Evka Štípalová: Cvičenie mi prináša relax a radosť

Akčná mamička troch detí poradí, ako si popri troch ratolestiach nájsť čas na cvičenie.

Evka Štípalová: Cvičenie mi prináša relax a radosť
Zdroj: Lucia Lucisha, https://www.instagram.com/lucisha.photography/?igshid=1ge4yy8uv9xqn
12. JUL 2019

Máte doma malého drobca a už snáď tisíckrát ste si povedali, že začnete cvičiť, no zostalo to iba pri slovách? Mama na tretiu – Evka Štípalová má na to jednoduchú odpoveď: „Buď chceš, alebo nechceš.“ Platí to pre všetko v živote. Pokiaľ vás teda zaujíma, ako byť skvelou manželkou a spokojnou mamou, ktorá si nájde pravidelne čas na seba a milované cvičenie, čítajte ďalej.

Spokojná mama má spokojné deti. Je to naozaj tak?

Aj rodičovská dovolenka môže byť skvelá. Všetko závisí od toho, ako sa k tomuto obdobiu postavíme. Máme dve možnosti – nechať sa ubíjať stereotypom, alebo sa chytiť príležitostí a toto obdobie si spolu s deťmi naplno užiť. „Byť mamou je super! Baví ma byť na materskej dovolenke, celý deň si organizujeme s deťmi tak, ako sa rozhodneme. Teraz, keď sú drobci väčší, tak sa nemusíme nikam ponáhľať, maximálne na autobus. Je to obdobie v mojom živote, ktoré si naozaj užívam. Materstvo s dvojičkami ma zároveň učí trpezlivosti – nadýchnuť sa, upokojiť a potom reagovať, napríklad v prípadoch, keď vám deti vymaľujú steny červenou repou,“ rozpráva so smiechom Mama na tretiu, ktorá je jasným príkladom toho, že keď je šťastná mama, je šťastná celá rodina.

Eva Štípalová

Hoci to všetky vieme a snažíme sa o to, nie vždy ide všetko podľa našich predstáv. „Samozrejme, deti cítia všetko. Ak náhodou mám náročný deň (s dvojičkami sme v režime odplienkovania a je to s nimi terno) a ku večeru som unavená, tak moja nálada sa prenesie na deti. Mama musí mať úsmev na perách, aj keď sa jej chce plakať. Prečo? Pretože chce, aby bola celá rodina v pohode. Aj keď nie vždy sa môj plán byť pokojná uskutoční. Mama nie je stroj s neobmedzenou zotrvačnosťou,“ hovorí zo skúseností Evka, ktorá sa naučila nájsť si každý deň chvíľu pre seba. Práve tá je totiž dôležitá pre vnútornú harmóniu.

Eva Štípalová

„Spokojnosť celej rodiny spočíva v spokojnosti, pohode a kľude všetkých jej členov, otca nevynímajúc. Ale áno, nájsť si čas pre seba je taký balzam pre dušu,“ súhlasí Evka, ktorá v období pred narodením dvojičiek mala na seba času viac. Teraz desaťročná dcérka Karin bola pokojné dieťa a dalo sa ísť s ňou všade, vrátane fitcentra. S dvojičkami je to náročnejšie. „Chlapci majú 2,5 roka. V prvom roku ich života som si čas pre seba nájsť nevedela. Popravde, ani som ho nehľadala. V tom období sme absolvovali veľa lekárskych vyšetrení, rehabilitácie, denne som s nimi cvičila. Manžel bol cez deň v práci a nemala som ich komu zveriť, aby som si našla čas pre samú seba, hoc i len na polhodinku. Keď mali rok, všetko sa ustálilo. Vtedy som sa rozhodla, že čas pre seba by som potrebovala i ja. Vyčlenila som si ho vtedy, keď drobci spali. Buď som s nimi behala, keď spali v kočíku, alebo som doma cvičila. Teraz, keď sú väčší, tak cvičíme zväčša spoločne. Je to zábava pre mňa i pre nich. Toto je aktivita, kedy na nič nemyslím a užívam si to,“ dodáva.

Eva Štípalová

Ako začať cvičiť popri deťoch?

