,59 litra a 1 kg tuku 1,1 litra. Pri rovnakej hmotnosti zaberá tuk takmer dvakrát väčší objem ako rovnaké množstvo svalovej hmoty. Takže nebuďte frustrovaní, ak číslo na váhe neklesá. Používanie váhy ako jediného meradla pokroku nie je efektívne. Stačí sa pozrieť na pokrok na fotografiách, porovnať telesné rozmery a hneď získate motiváciu pokračovať ďalej.

Zdroj: www.muscleandstrength.com, Preklad: Denisa Honyšová

Autor článku

Fitness

Fitness muscle

Výhradný dovozca a distribútor značiek Allmax Nutrition, MuscleMeds, MHP, MyProtein, Hypertrophy Nutr, Soul Project do SR a ČR. Sme profesionálny team s pobočkami na Slovensku i Českej republike. Našim sortimentom sú doplnky stravy pre športovcov: proteíny, spaľovače, kreatín, nitridy NO, anabolické formule, aminokyseliny.

http://fitnessmuscle.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo môže byť váha vaším najhorším nepriateľom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2248
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.