Kedy si dať proteínový shake

Proteíny telo potrebuje, inak sa svalov nedočkáte. Kedy si však dať taký proteínový shake? Ráno, večer, po tréningu?

Kedy si dať proteínový shake
Zdroj: RitaE/Pixabay.com, CC0
30. MÁJ 2018

Proteínový shake je veľmi dôležité zaradiť do jedálnička, ak chcete nabrať svalovú hmotu, prípadne ak si neviete zabezpečiť dostatočný príjem bielkovín pomocou stravy. Ale v žiadnom prípade si ho nemýľte so stravou. Vždy to musí pre vás byť iba doplnok stravy

Prečo je pre telo také dôležité mať dostatok proteínov

Problém je v tom, že bielkoviny si telo nevie nahradiť zvýšeným príjmom sacharidov alebo tukov. Ale pritom práve bielkoviny sú základnou stavebnou zložkou svalovej hmoty. A preto, že proces anabolizmu a katabolizmu stále prebieha (a to súčasne), musíte bielkoviny prijímať stále.

Koľko proteínov je vhodné denne prijať

Pre necvičiacich ľudí táto dávka predstavuje iba 1g proteínov na kilogram hmotnosti. Alepri športovcoch táto hodnota narastá na hodnotu 1,5 – 2g proteínov na kilogram hmotnosti.

Tie údaje samozrejme zahŕňajú aj množstvá nachádzajúce sa v prirodzenej strave. Pomocou proteínových doplnkov sa iba máte dostať na vami vypočítanú úroveň.

Kedy je najvhodnejšie brať proteín

Veľmi dôležitá je častá konzumácia, keďže telo si bielkoviny nevie samo vytvoriť, treba mu ich dávať stále. Inak sa svalov len ťažko dočkáte.

Proteín je veľmi vhodné brať pred raňajkami (srvátkový), pretože sa veľmi dobré trávi a keďže je telo po noci vyhladované, máte v krvi iba malé množstvo aminokyselín. To isté platí aj pri nočnom proteíne, ktorý chráni telo počas noci.

Ďalším nevyhnutným časom na príjem proteínu je čas do hodiny po tréningu spolu so sacharidom (napríklad s banánom). V každom z týchto prípadov vám pomáha pri budovaní nových svalov, prípadne pri ochrane svalov už vytvorených.

Tip pre vás

Odporúčame DAS gesunde PLUS srvátkový proteínový prášok s príchuťou vanilky, 450 g. Proteínový koncentrát s nízkym obsahom cukru a tuku z vysokohodnotných rýchlo vstrebateľných srvátkových bielkovín. Bielkoviny prispievajú k zachovaniu a udržaniu svalovej hmoty a kostí.

protein

Zdroj:PR

 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kedy si dať proteínový shake

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2429
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.