Kreatín ako zdroj energie pre naše telo. Môžu ho užívať aj ženy?

Mali by ženy používať kreatín? Aké im môže priniesť výhody, koľko je ho treba a aký typ je najlepší?

Kreatín ako zdroj energie pre naše telo. Môžu ho užívať aj ženy?
23. JUN 2014

Ženy a kreatín

Kreatín je najpoužívanejším suplementom používaným pri budovaní svalovej hmoty a je naozaj osvedčený. Verím, že by mal byť v základnom arzenálu každého, kto si zamiluje posilňovací tréning. A ženy nevynímajúc.

Začiatočníci alebo tí, ktorí chcú skúsiť kreatín prvýkrát, mávajú často rovnaké otázky, Poďme sa na ne pozrieť.

Aký typ kreatínu by som mal použiť?

Existuje mnoho druhov kreatínu, a preto môže byť mätúce, ktorý z nich použiť. Ak s kreatínom začínate, držala by som sa monohydrátu, ktorý je najviac osvedčený. Používajte čisté kreatínové produkty, nie tie, ktoré ho iba obsahujú a majú iné vlastnosti.

Ako dlhý by mal byť cyklus užívania kreatínu?

Cyklovanie kreatínu je voľbou osobnej preferencie. Niektorí ľudia užívajú kreatín po dobu 2-3 mesiacov a potom si dajú mesačnú pauzu. Iní ho užívajú stále - ja som jednou z nich. Jediný raz, kedy som ho neužívala, bolo, keď mi došiel a čakala som na ďalší. Ak uvažujete o cyklovaní kreatínu, uvedomte si, že hladina kreatínu sa po vysadení vráti počas troch týždňov na predvolené hodnoty.

Odporúčame prečítať: Výživové doplnky na spaľovanie tukov a naberanie svalovej hmoty

 

Je nutná sýtiacia fáza?

Nie, nie je nutná, rovnako ako cyklovanie, je aj sýtiacia fáza o individuálnej preferencii. Účelom sýtiacej fázy je iba rýchlejšie dosiahnutie kreatínového prahu, to sa zvyčajne vykonáva dávkovaním 20 g kreatínu denne po dobu 5 dní. Avšak použitie 5 gramov kreatínu denne po dobu troch týždňov má rovnaký efekt.

Koľko kreatínu potrebujem?

Keď dosiahnete kreatínový prah, postačia 2-3g kreatínu denne, aby bolo nasýtenie udržané. Často sa stretnete s odporúčaním vyšších dávok, ale to rozhodne nie je potrebné.

Akonáhle telo dosiahne kreatínový prah (150-160 mmol/kg čistej váhy), nevedú vyššie dávky k ďalšiemu nasýteniu, preto nemá zmysel ich používať.

Kedy by som mala používať kreatín?

Kreatín by mal byť používaný denne. Denná dávka môže byť rozdelená do viacerých dávok. Pokiaľ kreatín užívate pred tréningom, odporúčam to robiť 60 minút pred začiatkom, ak po tréningu potom ihneď po jeho ukončení.

Odporúčame prečítať: Kedy siahnuť pri cvičení po proteínoch

Mám používať kreatín aj v netréningových dňoch?

Áno, pomáha to udržať nasýtenie svalov kreatínom. V netréningových dňoch odporúčam použitie ihneď ráno, dávka 2-3 gramy je dostačujúca.

Budem vďaka užívaniu kreatínu väčšia, rýchlejšia, silnejšia?

Kreatín je iba zdrojom energie pre telo. Preto záleží len na vás, či budete väčšia, silnejšia alebo rýchlejšia. Kreatín vám môže pomôcť dosiahnuť tieto ciele, ale ak strava a tréning nebudú v súlade s vašimi cieľmi, kreatín vás nespasí.


Autor článku

Fitness

Fitness muscle

Výhradný dovozca a distribútor značiek Allmax Nutrition, MuscleMeds, MHP, MyProtein, Hypertrophy Nutr, Soul Project do SR a ČR. Sme profesionálny team s pobočkami na Slovensku i Českej republike. Našim sortimentom sú doplnky stravy pre športovcov: proteíny, spaľovače, kreatín, nitridy NO, anabolické formule, aminokyseliny.

http://fitnessmuscle.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kreatín ako zdroj energie pre naše telo. Môžu ho užívať aj ženy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.