Zapoj sa s nami do DETOX VÝZVY!

Prečo je hlava pri chudnutí kľúčová - radí Michal Páleník

redakcia

Hovorí sa, že pri chudnutí sú najdôležitejšie dve veci – správna strava a dostatok pohybu. Akoby sa však občas zabúdalo na to, že existuje ešte jeden dôležitý faktor – vaša hlava.

Prečo je hlava pri chudnutí kľúčová - Radí Michal Páleník
Zdroj: Simona Hulmanová
17. FEB 2021

Pri chudnutí zohrávajú rolu mnohé faktory a psychické nastavenie je jedným z najdôležitejších, ak nie najdôležitejšie. Telo a myseľ sú prepojené – strava a pohyb, ktorými dosiahnete stratu hmotnosti vychádzajú z toho, ako sme nastavení v hlave. Výživový špecialista Michal Páleník hovorí:

Ak by som mal spraviť pyramídu, čo je najdôležitejšie pri chudnutí, hlava je úplne hore. A potom je pohyb a strava.

Pod stresom sa chudne ťažšie

Stres, vypäté emócie a zlá nálada majú veľkú vplyv na našu hmotnosť. Každý sa s negatívnymi emóciami vysporiada po svojom – niekto začne jesť viac nezdravých jedál a odrazí sa to na priberaní. Niekto naopak prestane jesť úplne a rapídne schudne. Ani jeden z týchto scenárov nie je zdravý.

Ak sa cítime pod stresom, naše telo sa dostane do „bojového“ režimu. Myslí si, že je v ohrození a snaží sa prežiť. Vyplavuje stresové hormóny ako adrenalín a kortizol, ktoré sú spojené s apetítom. Možno to poznáte sami. Máte zlú náladu, prežívate stres a snažíte sa to zahnať nezdravými jedlami, ktoré poskytnú vášmu mozgu odmenu.

Dlhodobé vyplavovanie stresových hormónov je spojené aj s mnohými negatívnymi účinkami na telo – oslabuje sa imunitný systém a zhoršuje sa kvalita spánku. Môžete mať problém s únavou, čo sa opäť prejaví v tom, že budete chcieť jesť viac a nezdravo. A to posledné, na čo budete mať chuť, je športovať.

S problémami sa vysporiadajte postupne

Ak máte problémy so stresom a emóciami, mali by ste sa v prvom rade vysporiadať s nimi. Michal Páleník odporúča zamerať sa na jednu konkrétnu vec: „Zamerajte sa na jednu vec, ktorá vám vadí. Na jeden problém. Tých problémov vo vašom živote môže by nesmierne veľa. Vyriešte vec, ktorá vám robí najväčší problém a potom prejdite na ďalšiu. Nesnažte sa riešiť všetko naraz.“

Je náročné sústrediť sa na viacero problémov. Omnoho efektívnejšie je identifikovať jeden problém, s ktorým sa chcete vysporiadať a venovať mu všetko úsilie. Až keď tento problém vyriešite, môžete sa posunúť ďalej.

„Pohybová aktivita a zdravšia strava vám pomôže znižovať stres a tým pádom aj ľahšie sa zbaviť stresového faktoru, ktorý vás trápi. Nájdite si na začiatok jednu formu pohybovej aktivity a jednu vec, ktorú chcete v strave zmeniť k lepšiemu. To vám pomôže bojovať s hlavným stresovým faktorom ktorého sa chcete zbaviť.“

Ako bojovať so stresom?

„Ako ľudia filtrujú stres? Sex, drogy, pohyb, alkohol,“ hovorí Michal Páleník. Existuje viacero spôsobov ako bojovať so stresom. Niektoré sú pre vás zdravé, niektoré naopak nie. Vyberte si tie, ktoré v dlhodobom horizonte prospievajú vášmu telu aj psychike.

Práve pohyb je jedným z najlepších bojovníkov proti stresu. Pri cvičení sa vám z tela vyplavujú hormóny šťastia, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie. Nezáleží pritom, aké cvičenie si vyberiete – či už je to behanie, cvičenie jogy alebo silový tréning. Vďaka hormónom šťastia dokážete lepšie bojovať so stresom. Cvičenie môže zároveň pôsobiť ako taká „meditácia v pohybe.“ Na chvíľu vypnete hlavu a sústredíte sa len na fyzickú aktivitu. Vďaka tomu si oddýchnete od svojich problémov a zmiernite stres.

Tento chutný fit recept nájdete v knihe ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, spolu s ďalšími 85 receptami od najlepších slovenských trénerov, ktoré si pripravíte jednoducho a rýchlo do 30 minút. Presvedčia vás, že variť zdravšie a chutne je jednoduchšie než si myslíte.

Video v tomto článku s Michalom Páleníkom je súčasťou video seriálu TAJOMSTVO CHUDNUTIA, v ktorom nájdete 15 osvedčených rád pre trvalé schudnutie. Prístup k nemu získate ako BONUS ZADARMO pri zakúpení knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, spolu s 3 VZOROVÝMI JEDÁLNIČKAMI.

Infografika_Zdrave rychlovky 2_3 za cenu 1_640x360_Bonusy


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo je hlava pri chudnutí kľúčová - radí Michal Páleník

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2508
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.