Ja zdravo a ty nie. Čo s tým urobíme?

Ste nadšení zo života. Pravidelne cvičíte. Zdravá strava vám už nerobí problém. Nikdy ste sa necítili lepšie. Akurát to nadšenie s vami okolie až tak nezdieľa.

Ja zdravo a ty nie. Čo s tým urobíme?
Zdroj: Tatiana Gernátová
6. MAR 2019

My a oni

Nechápete, že oni stále sedia na zadku a nevadí im prevísajúci tuk na bruchu. Neustále priberajú, pri každom pohybe fučia. Hovejú si vo svojom pohodlí, a pritom začudovane krútia hlavou. Lenže ani oni nerozumejú, prečo si vy tak ten život sťažujete. Prečo sa tak veľmi trápite. Odopierate si jedlo, ničíte svoje telo svalovicou. Alebo mrznete pri studenej sprche ráno. 

Aj takto to vyzerá v niektorých domácnostiach. Bývajú v nich ľudia, ktorí žijú odlišným životným štýlom. Jeden z nich vyšiel zo svojej zóny komfortu a jedného dňa si povedal, že už nechce takto žiť. So svojím rozhodnutím a zmenou je spokojný. Akurát okolie to nechápe. 

Vždy keď niečo vo svojom živote zmeníme a cítime sa pritom lepšie, chceme, aby to tak mali aj tí ostatní. Tak začneme presviedčať. Niekedy príliš tlačiť. Poď so mnou cvičiť, nejedz tak veľa, a podobne. Je to však správne? Úmysel určite áno. Ale máme právo tlačiť na človeka a odopierať mu to slobodné rozhodnutie ku ktorému sme my prišli dobrovoľne a z vlastného presvedčenia?

super body

Čaro vlastného rozhodnutia

Myslím, že nie. A s odstupom času, po rokoch “bojovania” na vlastnom poli, som o tom viac než presvedčená. Pamätáte sa ešte na svoje odhodlanie a začiatok zmeny? Ten pocit, keď ste to niekedy až zúfalo chceli mať inak. Cítiť sa lepšie, žiť ľahšie. Užívať si a preciťovať život v každom okamihu. Bez pocitu, že ste prejedení a je vám z každého jedla ťažko. Bez frustrácie, že sa opäť cítite v nohaviciach ako hroch. Že sa zadýchate pri každom kroku a z toho, že máte trochu pobehnúť vás oblieva pot. S tým všetkým ste sa vy popasovali. Dokonale poznáte svoj boj. A práve ten vlastný boj a odhodlanie vás spravili natoľko silným, že necúvnete späť. Aj keď na chvíľu zablúdite a zídete z cesty, viete sa vrátiť späť. Každým dňom silnú vaše návyky, objavujete nové veci, ktoré obohacujú vašu cestu za zdravím. Vaša premena je trvalá. Vy si už nemusíte každý rok dávať novoročné predsavzatia, že chcete opäť schudnúť. A to je dôležité.

Ak budete na svojo partnera, či príbuzného tlačiť, veľmi rýchlo sa stane to, že bude súhlasiť, len preto, že to chcete. Alebo, aby mal od vás aspoň na chvíľu. pokoj. Až ho znechutíte úplne. Preto nebojujte a netlačte. Nechajte ich, aby k svojmu rozhodnutiu dospeli sami. Zatiaľ však môžete zohrať dôležitú úlohu motivátora. Star sa ním môžete jednoducho a prirodzene. Bez zbytočného nátlaku.

Ukážte, ako vám je dobre

Nie však vystatovačným a provokatívnym spôsobom. Tu je na mieste skutočná radosť. Chcete predsa pozitívne vplývať na ľudí, ktorých máte radi. To musí byť vykonané s láskou. Robte veci skutočne tak, ako ich cítite. Niekedy si ani neuvedomujeme, že naše chovanie presne odzrkadľuje to, ako sa skutočne cítime. 

