Na HIT tréningy vám stačí iba váha vlastného tela

Pri cvičení vysoko intenzívnych tréningov nepotrebujete žiadne športové náčinie, čo im však vôbec neuberá na kvalite. Práve naopak.

Na HIT tréningy vám stačí váha vlastného tela
Zdroj: unsplash.com, Ayo Ogunseinde
21. AUG 2019

HIT si dobre odcvičíte aj bez náradia

Pri bežnom type cvičenia existuje potreba rôznych pomôcok, avšak HIT sa dá cvičiť iba s vlastným telom. Vďaka tomu si ho môžete odcvičiť kdekoľvek a kedykoľvek, aj keď nemáte dostatok času, prípadne ste na dovolenke alebo na pracovnej ceste. 

Cvičenie s vlastnou váhou má veľa výhod

Okrem šetrenia času a potreby minimálnych priestorov prináša tréning s vlastnou váhou mnoho ďalších benefitov. Ktoré sú tie najhlavnejšie?

Zapojenie viacerých svalov pri jednom cviku

Pri cvičení s vlastným telom sa nesústreďujete iba na jednu svalovú skupinu, ako je to pri cvičení na strojoch v posilňovni. Naopak, pri cvičení s hmotnosťou vlastného tela je zapojených viacero svalov naraz, čím dochádza k výraznejšiemu spaľovaniu tukov. Typickým príkladom je kľuk, pri ktorom sa okrem svalov hrudníka zapájajú aj svaly rúk, brušné svaly a dokonca aj svaly nôh. 

Efektívnejší nárast sily

Sila pri tomto type cvičenia rastie rýchlejšie, pretože sa buduje aj sila úponov svalov a šliach. Vďaka tomu sa zlepšuje i flexibilita a mobilita. Rozdiel je v tom, že mobilita sa týka predovšetkým svalov a flexibilita kĺbov. Ak totižto tieto dva elementy zanedbávate, môže to viesť k rôznym zraneniam. Nuž a práve cvičenie s vlastným telom slúži ako prevencia.  

Nezávislosť

Keďže na cvičenie nepotrebujete žiadne náradie a ani navštevovať súkromné alebo verejné posilňovne, môžete cvičiť vtedy, keď na tréning dostanete chuť. Napríklad v parku na prechádzke, alebo na dvore za domom popri tom, ako sa opaľujete. 

Zlepšenie koordinácie

Vďaka cvičeniu výlučne s vlastným telom sa učíte spoznávať samých seba.  Nemám však na mysli limity, ktoré musíte prekonávať pri každom tréningu, ak nechcete zostať na jednom mieste. Variácie cvikov s vlastnou váhou vám totiž umožňujú manipuláciu s vlastným telom, aby ste zistili, v ktorej oblasti máte medzery a kde treba zabrať.  Okrem toho pri cvičení iba s vlastným telom si zlepšujete koordináciu, pričom sa zlepšujú aj vaše reflexy nielen pri cvičení, ale aj v bežnom živote. 

Zmysel pre telo má zmyslulpný tréning

HIT tréningy by mali mať svoju hlavu a pätu. Mal by ich zostavovať skúsený tréner, ktorý presne vie, aké cviky zaradiť a ako ich vhodne skombinovať, tak aby to telo zvládlo a prichádzal očakávaný efekt. Bez toho, aby sme zbytočne trpeli. Každý tréning by mal pozostávať aj zo strečingu na začiatku i na konci. Bez toho si privodíme iba ťažkosti, keďže sa pri HIT tréningu svaly skracujú. Strečingom ich potrebujeme opäť trochu natiahnuť. Preto vám odporúčame SUPER BODY 2 - HIT tréningy, ktoré vedú slovenské trénerky Lea Grančič a Oľga Bartalská. Budete im rozumieť, naučia vás správne cvičiť a poriadne sa zapotíte. Video program SUPER BODY 2 - HIT tréningy obsahuje 16 tréningov, v ktorých oceníte pestrosť a budete sa tešiť na každý ďalší tréning. 

superbody 2


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na HIT tréningy vám stačí iba váha vlastného tela

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2444
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.