Kedy je najlepší čas na tréning?

Radovan Gergeľ

Už inštinktívne viete, že najlepší čas na tréning je kedykoľvek sa cítite najviac energickí a hodí sa vám to do vášho denného režimu. Individuálne rozdiely týkajúce sa najlepšieho tréningového času vychádzajú zo skutočnosti, že každý človek má mierne odlišnú chronobiológiu, či cirkadiánny rytmus. Výskum v tejto oblasti však odhaľuje niektoré pozoruhodnosti.

Kedy je najlepší čas na tréning?
20. JUN 2013

Pri výkone, ktorý závisí od nášho anaeróbnu systému (ako napríklad silový tréning), štúdie naznačujú, že silová výkonnosť je významne vyššia v popoludní okolo tretej hodiny až v skorší podvečer. Má to najlepší vplyv na situácie závislé od produkcie sily – jednoducho keď potrebujeme vyprodukovať maximálnu silu veľkou rýchlosťou.

Existuje tendencia dosahovať rýchlejšie časy v šprintových tréningoch, alebo súťažiach, ktoré sa odohrávajú popoludní či podvečer. Produkcia väčšej sily a rýchlosti neskôr v priebehu dňa je pravdepodobne spôsobená tým, že telesná teplota sa zvyšuje v priebehu dňa, čo vedie k posilneniu svalovej funkcie a flexibility.

Ak sa jedná o úbytok tuku, štúdie naznačujú, že najväčší „afterburn“ efekt (alebo EPOC - Excess post-exercise oxygen consumption) je dosahovaný pri tréningoch vo večerných hodinách (okolo 18:00). Vyšší EPOC znamená, že telo spaľuje vo fáze zotavovania po tréningu viac kalórií. Na druhej strane, pri vytrvalostnom tréningu dôkazy naznačujú, že výkonnosť nie je závislá od doby, kedy je počas dňa daná aktivita vykonávaná. Samozrejme jednotlivci budú mať rôzne skúsenosti. 

Je dobre známe, že hladina testosterónu u mužov je najvyššia v dopoludňajších hodinách a postupne klesá v priebehu dňa. To naznačuje, že ak naším cieľom je budovanie svalovej hmoty, ráno môže byť najlepší čas na tréning. Okrem toho, testosteronová odozva na tréning u mužov sa zdá byť vyššia ráno ako pri cvičení neskôr počas dňa.  

Autor: Článok preložil Radovan "RadyActive" Gergeľ. Viac si od neho môžete prečítať na jeho FB profile.

Zdroj: http://www.charlespoliquin.com/Blog/tabid/130/EntryId/2104/Tip-601-Kedy-je-najlepsi-cas-na-trening.aspx

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kedy je najlepší čas na tréning?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.