Kedy môže byť únava pri športovaní nebezpečná

Všetci určite viete, že športovanie nepredstavuje iba príjemné pocity a zábavu, ale často je aj o únave a o bolesti. Ako si poradiť, keď taký stav nastane?

Kedy môže byť únava pri športovaní nebezpečná
3. JUL 2014

Čo spôsobuje svalovú bolesť

Svalová bolesť je spôsobená prevažne nahromadením splodín látkovej výmeny a poškodením svalových buniek. V prípade krátkych a intenzívnych športových výkonov je vinníkom kyselina mliečna a pri dlhodobých výkonoch spôsobujú bolesť ketolátky a amoniak.

Čo spôsobuje únavu

Únava, ktorá vzniká v dôsledku fyzického zaťaženia, nepostihuje iba pohybový aparát (svaly, šlachy, kĺby, svalové úpony), ale aj nervovú sústavu. V ľudskom organizme prebieha veľmi málo činností izolovane. Svalová činnosť musí byť riadená a to má práve na starosti nervová sústava.

Ak je fyzické zaťaženie veľmi vysoké, postupne vzniká preťaženie a nastáva celková únava (prejde k poruchám nervových stimulov). Pri dlhodobom cvičení s maximálnym zaťažením, sa môže stať aj to, že mozog nebude dostatočne zásobený kyslíkom, čo bude mať nepriaznivé účinky.

Odporúčame prečítať: Cítite sa v práci bez energie? Zacvičte si pár predklonov a záklonov

Svalové kŕče

Svalové kŕče vznikajú v dôsledku iónovej nerovnováhy. Tiež môžu byť spôsobené akútnym nedostatkom ATP (adenozintrifosfát - hlavný zdroj energie). Dá sa im predísť dostatočným pitným režimom a prísunom minerálov a stopových prvkov (vápnik a horčík).

Ako riešiť svalovú bolesť a únavu

Ľadový obklad

Jedným z najvhodnejších riešení je ľadový obklad alebo sprcha studenou vodou. V dôsledku ochladenia svalov dôjde k zúženiu ciev a pri opätovnom ohriatí svalov sa cievy rozšíria, čím dôjde k lepšiemu prekrveniu svalov. Tým sa, samozrejme, zlepší zásobenie svalových buniek živinami a taktiež sa zvýši vyplavenie odpadových látok.

Aktívny odpočinok

Aktívny odpočinok predstavuje športový výkon s minimálnou intenzitou, po ktorom by mal nasledovať kvalitný strečing. Môže to byť napríklad ľahký posilňovací alebo aeróbny tréning. Ľahký posilňovací tréning predstavuje cvičenie s malými váhami pri miernej intenzite a ľahký  aeróbny tréning je napríklad beh pri tepovej frekvencii maximálne do 60-tich percent maximálnej tepovej frekvencie (MTF). MTF mužov vypočítame ako: 220 mínus vek a MTF žien ako:  210 mínus vek.

Odporúčame prečítať: Pulzová frekvencia. Prečo sú tieto čísla pri cvičení dôležité?

 

Magnézium (horčík)

Magnézium je nepostrádateľné takmer pre všetky procesy prebiehajúce v ľudskom tele. Tým najdôležitejším je tvorba energie, ktorá je, samozrejme, potrebná na každý pohyb a výkon. Keďže sa pri športe spotreba energie niekoľkonásobne zvyšuje, je potrebné počas cvičenia dopĺňať aj horčík.

Horčík pôsobí tiež relaxačne na svaly a pomáha predchádzať kŕčom vo svaloch. Najlepšia forma príjmu je v podobe šumivých tabliet, rozpustených v primeranom množstve vody popri tréningu.

Odporúčame: Magnézium (60 tabliet), nájdete v sieti dm drogierie markt.

dm horčík

Hore uvedenými spôsobmi sa dajú, samozrejme, riešiť iba bežné bolesti a počiatočná únava. Ak máte vážnejšie a dlhodobé problémy odporúčam navštíviť lekára.

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Ambro)

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kedy môže byť únava pri športovaní nebezpečná

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.