Kde brať každodennú motiváciu na cvičenie?

Idete do posilňovne, premietate si v hlave nasledujúci tréning a nemáte chuť. Bez ohľadu na to, ako dlho trénujete, určite sa z času na čas nevyhnete pocitu nižšej úrovne motivácie. Ako sa vyhnúť strate motivácie?

Kde brať každodennú motiváciu na cvičenie?
2. SEP 2013

Tréning

Veľmi dôležitá je periodizácia tréningu, čo znamená pravidelné obmieňanie tréningového zaťaženia. Zamyslíte sa nad svojím tréningom v posledných pár mesiacoch. Používate rovnaké typy a počty sérií, tie isté schémy opakovaní a stálu frekvenciu tréningov? Používate tie isté cviky? Trénujete v tie isté dni a v tom istom čase? Zoskupujete svalové partie za účelom tréningu do tých istých kombinácií? 

Ak je vaša odpoveď na niektorú z uvedených otázok áno, je čas na zmenu. Vneste do tréningu zmenu a držte sa hesla „viac nie je vždy lepšie“!

Psychológia

Ak chcete opäť pozdvihnúť svoju motiváciu, musíte svoj tréning zhodnotiť aj po mentálnej stránke. Čo sa týka psychologického hľadiska, súvisí s poklesom motivácie strata potešenia z cvičenia, pokles sústredenia počas cvičenia, neistota a strata viery vo svoj tréning. Ak ide o nedostatok potešenia, pomôcť môže už  zmena tréningového plánu. Ak je vaša nechuť k tréningu silná, skúste sa nejaký čas venovať inej aktivite a keď vám začnú činky chýbať, vrátite sa do posilňovne plní nového elánu.

Sústredenie je nevyhnutnou podmienkou kvalitného tréningu. Jeho nedostatok sa prejavuje tým, že počas tréningu lietajú vaše myšlienky mimo posilňovne. Verte vo svoj tréning. Nekopírujte tréningové plány profesionálov, ale zostavte si svoj tréningový plán, ktorý zodpovedá vašim špecifickým potrebám.

Tipy na zvýšenie motivácie

Zmena tréningového plánu, vyskúšajte trénovať v inom čase, zmeňte posilňovňu, zmeňte tréningového partnera, používajte super série, gigantické série alebo kruhový tréning alebo absolvujte tréning iba s jednoručkami alebo iba na strojoch.

Ak nemáte chuť na tréning, nie je to koniec sveta. Využite niektoré z uvedených myšlienok alebo, ak treba, vynechajte tréning. I zníženú motiváciu môžete brať z pozitívnej strany ako šancu prehodnotiť svoj tréning, identifikovať krízové faktory a zavedením príslušných opatrení zdokonaliť svoj tréning. Nižšia úroveň motivácie je normálnym javom, ktorý nám pomáha nezostať na rovnakom mieste.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kde brať každodennú motiváciu na cvičenie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.