Cvičiť na slnku v horúčavách?

V ostatnom období sa často objavujú dni s veľmi vysokými teplotami. Ľudia sa sťažujú, že sa im práve v takomto počasí zle cvičí a niektorí sa rozhodnú na tento čas cvičenie hodiť za hlavu. Je vhodné si na túto dobu dať od cvičenia pokoj alebo je práve cvičenie v takomto počasí výhodnejšie?

Cvičiť na slnku v horúčavách?
7. JUL 2017

Odpovede sú úplne jednoduché a jednoznačné.

  1. Cvičenie v „horúčavách“ telu nijako neprospieva.
  2. S cvičením by ste v žiadnom prípade prestať nemali.

Hoci sa vám zdá, že si tieto dve odpovede vzájomne protirečia, nie je tomu tak. Sú na to jednoduché vysvetlenia.

Prečo necvičiť počas veľkých horúčav

Hlavným dôvodom je, že srdcový výdaj nestíha pokryť zvýšené nároky na obeh, ktorý je ešte zaťažený aj výmenou tepla (odparovaním vody). Ak sa totiž zvyšuje prekrvenie v oblasti kože (dôsledok ochladzovania) a svalov (fyzická záťaž) môže nastať situácia, že nezostáva srdcová kapacita na prekrvenie mozgu.

Cvičenie počas horúčav je najnebezpečnejšie pre ľudí s kardiovaskulárnymi problémami, no nie je bezpečné ani pre zdravých aktívnych športovcov.

S cvičením však pokračujte

Treba si uvedomiť jednoduchý fakt a to, že ráno a neskôr večer teploty nie sú až také vysoké. Presne to je vhodný čas pre cvičenie. Okrem cvičenia by ste však mali dodržovať aj ďalšie pravidlá, vďaka ktorým si dokážete dostatočne zacvičiť a pritom nebudete ohrozovať svoje zdravie.

  • Pite dostatok vody – voda je pre ľudské telo úplne nevyhnutná. Okrem toho, že je prenášačom dôležitých látok po tele, pomocou nej sa vyplavujú škodliviny z tela, ochladzuje telo (potenie)... Počas horúčav by ste sa určite mali vyhnúť káve a sladeným nápojom.
  • Dopĺňajte hladinu minerálov a vitamínov – treba si uvedomiť, že počas potenia sa z tela vyplavujú aj práve tieto látky, a preto ich treba dopĺňať. Buď prostredníctvom stravy alebo doplnkov výživy.
  • Pravidelne jedzte – hoci vám v teple chutiť až tak nebude, telo okrem vody potrebuje aj jedlo. Ak je vaším cieľom hypertrofia, svaly potrebujú po tréningu zložky na regeneráciu a tie z ničoho iného, ako z kvalitnej stravy nezískajú.
  • S cvičením to nepreháňajte – ak sa cítite z tepla unavení, zostavte si tak aj tréningový plán. V tomto prípade platí, že aj menej je viac ako nič.

 

Cvičiť sa dá aj vo veľkých horúčavách, len je treba sa nad tým trochu viac zamyslieť a mať všetko poriadne premyslené, ešte pred začatím tréningu. 

Zdroj ilustračnej fotky: Becca Matimba, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičiť na slnku v horúčavách?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.