Fitness na predpis - skúsenosti z Kanady

redakcia

Lekári z oblasti južne od Edmontonu v kanadskom štáte Alberta začali pre zdravie svojich pacientov robiť niečo neobvyklé. Vypisujú im lekárske predpisy na cvičenie. Päťdesiatjeden lekárov pracujúcich v sieti základnej starostlivosti sa pripojilo k programu Predpis na začatie aktívneho života a sú spôsobilí svojim pacientom úradne predpisovať fyzickú aktivitu, vrátane bezplatného jednomesačného členstva v miestnom rekreačnom stredisku.

Fitness na predpis - skúsenosti z Kanady
17. OKT 2013

Od novembra 2011, kedy bol program spustený, dostalo taký recept približne 250 pacientov. Program. Predpis na začatie aktívneho života- vychádza z podobného programu na Novom Zélande, ktorý sa volá Zelený Predpis. Jeho podstatou je, že namiesto uchyľovania sa k medikamentom ako liekom, využíva program ako liečivo telesnú aktivitu .

Výskum ukázal, že uvedomenie si významu cvičenia umožnilo lepšie porozumenie dobrého zdravotného stavu a jednotlivcom vystaveným chronickým zdravotným problémom a rizikám ( ako diabetes , obezita , srdcové choroby a vysoký krvný tlak ). Bolo tiež zistené, že pacienti brali písaný recept od lekára oveľa vážnejšie než ústne odporúčania.

Rekreačné stredisko Leduc Recreation Centre v Alberte umožňuje pacientom, ktorým bolo predpísané cvičenia ako liek, " zhotoviť si liek podľa svojho receptu " práve u nich. Roger Smolnícka, riaditeľ rekreačného strediska hovorí:" Ľuďom to pomáha zapojiť sa do aktívneho spôsobu života ".

Podobný pilotný projekt beží v sieti základnej starostlivosti Mosaic Primary Care v severovýchodnej časti Calgary . Lekári sa spojili s ústavom zdravého srdca Cardiac Wellness Institute v Calgary a posielajú tam svojich pacientov, ktorí mali alebo majú vysoké rizikové faktory súvisiace s infarktom myokardu. Účastníci projektu dochádzajú do športového zariadenia dvakrát týždenne po dobu dvanástich týždňov a sú pod odborným dozorom personálu ústavu Cardiac Wellness Institute (lekárov - MD a klinických fyziológov - Clinical Exercise Physiologists). Zámerom je, aby sa títo účastníci po skončení dvanásťdenného programu zapísali ako členovia a cítili sa v klube príjemne. Dúfajme, že tieto projekty v Alberte určí cestu aj pre ostatné časti krajiny, aby došlo k rozvoju využívania cvičenia v prevencii chronických chorôb.

Táto novo objavená väzba medzi lekármi a rekreačnými zariadeniami vytvorila novú kategóriu partnerskej spolupráce. Kým lekári povzbudzujú pacientov k dochádzke do športového centra prostredníctvom bezplatného mesačného členstva (cca 50 USD / mesiac ), pacienti zvyčajne zbadajú zdravotný prínos cvičenia vďaka tejto podpore a sami v členstve pokračujú. Predpísaný recept pomáha jednotlivca motivovať k dochádzke do športového centra, aby pracovali na zlepšení svojho zdravotného stavu. Akonáhle raz pacienti dochádzajú po dobu jedného mesiaca a zvyknú si na rutinný režim, často zostanú a pokračujú vo svojej  "liečbe" samostatne .

Celkovým zámerom, ktorý lekári a športové centrá spoločne propagujú, je zachovanie zdravia. Je na čase, aby obe strany začali spolupracovať ruka v ruke. So vzrastajúcou obľúbenosťou predpísaného receptu na členstvo vo fitness centre sa začínajúcou podporou tohto partnerstva zo strany štátu prostredníctvom daňových výhod a kreditov veríme , že v Kanade budú pribúdať ďalšie a ďalšie fitness centrá prijímajúci tieto lekárske predpisy .

 


Zdroj: http://www.english.ficdn.ca/fitness-news/prescription-to-a-gym-membership-fitness-rx/


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Fitness na predpis - skúsenosti z Kanady

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.