Gymnastika ako životný štýl vhodný pre každého

Mirka

„Snažíme sa prelomiť bariéru v myslení, že gymnastika je len pre niekoľkých veľmi talentovaných športovcov a bežným ľuďom je neprístupná.“

Gymnastika ako životný štýl vhodný pre každého
9. DEC 2014

Čo si predstavíte ako prvé, keď sa povie gymnastika? Väčšine z nás napadnú náročné akrobatické kúsky, ktoré nedokáže urobiť len tak hocikto. Je však v skutočnosti gymnastika naozaj až taká náročná a určená len pre talentovaných, ktorí sú ochotní tvrdo trénovať? Odpoveď na túto otázku nám dali priamo v Slovenskej gymnastickej federácii (ďalej SGF).

SGF zastrešuje viacero gymnastických športov ako športovú gymnastiku mužov a žien, športový aerobik, skoky na trampolíne a tiež gymnastiku pre všetkých. Aktuálne pripravuje tristočlennú výpravu na Svetovú gymnaestrádu do Helsínk, ktorá sa uskutoční v lete na budúci rok. „Je to celosvetové nesúťažné podujatie, ktoré organizuje Medzinárodná gymnastická federácia každé štyri roky, a ktorej sa zúčastní približne dvadsaťpäťtisíc účastníkov. Slovenská výprava pozostáva z klubov z celého Slovenska a zahrnuté sú všetky vekové kategórie od detí cez vysokoškolákov až po seniorov,“ prezrádza o aktivitách Monika Šišková z SGF.  

Gymnastika pre všetkých

Gymnastika pre všetkých je programom SGF, ktorého úlohou je priblížiť gymnastiku k obyčajným ľuďom. Je v ňom zahrnutých množstvo pohybových aktivít a čo je najlepšie, je vhodný pre každého. Vek, pohlavie a ani výkonnosť nezohrávajú žiadnu rolu. „Gymnastika je životný štýl a môžeme ju vykonávať od veľmi nízkeho veku, od 2-3 rokov až po seniorský vek. Nie je vekovo ohraničená. Samozrejme, je potrebné prispôsobiť formy, metódy, intenzitu a výber cvičení vekovej a výkonnostnej kategórii, s ktorou pracujeme,“ vysvetľuje Monika Šišková. Ďalej dodáva, že od roku 2008 funguje kampaň „Buď F!T s gymnastikou“, ktorá sa skladá z troch projektov určených deťom a mládeži, dospelým a seniorom.

Prečo práve gymnastika?

V poslednom období sa s novými druhmi pohybových aktivít roztrhlo vrece. Niektoré zažijú svoj veľký boom a potom o nich viac nepočujeme. Gymnastika je tu dlhé a dlhé roky a jej jednoznačným pozitívom je komplexnosť, resp. výber cvičení, ktoré sa podieľajú na celkovom rozvoji pohybových schopností a zručností.  „Veľmi dôležitá je koordinácia, ohybnosť a rovnováha. Treba si uvedomiť, že gymnastika nie je len akrobacia a cvičenie na náradí, je to pohyb s hudbou, teda rozvoj rytmických schopností s veľkým emotívnym nábojom. Sú to skoky na švihadlách, cvičenie na netradičnom náradí či s náčiním. Všetky tieto cvičenia dodávajú bežnému životu vyššiu kvalitu. Napríklad, pri bežnom páde nemusí dôjsť k zraneniu, ak vie človek správne dopadnúť. Veľký význam pre celkové zdravie majú i koordinačné, posilňovacie cvičenia a cvičenia na rozvoj kĺbovej zdatnosti. Čo sa týka detí, pohybový základ, ktorý im dá gymnastická príprava v útlom veku je nenahraditeľný. Nehovoriac o veľkom význame gymnastiky pre seniorov,“ vraví Monika Šišková. Aj vďaka nim si môžu seniori udržať koordináciu pohybov a vôbec celkovú pohyblivosť do vysokého veku.

Odporúčame prečítať:Za špecializovaný pohyb zaplatíte daň, tvrdia tréneri z No Will No Skill Academy

Zdroj foto: Monika Šišková, Slovenská gymnastická federácia

gymnastika 1
gymnastika 2
gymnastika 3
Gymnastika 4
6 fotografií >>
Skryť
gymnastika 1
gymnastika 2
gymnastika 3
Gymnastika 4
gymnastika 5
gymnastika 6
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Gymnastika ako životný štýl vhodný pre každého

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.