Nahradí švihadlo beh?

Skákanie cez švihadlo pozná určite každý, ale iba málokto ho naplno využíva. Málo ľudí totiž pozná jeho pozitíva a radšej si zabehá. Dokáže teda švihadlo nahradiť beh?

Nahradí švihadlo beh?
22. MÁJ 2017

Skákaním cez švihadlo zapájate hneď niekoľko partií na tele, plus má pre telo ďalšie pozitíva:

  • posilňujete spodnú časť tela (nohy),
  • posilňujete vrchnú časť tela (ramena, chrbát, bruško, hrudník),
  • pozitívne vplýva aj na vašu kondičku,
  • pozitívne vplýva na vytrvalosť,
  • pozitívne vplýva na koordináciu,
  • spaľuje sa pri ňom pomerne vysoké množstvo kalórií.

 

Správna technika skákania na švihadle

Postavte sa rovno v miestnosti, kde okolo seba máte dostatok priestoru. Uvoľnite ramená, mierne pokrčte lakte a zatiahnite brucho. Kolená sú mierne pokrčené a pri skokoch sa snažte dopadať na vankúšiky chodidiel, nie na päty, ani na celkovú váhu chodidiel, aby ste zbytočne nezaťažovali kolená a kĺby.

Začnite jednoduché skoky (30-60 preskokov za minútu) a robte ich 5 minút denne. Pomôže vám to zvyknúť si na držanie rovnováhy tela a po týždni môžete pokojne prejsť na 10 minút denne s intenzitou skákania 60-120 preskokov za minútu. Ak ste vo fyzickej kondícii a máte výdrž, pokojne skáčte aj 30 minút denne.

Skáčte rýchlo a nízko. Jednoskoky sú pre začiatočníkov ideálne. Pokiaľ by táto záľuba prerástla u vás do vášne, môžete vyskúšať aj skákanie, pri ktorom ovplyvňujete dynamiku, smer pohybu a skúšate rôzne triky.  

Chudnutie pri skákaní na švihadle

Pri skákaní cez švihadlo spálite približne 750 kalórií za hodinu (pri preskokoch s frekvenciou cca. 120 za minútu, ale presná hodnota závisí aj od telesnej hmotnosti). Rovnaké množstvo spálite aj pri behaní s rýchlosťou 10 km/hodinu. Ak zvýšite intenzitu preskakovania, môže sa výdaj kalórií zvýšiť aj na viac, ako 1000 kalórií, znovu v závislosti od telesnej hmotnosti.

Čo znamená, že skákanie cez švihadlo naozaj nahradí beh.

Na chudnutie je veľmi vhodné zaradiť švihadlo do HIIT alebo tabaty. Odporúčam vám ho vykonávať v pravidelnom tréningu, pričom určite najprv začnite pomaly a naučte sa správnu techniku.

Zdroj titulnej fotky: woodleywonderworks, CC2.0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nahradí švihadlo beh?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.