Nahradí cvičenie vo virtuálnej realite skutočnosť?

Aktuálne moderné technológie umožňujú, aby sme si zacvičili v pohodlí domova s pomocou virtuálneho trénera. 

Nahradí cvičenie vo virtuálnej realite skutočnosť?
14. JUL 2015

Časy, keď sme netrpezlivo čakali na cvičebné zostavy v časopisoch s popisom jednotlivých cvikov a najčastejšími chybami, pomaly  končia. Aj dnes sa síce s nimi môžeme stretnúť, ale oveľa populárnejšie sú videá na internete a cvičenie podľa najnovších výdobytkov moderných technológií, ktoré umožňujú kvalitne precvičiť telo aj doma. To znamená, že nie sme vystavení pohľadom ostatných a zároveň ušetríme za vstup či cestu do fitcentra alebo za skupinové cvičenie. Nič však nie je dokonalé, a preto treba dávať pozor na kvalitu ponúkaných možností. Aké sú?

Cvičenie doma vo vlastnej réžii

Prvá možnosť je určená pre tých, ktorí majú dostatočné vedomosti a skúsenosti s cvičením. Pre túto kategóriu ľudí nie je problém zostaviť si optimálny tréningový plán na doma s vhodnými cvikmi, vďaka ktorým posilnia celé telo i kardiovaskulárny systém. Ak patríte medzi tých, ktorí necvičili nikdy a chcete cvičiť doma týmto spôsobom, odporúčame absolvovať niekoľko tréningových lekcií so skúseným fitnes trénerom. Vyberie vám vhodné cviky, vysvetlí a naučí vás správnu techniku a upozorní na chyby. Potom môžete do tréningového plánu pridávať ďalšie cviky a inšpirovať sa napríklad videami na internete.

Tréning podľa videí

Na internete je bezplatne dostupných množstvo videí, ktoré umožňujú cvičiť doma.  V súvislosti s nimi existuje riziko, týkajúce sa ich kvality, pretože zverejniť ich môže ktokoľvek napríklad na kanáli Youtube.com. Preto je vhodné siahnuť po videách, ktoré vyšli z dielne skúsených a verejne známych trénerov či spoločností.

Ďalším problémom môže byť nevhodný výber cvikov, nakoľko ako laici nedokážete vhodne posúdiť aktuálny stav svojho tela (svalová nerovnováha, problémy s kĺbmi, bolesti chrbtice atď.). Preto sa môže stať, že si môžete zvolenými cvikmi vo video nahrávkach skôr uškodiť, ako pomôcť. Nehovoriac o správnej technike cvičenia. Len naozaj kvalitné video vám detailne popíše postup vykonávania cviku a upozorní na najčastejšie chyby.

Na našom trhu cvičenie podľa videí ponúka aj Fitshaker.sk. Stačí sa zaregistrovať a podľa vami zadaných vstupných informácií vám systém nakombinuje vhodný tréningový plán. „Videá na Fitshakri sú ideálne pre všetkých, ktorí radi cvičia doma a neradi plytvajú časom cestovaním do fitcentra. Stačí zapnúť PLAY, cvičiť a počúvať naše inštruktorky. Keďže všetky videá sú zostavené so skúsenými slovenskými inštruktormi, človek rozumie inštrukciám a môže sa podľa nich riadiť. Je to obrovský benefit v porovnaní so zahraničnými videami z Youtube kanálu, kde človek dané cviky síce vidí, ale nie vždy im na sto percent rozumie. Na Fishakeri máme veľký výber cvičení od jogy, pilatesu, cez posilňovacie cviky, po tanečné cvičenia a cviky pre tehotné ženy a matky. Každý deň môžete zaťažovať inú svalovú skupinu, cvičiť presne to, na čo máte chuť a dosahovať skvelé výsledky. Celý Fitshaker je robený srdcom,“ hovorí Lucia Švaral z Fitshaker.sk

„Makáme“ s najnovšími výdobytkami moderných technológií

Aj moderné technológie spôsobujú, že výhovorky, prečo nemôžeme športovať, sa nachádzajú čoraz ťažšie. Máme tu viacero možností. Vo virtuálnej realite sa dá cvičiť s fitnes aplikáciou Runtastic. Cvičiaci si však musí nasadiť okuliare. K dispozícii má možnosť výberu prostredia, v ktorom chce trénovať a, samozrejme, virtuálneho trénera a kvantum cvikov.  

Ďalej možno cvičiť podľa hracej konzoly Xbox 360 – Nike + Kinect Training. Ponúka úvodné zhodnotenie cvičiaceho, výber trénera, ktorý vás bude viesť a korigovať, vytvorenie programu na mieru a zaznamenávanie i vyhodnocovanie pokroku.

Pri cvičení doma vám môžu pomôcť aj rozličné aplikácie pre smartfóny. Jednou z nich je Fitness Builder. Ponúka stovky cvikov v podobe videí a obrázkov. Samozrejmosťou je osobný virtuálny tréner. Aplikáciu Nike Training Club zasa ocenia hlavne ženy. Nachádza sa v nej množstvo tréningových plánov na vyformovanie a posilnenie všetkých svalových skupín. Viac informácií sa dozviete v nasledovných videách.

Fitness Builder

Nike Training Club

Zdroj: yotube.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

4 chyby, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení doma4 chyby, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení doma

Začnete cvičiť plní elánu, ale o pár dní je vaše nadšenie fuč?

 

 

Virtuálny sparingpartner... alebo motivujte sa onlineVirtuálny sparingpartner... alebo motivujte sa online

A pre tých, ktorí  sú skutočne pripravení dosiahnuť svoj cieľ existujú virtuálne komunity.

 

 

Bicyklovanie pri sviečkach ponúka drinu, aj relax pre myseľ. bude soulcycle hitom aj v európe?Bicyklovanie pri sviečkach ponúka drinu, aj relax. Bude SoulCycle hitom?

Nápad sa zrodil v hlavách dvoch mladých Američaniek Julie Rice a Elizabeth Cutler.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nahradí cvičenie vo virtuálnej realite skutočnosť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.