Evke prináša cvičenie relax a radosť, že dokáže svoje telo rozhýbať inak ako pri domácich prácach. Otvorene hovorí o tom, že nemá opatrovateľku a ani pani na upratovanie domácnosti, a preto má o to väčšiu radosť, že popri troch deťoch stíha pravidelne cvičiť. Miluje hlavne ten jedinečný pocit, ktorý sa dostaví po cvičení. Čo radí Evka mamám, ktoré chcú začať popri deťoch cvičiť, no akosi sa im to stále nedarí? „So všetkým v živote je to tak, že buď chceš, alebo nechceš. Keď sa žienka rozhodne cvičiť, tak si netreba povedať, že vo štvrtok, alebo od pondelka či od nového mesiaca. Treba začať cvičiť hneď v tú chvíľu, keď rozhodnutie rezonuje v hlave. Aj malá rozcvička či natiahnutie svalov sa počíta. Prečo? Lebo po tomto, aj keď malom pohybe, sa dostaví super pocit, že to neostalo len pri rečiach. Ide o to, aby sa žienka naštartovala. Keď nie dnes, tak potom kedy?“ pýta sa mamička troch detí.

Zaujíma vás, ako trénuje Evka? Nuž, stavila na video programy SUPER BODY na domáce cvičenie. Väčšinou sa tréningom venuje každý druhý deň, niekedy dokonca cvičí každý deň a to aj dva tréningy, pričom jeden si dopraje ráno a druhý večer. „Jeden tréning trvá do polhodinky, čo mi aj vyhovuje, nakoľko to je čas ideálny aj pre deti. Polhodinku sa vedia pekne zahrať, prípadne mi asistujú a opakujú pohyby. Páči sa mi, ako sa do cvičenia zapájajú. Je to milé a rovno sa učia, že šport je bežnou a zdravou súčasťou života,“ hovorí mamička troch detí.

Evka sa rozhodla cvičiť podľa SUPER BODY v pohodlí domova, pretože nie je viazaná na presný čas. Je to dôkaz toho, že keď človek chce, všetko sa dá. Čo sa jej na tréningoch SUPER BODY 2 páči najviac? „Páči sa mi ich rôznorodosť, potom to, že tréning začína zahriatím svalov a aj ukončením. Je to zoskupené všetko v jednom a nemusím hľadať nič navyše. Sú v jazyku, ktorému rozumiem. A niekedy mám pocit, že ma Lea s Olinkou vidia, lebo v správnej chvíli ma vedia upozorniť na držanie tela, správny pohyb či dýchanie. Tréningy sa mi veľmi páčia, no proste ma bavia! Super je to, že ich môžem cvičiť kdekoľvek. Chcela som sa im venovať aj na dovolenke, len som tam mala slabé pripojenie na internet a DVD prehrávač som k dispozícii nemala, tak sa teraz teším, ako budem cvičiť doma. Na dovolenke som aspoň behávala každý druhý deň 9 km,“ dodáva.

Zaverecna obrazovka_Super Body 2_On-line aj DVD

Aj na rodičovskej môže žena vnútorne rásť a realizovať sa

Evka na svojom blogu píše, že nevie obsedieť, stagnovať na jednom mieste. Rodičovská dovolenka teda ponúka priestor aj na to, aby sme sa niečo nové naučili a aj v tomto období pracovali na splnení svojich snov. „Okrem spomenutých aktivít, ktoré mi zaberú skoro všetok čas, sa venujem pôsobeniu na Instagrame a pre niekoľko spoločností robím online marketing. Čo mi to dáva? Komunikáciu s mamičkami na tému, ktorú aktuálne riešim. Ráno napíšem príspevok, či dám aktuálnu stories a komunikácia je tu,“ hovorí Evka, ktorá je typom akčnej mamičky, ktorá zoberie deti a loptu a vybehnú na ihrisko. Priznáva, že komunity mamičiek v rôznych centrách jej nevyhovujú. „Pre mňa je nuda sedieť niekde v kruhu a spievať deťom. Snáď nikoho neurazím. Prípadne sedieť v parku na lavičke a pozorovať v piesku sa hrajúce deti. Toto ma nenapĺňa,“ dodáva na záver.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Evka Štípalová: Cvičenie mi prináša relax a radosť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2458
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.