Dá sa tréning rozložiť do celého dňa?

Tréning možno rozdeliť do viacerých cvičení za deň, ale týmto štýlom by sa mali zaoberať iba profesionálni športovci. Dvojfázový tréning však môže pomôcť pri spaľovaní tuku alebo naberaní svalovej hmoty aj začiatočníkom. Hoci má táto metóda pozitíva, má aj svoje negatíva. 

Dá sa tréning rozložiť do celého dňa?
Zdroj: distel2610/Pixabay.com, CC0
5. JAN 2018

Dvojfázový tréning

Veľmi dôležité je pripomenúť, že na to, aby ste mohli takto cvičiť, musíte mať ideálne regeneračné podmienky - kvalitnú stravu, dostatok času na kvalitný spánok a pod. Tréningy by nemali trvať dlhšie ako 40 minút. Ak totiž budete trénovať dlhšie, bude vám hroziť zvýšené vyplavovanie kortizolu (stresový hormón), ktorý zvyšuje ukladanie tuku. Vhodnou možnosťou kombinácie je spojiť aeróbny a anaeróbny tréning alebo tréning antagonistov.

Antagonisti:

  • Prsia a chrbát
  • Biceps a triceps
  • Kvadriceps a hamstring

Hlavné výhody dvojfázového tréningu

Dosiahnete vyššiu intenzitu počas tréningu

Ak budete cvičiť dvakrát za deň, môžete jednotlivé partie precvičiť efektívnejšie vďaka tomu, že ich budete môcť precvičiť oddelene.

Väčšie množstvo spálených kalórií

Počas tréningu sa metabolizmus výrazne zvyšuje, tým dochádza aj ku zvýšeniu spaľovania tukov. Ak takýto tréning zaradíte dvakrát, logicky dvojnásobne vzrastie aj množstvo spálených kalórií.

Zlepšenie nálady a opadnutie stresu

Keďže jeden z tréningov bude prebiehať ráno, zvýši sa vám tepová frekvencia a prietok krvi. Následne stimulácia svalov a mozgu uvoľní napätie vďaka vyplavovaniu endorfínov a enkefalínov tzv. „hormónov šťastia“.

Hlavné nevýhody dvojfázového tréningu

Možnosť nedostatočnej regenerácie

To môže viesť k tomu, že síce dokážete telo zaťažiť viac, ale telo nebude mať dostatok sacharidov na ďalší tréning a tým pádom bude „požierať samo seba“, bude dochádzať ku katabolizmu. Katabolizmus predstavuje tvorbu energie zo svalov.

Vysoká záťaž organizmu a s tým zvýšené riziko vzniku svalovej horúčky

Ako som už písal na začiatku, cvičenie viackrát za deň je vhodné pre profesionálov, ktorí sa venujú iba cvičeniu. Vo vašom prípade by ste mali aj dvojfázový tréning zaradiť iba občas a radšej si odcvičiť raz za deň, ale kvalitne napríklad formou HIIT (tiež vám zabezpečí spaľovanie tukov a nárast svalovej hmoty).


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Dá sa tréning rozložiť do celého dňa?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2211
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.