Horská turistika v lete – môžeme postaviť aj snehuliaka

Advertoriál

Leto je v plnom prúde a čoraz viac Slovákov vymenilo slnečné pláže Jadranu za dobrodružnú turistiku v horách. Tento neustále stúpajúci trend však často prináša mnohé nebezpečné situácie, keď turisti precenia svoje sily a nedbajú na dostatočnú prípravu.

Horská turistika v lete – môžeme postaviť aj snehuliaka
Zdroj: PR, Grandiosoft
24. JUL 2018

Ak ja vy máte túžbu po dobrodružstve a tento rok ste sa rozhodli pre hory, prečítajte si nasledujúci článok, plný užitočných rád a tipov na bezpečnú a nezabudnuteľnú dovolenku.

Príprava a výstroj

Príprava na vysokohorskú túru je základom úspešného dobrodružstva vo vysokohorskom teréne. V prvom rade treba naplánovať cestu a tomu prispôsobiť vybavenie či výstroj. Pre skúsenejších turistov sú atraktívne aj menej dostupné terény, v takomto prípade je však kvalitná výbava ešte dôležitejšia.  Vo výške 2 000 metrov a viac sa musíte pripraviť na nízke teploty a možnosť sneženia. V takýchto nadmorských výškach môžete bežne stretnúť nadšených lyžiarov, preto ktorých musí byť  nevyhnutné mať profesionálne lyže a lyžiarky. Samozrejme pre Vás, ako turistu, je aj oblečenie  dôležitou súčasťou celkovej výstroje a preto stavte na kvalitné zimné bundy pánske resp. dámske.
Dôležitou súčasťou je časový harmonogram a dôkladné naplánovanie trasy s prihliadnutím na predpoveď počasia a rôzne iné okolnosti.
Na túru sa odporúča vyraziť skoro ráno tak, aby ste v teréne boli čo najskôr a mali  dispozícii čo najviac denného svetla. Nočná či večerná túra v takomto prostredí sa, samozrejme, neodporúča ani skúsenejším turistom.
Pred odchodom z ubytovacieho zariadenia sa nezabudnite zapísať do knihy vychádzok, v prípade že sa človek stratí alebo má iné problémy v teréne, hotelový personál či záchranné jednotky ho vedia rýchlejšie lokalizovať.
Na túru si vždy zoberte jedlo, vodu a presvedčte sa, že váš mobilný telefón je plne nabitý. Vybavenie do dažďa je samozrejmosťou a netreba zabúdať ani na poistenie, pretože všetky zásahy horskej záchrannej služby sú spoplatnené. Mnoho ľudí si poistenie nezakúpi v mylnej domnienke že tak ušetria. To však nemusí byť pravdou, klasické poistenie sa pohybuje od 0,70 eura na deň, zatiaľ čo zásahy bez použitia leteckej techniky sú na úrovni 350 eur a s použitím leteckej techniky sa táto suma môže vyšplhať až na 4 000 eur a vyššie.

Počítajte so všetkými scenármi

Romanticky zasnežené hory a rozprávkový svah síce vyzerajú krásne, no nie vždy je táto ideálna situácia skutočnosťou. Počas pobytu vo vysokohorskom prostredí vás môžu zastihnúť búrky či chýbajúce turistické značenia. Toto má za následky zníženie orientácie v teréne.
Pripraviť sa treba jednoducho na všetko a tomu prispôsobiť výbavu aj čas.

Túry či letné lyžovanie v takýchto terénoch môže byť nebezpečné a preto je potrebné odhadnúť vlastné schopnosti a nepreceňovať sa. Nakoľko pri takejto aktivite v letnom období prechádzate niekoľkými teplotnými pásmami a rozdiel môže byť v desiatkach stupňov, je dôležité sa na takéto túry vopred pripraviť. Ak sa dobre pripravíme, určite môžu mať takéto výlety dobrý vplyv na posilnenie imunity nášho organizmu.

Zdroj: PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Horská turistika v lete – môžeme postaviť aj snehuliaka

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.