Mýty o chudnutí a cvičení (nielen) po pôrode

Palo Hlubina

O cvičení a zhadzovaní hmotnosti po pôrode existuje veľa mýtov. Vybrali sme tie najfrekventovanejšie a pozreli sa na to, ktoré sú pravdivé a ktoré nie.

Mýty o chudnutí a cvičení po pôrode
Zdroj: Tumisu, Pixabay.com, CC0
17. OKT 2017

Cvičenie komplikuje dojčenie

Je to fáma. Cvičenie rozhodne nekomplikuje dojčenie. Ak žena dbá na pestrú stravu, cvičenie nie je žiadnou prekážkou pri dojčení. Neplatí tiež, že materské mlieko v tele cvičiacej matky môže skysnúť.

Radšej menej spať, ako vynechať cvičenie

Nie je to pravda. Práve naopak, len oddýchnuté telo môže napredovať v cvičení. Platí však aj to, že ľudia, ktorí cvičia, majú dvakrát vyššiu šancu, že sa dobre vyspia. A nielen to. U necvičiacich je dvakrát väčšia šanca, že sa budú cítiť počas dňa ospalí, a tak bude klesať aj ich sústredenosť, motivácia a pod. Dobrou správou je, že nevadí, ak cez deň na pohyb zabudnete – je totiž úplne jedno, v ktorú dennú hodinu cvičíte.

Cvičenie po pôrode matku zbytočne stresuje

Cvičenie znižuje úzkosť, a to už existujúcu, ale je aj preventívnym prostriedkom. Správna aktivita mozgu závisí od krehkej rovnováhy medzi aktiváciou a tlmením, pričom tlmivých neurónov je cca 20 percent a komunikujú najmä cez GABA neurotransmiter (ktorého účinky, mimochodom, napodobňuje alkohol). Prílišné rozrušenie v stresovej situácii môže byť vnímané ako úzkosť až panika, vrátane súvisiacich telesných prejavov ako búšenie srdca a sťažené dýchanie. Cvičenie posilňuje aktivitu tlmivých neurónov a mozog potom lepšie tlmí príliš intenzívnu reakciu na stres (úzkosť).

Cover iMama

Keď nechudnem z brucha, zle ho cvičím

Nemusí to byť pravda. Po pôrode má veľa žien – najmä tie, čo necvičili a ich telo nie je pružné – diastázu. Svalu v brušku sa im nedostalo po pôrode do prirodzenej formy a je potrebné ich napraviť špeciálnym tréningom. Fyzioterapeutka Monika Šrenkelová v knihe iMAMA napríklad hovorí o tom, že bez špecifického tréningu sa bruško s diastázou môže zväčšovať aj napriek tréningu.

Cvičiaca matka je unavená a nemá záujem o sex

Dlhšie cvičenie zvyšuje spokojnosť s vlastným telom. U žien aeróbne cvičenie krátkodobo zvyšuje vnímavosť na erotické podnety. Nie je prekvapujúce, že keď cvičenie prospieva telu aj duši, odrazí sa aj na lepšej sexualite.

Pri deťoch sa cvičiť nedá

Práve naopak. Cvičiaca matka alebo obaja rodičia sú základom toho, aby aj dieťatko získalo prirodzený a zdravý vzťah k pohybu. Ak si deti zvyknú na hýbajúcich sa rodičov, naučia sa hrať aj pri tom, ako ich vidia cvičiť, pretože to budú považovať za prirodzené.

Tento článok je z bonusovej e-knihy CHCEM SPÄŤ SVOJE TELO, ktorú dostávajú zdarma všetci kupujúci motivačnej knihy iMAMA.

Cover Chcem spat svoje telo iMama


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Mýty o chudnutí a cvičení (nielen) po pôrode

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2248
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.