Čitateľka Lenka pokorila prekážkový beh Tvrďák

Nikola Danišová

Čitateľka Lenka vyhrala v súťaži Cvičte.sk vstupenku na súťaž Tvrďák a umiestnila sa naozaj vynikajúco. Skončila v tesnom závese druhá. 

Čitateľka Lenka pokorila prekážkový beh Tvrďák
11. JUN 2015

Obávaný, ale aj zábavný Tvrďák 

Tvrďák je bežecká súťaž s prekážkami. Beží sa päť až sedem kilometrov a počas trate natrafíte na pätnásť prekážok, ktoré musíte zdolať. Súťažiaci testuje svoju odolnosť, vytrvalosť a silu. Súťažiť nemusíte len sám za seba, ale aj v tíme. Pre tých, ktorí si ešte netrúfajú bežať na čas, existuje možnosť pretekať iba na skúšku, teda bez merania času, jednoducho pre zábavu. Naša čitateľka Lenka Krajčovičová využila šancu, ktorú sme jej poskytli a súťaže sa zúčastnila. Takto opisuje svoje pocity.

Rozpráva Lenka Krajčovičová

Hoci som sa vyhratej vstupenke na tohtoročný pretek Tvrďák naozaj veľmi potešila, nevedela som, či sa mám zúčastniť. Nakoniec som sa rozhodla, že to pôjdem skúsiť a so strieborným miestom som nadmieru spokojná. Vôbec som nečakala, že by som sa umiestnila hoci len medzi prvými dvadsiatimi.

Lenka tvrďák

Úžasná atmosféra a príjemní ľudia      

Súťaž sa konala v Ružomberku na Malinom Brde. Atmosféra, ktorú súťažiaci, diváci a organizátori vytvorili, bola pre mňa naozaj inšpirujúca. A takisto preteky. Dobili ma množstvom energie. Prežila som perfektný deň, k čomu určite pozitívne prispelo aj moje umiestnenie. Bolo úžasné ocitnúť sa medzi ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné športové nadšenie a hodnoty. Vôbec som nečakala priateľskú atmosféru. Práve naopak, bola som pripravená na ostrú súťaživosť a „boj cez lakte“. Ľudia ma však nesmierne prekvapili svojím správaním: či už prejavenou podporou a fandením aj úplne cudzích, zdvihnutým palcom pri obiehaní, súdržnosťou a výbornou náladou.

Takéto súťaže sú pre mňa dobrou motiváciou. Vtedy dokážem v sebe nájsť aj posledné zvyšky energie a prinútiť sa k výkonu, ktorý by som za normálnych okolností nepodala. Posúvam nielen svoje fyzické hranice, ale aj psychické, pretože viac verím svojim schopnostiam. 

„Domáce“ tréningy výrazne pomohli, no aj tak to bolo náročné         

Stáť na stupni víťazov je úžasný pocit. Možno to bude znieť ako klišé, ale to, že víťazom je každý, kto sa dokáže postaviť na štart, je naozaj pravda. Prekonať samého seba a prejsť cez svoje hranice je naozaj náročné.

S akou kondičkou som išla pretekať?

Cvičeniu sa venujem už odmalička. Začínala som v šiestej triede na základnej škole s karate, ktorému som sa venovala až do skončenia strednej školy. K aktívnemu cvičeniu som sa vrátila až po skončení vysokej. V súčasnej dobe cvičím štyri až šesťkrát do týždňa a chodím najmä do fitnescentra a behávať.

Lenka tvrďák 1

Beh ma poriadne vytrápil

Napriek tomu, že aktívne cvičím a aj behám, najväčší problém mi robil práve samotný beh. Akcia sa konala v lyžiarskom stredisku, a preto sa bežalo zväčša do kopca. Nezvyknem trénovať vonku a do kopca nebehám vôbec, takže som s tým mala určité problémy. Novinkou boli pre mňa aj prekážky, ktoré bolo potrebné zdolať. Okrem iného to bolo napríklad lezenie po lane, beh cez pneumatiky, výstup po šikmej doske za pomoci lana, skok cez asi metrovú prekážku, brodenie potokom, tunelom či bahnom. Napriek istým komplikáciám však bol beh cez takéto prekážky veľmi zaujímavý a zábavný.

Na druhej strane sa tréningy určite oplatili. Umiestnila som sa najmä vďaka nim a svojej vytrvalosti. Keď sa do niečoho pustím, snažím sa bojovať a zvládnuť to čo najlepšie, aby som potom mohla byť na svoj výsledok hrdá. No aj tak som nečakala, že sa umiestnim v tesnom závese druhá. Do súťaže som šla najmä s dobrým pocitom, že vydám zo seba maximum, pokorím svoje hranice a vychutnám si pocit dobehnutia do cieľa. Keby som nevyhrala, vôbec by som nebola sklamaná.

Choďte do toho aj vy!

Budúcim "prvoúčastníkom" Tvrďáka by som odporučila dobre sa pred pretekom vyspať, aby telo vydalo potrebnú energiu a bolo fit. Takisto je dobré zaregistrovať sa medzi prvé vlny, pretože terén je oveľa menej rozbitý. A to najdôležitejšie: základom je dobrá nálada a chuť športovať. 

Zdroj foto: www.tvrdak.sk,  www.hviezda.faxcopy.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Mladý chalan získal nomináciu na ms v spartan race Mladý chalan získal nomináciu na MS v Spartan Race

Vysokoškolák získal nomináciu na MS v Spartan Race v USA

 

Spartan race v maďarsku očami troch slovákovSpartan Race v Maďarsku očami troch Slovákov

V Budapešti na známom okruhu Hungaroring vládlo nepríjemné počasie

 

Spartan racer šimon škreptač: mladý chalan, ktorého príbeh vás dostaneSpartan Racer Šimon Škreptač: Mladý chalan, ktorého príbeh vás dostane

V sedemnástich sa dopracoval k váhe 100 kilogramov, no rozhodol sa zmeniť to


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čitateľka Lenka pokorila prekážkový beh Tvrďák

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.