Kardio tréning – majú ho radšej ženy?

Niektorí ľudia kardio tréning milujú, iní ho nenávidia, ale všetci vedia, že je potrebný. Vďaka kardiu sa telo zbaví toxických látok, zvýši sa energetický výdaj, ktorý trvá až 48 hodín po tréningu, spáli sa prebytočný tuk a zvýši sa hladina endorfínov.

Kardio tréning – majú ho radšej ženy?
17. DEC 2013

Ak sa kardio tréning stane neoddeliteľnou súčasťou vášho programu, zvýši sa nielen vaša vytrvalosť, ale získate aj viac energie na vykonávanie každodenných aktivít. Zistíte tiež, že v posilňovni dokážete trénovať intenzívnejšie a dlhšie.

Kardio tréning je obľúbenejší u žien preto, lebo muži sa boja, že pri kardio tréningu stratia ťažko nadobudnutú svalovú hmotu. V dnešnom článku vám uvediem dva typy kardio tréningu, ktoré môžete použiť buď v prípade zhadzovania tuku, alebo v prípade naberania svalovej hmoty.

Zhadzovanie tuku

Pre tých, ktorý sa chcú iba zbaviť prebytočného tuku, je ideálne kardio v trvaní 50-60 minút so záťažou rovnajúcou sa 75-85% maximálnej tepovej frekvencie. V tomto intervale telo získava energiu z tukových zásob a svalové tkanivo zostáva ušetrené. Počet tréningov závisí od toho, koľko tuku chcete odbúrať, ak ho je veľa, tak trénujte 5-krát do týždňa, v opačnom prípade zredukujte tréning na 3 dni v týždni.

Naberanie svalovej hmoty

Ak budujete svalovú hmotu, musíte kardio tréning vykonávať vždy až po silovom tréningu. Kardio tréning by ste určite nemali vynechávať, pretože pri jeho vykonávaní sa vám bude v tele tvoriť menej telového tuku, a keď príde čas na rysovačku, budete chudší. Ďalšou výhodou je, že budete mať vyššiu aeróbnu kapacitu, teda že dokážete lepšie zásobovať telo kyslíkom a budete schopní ťažšie a dlhšie trénovať. Kardio tréning by ste mali vykonávať 2-krát v týždni 30-40 minút so záťažou 50-65% maximálnej tepovej frekvencie, aby ste udržali tvorbu tuku pod kontrolou.

Aký typ kardio tréningu zvoliť?

Neviete sa rozhodnúť, akú kardio aktivitu vykonávať? Najjednoduchšie povedané: tú ktorá vás bude najviac baviť, a ktorá vám nebude nijako zdravotne ubližovať. Výber je široký, vďaka čomu sa vyhnete stereotypu a nude. Beh, jazda na bicykli, chôdza na stepperi, plávanie, beh na lyžiach, veslovanie, korčuľovanie na kolieskových korčuliach... Najdôležitejším predpokladom úspechu je práve pestrosť.

Nech sa už na to pozeráte z akejkoľvek strany, kardio tréning je dôležitý pre každého. Keďže kardio tréning má preventívne účinky na mozgovú porážku, srdcovocievne ochorenia, na cukrovku alebo niektoré typy rakoviny, je jasné, že by mal byť neoddeliteľnou súčasťou života každého vyznávača zdravého spôsobu života.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kardio tréning – majú ho radšej ženy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.