Keď si skvele zacvičíte, tak príďte a podeľte sa o endorfíny s okolím. Nech vidia, ako žiarite a čo vám to cvičenie spôsobuje. Nielen na fyzickej úrovni, ale hlavne čo robí s vašou osobnosťou. Ak máte chuť na pohár vína, dajte si jeden. Ten druhý odmietnite s vysvetlením, že pri ďalšom by už vaše telo regenerovalo po cvičení oveľa horšie. A keďže sa máte radi a na druhý deň chcete byť fit, druhý pohár vína si už nedáte. Uveďte dôvod, pre ktorý odmietnete ďalší knedlík, či rezeň. Postupne sa nad tým vaši blízki budú zamýšľať. Vedomosť a skúsenosti, ktoré im odovzdávate padnú na úrodnú pôdu.

super body

Staňte sa organizátorom

Hýbať sa môžete aj inak než len chodením do fitka. Ak vaši blízki odmietajú cvičiť, skúste poroznýšľat ako inak by sa mohli hýbať. Všímajte si, k akému pohybu inklinujú. Plávanie, turistika, bicykel? Alebo chôdza? Skúste spolu zájsť na bežecké preteky a povzbudzovať. Nie jeden človek začal behať potom, čo si navnímal úžasnú atmosféru, ktorú vytvorila skupina nadšených bežcov. Ak prídete na to, čo by mohlo fungovať, spravte z toho pravidelnú aktivitu. Napríklad, raz za mesiac si pôjdete pozrieť nový hrad. Namiesto auta pôjdete vlakom a budete chodiť celý deň pešo. Dôležité je, aby to dotyčného naozaj zaujímalo. Preto v tomto upustite od vlastných záujmov a skôr preferujte vôľu a záujem blízkych. Buďte trpezliví. Malé kroky vedú k veľkým úspechom. 

Nechávajte ochutnávať a zbytočne nevysvetľujte

Pokiaľ ste sa dali na zdravú stravu a nechce sa vám vyvárať viacero chodov, úprimne rozumiem vašej snahe. Prajete si, aby vaši blízki zdieľali nielen váš zápal pre vec, ale aj nové chute, ktoré s touto zmenou prichádzajú. Nie je to však jednoduché. Chute sú prudko návyková záležitosť pestovaná odjakživa. Aj tu platí, buďte trpezliví. Čo sa mne osvedčilo je, rozhodne sa nevzdávať po prvom odmietnutí. Ani pri deťoch, ani pri dospelých. Kým si naše dieťa obľúbilo brokolicu, naservírovala som mu ju zhruba štyri krát a vždy na iný spôsob. Dnes je brokolica našou obľúbenou prílohou. Ďalším pravidlo, ktoré sa mi osvedčilo je zbytočne nevysvetľovať, čo sa v danom jedle nachádza. Mnohokrát jedlo vyzerá dobre, chutí dobre a keď poviete predtým než to vôbec daný človek ochutná, z čoho je uvarené, nezje ho. Už len z princípu, že je to buď veľmi zdravé alebo sa v ňom nachádza niečo, čo nemá v obľube. Zaujímavé však je, že keď jedlo naservírujem bez predslovu, väčšinou všetkým všetko chutí. 

Cvičte aj doma a zdieľajte endorfíny

Čo skutočne zaberá je to, keď sa ľudia nachádzajú v mieste činu. Preto skúste cvičiť aj doma. Ste svojim blízkym rovno pod nosom a takto vás bezprostredne vnímajú. Nikdy neviete, kedy budú mať chuť pridať sa k vám. Výborné to funguje u detí, ktoré si takto hneď od útleho detstva pestujú navyky k pohybu. To, že pravidelne cvičíte vnímajú nie ako príležitostnú záležitosť, ale pevnú súčasť života. 

Ja som takto domácim cvičením nakazila okolie. Zo začiatku ma nebrali vážne, ale potom spozorneli. Videli môj vážny záujem a hlavne tie zmeny, ktoré s pravidelným cvičením prichádzali. Aj tie zmeny vedia krásne motivovať. A keď som začala cvičiť video program SUPER BODY tak ma vidia mnohokrát sa smiať, ba až rehotať. Pretože s trénerkami, ktoré vo video tréningoch cvičia, je aj riadna sranda. Dokonca máte pocit, že ich máte vo svojej obývačke. Ak teda neviete, čo cvičiť doma, určite odporúčam video program SUPER BODY, v ktorom cvičenia máte zvládnuté do 30 minút. 

Super Body_On-line_DVD_1920x1080px

Sami dobre vieme, že trpezlivosť ruže prináša. Preto buďte so svojimi blízkymi trpezliví a netlačte na nich. Staňte sa ich oporou a ukážte im zdravý smer. Vydržať sa určite oplatí.


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ja zdravo a ty nie. Čo s tým urobíme?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2479
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.