Odkiaľ berie telo energiu pri cvičení

Cvičenie predstavuje veľkú výzvu pre rôzne bioenergetické dráhy, pomocou ktorých si telo vytvára potrebnú energiu pre pracujúce svaly. Ako zdroje využíva sacharidy, tuky a bielkoviny.

Odkiaľ berie telo energiu pri cvičení
2. JUL 2014

Sacharidy

Sacharidy, alebo glukóza predstavuje kritický zdroj paliva pri akejkoľvek forme cvičenia. Z jedného gramu sacharidov si telo vytvorí približne 4 kcal energie. Sacharidy môžeme rozdeliť na jednoduché a zložité. Zdrojom jednoduchých sacharidov je ovocie, hroznový cukor, med. Zložité sacharidy telo spracováva o niečo dlhšie ako jednoduché, teda telo z nich získava energiu pomalšie. Príkladom zložitých sacharidov je chlieb, ryža, zemiaky a cestoviny.

Po príjme sa sacharidy rozložia do jednoduchej formy a použijú sa buď ako okamžitý zdroj energie, na doplnenie glykogénu vo svaloch a v pečeni na budúce použitie, alebo pri nadmernom príjme sa uložia ako podkožný tuk.

Odporúčame: DGP hroznový cukor 100 g, nájdete v sieti dm drogierie markt.

hroznový cukor

Adekvátny príjem sacharidov je dôležitý hlavne pre vytrvalostných športovcov, pretože zásoby glykogénu sa môžu vyčerpať v priebehu niekoľkých hodín a bez dostatočného množstva sacharidov telo siahne po inom druhu paliva, nie však po tuku, ale po svaloch.

Tuky

Tuk predstavuje najväčší zdroj energie pri cvičení. Z jedného gramu tuku telo vytvorí 9 kcal energie. Avšak treba mať na pamäti, že tuky sú hlavným zdrojom paliva pre svalovinu iba pri nízkej intenzite cvičenia (ide o interval medzi 40-70 % z maximálnej tepovej frekvencie). Primárnym zdrojom energie pri takejto intenzite sú mastné kyseliny, pretože organizmus pracuje pri dostatočnom príjme kyslíka, ktorý tuk doslova spaľuje a taktiež je zvýšená hladina adrenalínu a noradrenalínu, ktoré spaľovanie tuku taktiež zvyšujú.

Bielkoviny

Zatiaľ čo bielkoviny majú významnú úlohu pre obnovu svalov, ako zdroj energie pri cvičení sa často nevyužívajú. K ich využitiu však môže dôjsť pri nadmernej záťaži a pri vyčerpaní všetkých zásob svalového glykogénu. Na tento stav si však treba dávať pozor, pretože nikto určite nechce prísť o vybudované svaly. Ak sa majú svaly použiť ako zdroj paliva, bielkoviny v nich sa degradujú na aminokyseliny, ktoré sa následne v pečeni dokážu meniť na glukózu, ktorá sa už priamo využíva ako zdroj energie.

Telo počas cvičenia dokáže energiu čerpať z viacerých typov zložiek v závislosti od záťaže. To, či budete spaľovať tuky, cukry, alebo dokonca svaly, teda závisí hlavne od vašej šikovnosti.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Odkiaľ berie telo energiu pri cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.