Činky alebo vlastná váha?

Rozlišujeme dva základné silové spôsoby cvičenia. Buď pomocou činiek a posilňovacích strojov alebo využitým cvičenia s vlastnou váhou. Obe cvičenia pomáhajú vybudovať silnejšie svaly, spevniť postavu a aj kosti a zlepšiť výdrž, no väčšina ľudí sa stále vyhýba cvičeniu s vlastnou váhou. Robia dobre?

Činky alebo vlastná váha?
22. AUG 2017

Cvičenie so záťažou (stroje, činky)

Výhody

Toto cvičenie je vhodnou voľbou na rýchly nárast svalovej hmoty. Okrem toho pri takomto cvičení nie ste limitovaný hmotnosťou svojho tela. Záťaž si prispôsobíte svojím schopnostiam.

Nevýhody

K celkom základným nevýhodám patrí nutnosť prístupu k činkám resp. strojom na cvičenie, čo môže byť aj dosť finančne náročné. Väčšinou ide o izolované cvičenie, ktoré sa zameriava iba na určitú svalovú skupinu a vynecháva partie zaťažované v reálnom živote (hlboký stabilizačný systém). Okrem toho riskujete vznik zranenia, či už nesprávnym vykonávaním cvikov alebo použitím neprimeranej záťaže. Preto je potrebné sa pred samotným cvičením naučiť správnu techniku prevedenia cvikov a poznať svoje limity.

Cvičenie s vlastnou váhou

Výhody

Určite obrovskou výhodou tohto typu cvičenia je flexibilita a možnosť vykonávať ho kdekoľvek. Na vykonávanie cvikov vám stačí oprášiť si vedomosti z telesnej výchovy zo základnej školy a nájsť si miesto s pár metrami štvorcovými. K základným cvikom patria kľuky, drepy, výpady, skracovačky a ak máte k dispozícii napríklad detskú preliezku môžete vykonávať aj zhyby, zdvíhanie nôh vo vise.

Pri cvičení s vlastnou váhou sa ľahko naučíte správne dýchať, vykonávať správnu techniku cviku a okrem toho veľmi výrazne posilňujete aj core (hlboký stabilizačný systém). Keďže cvičíte so svojou hmotnosťou, veľmi vám to pomôže aj v reálnom živote. Pri takomto type cvičenia už za 40 minút dokážete spáliť až 500 kalórií.

Nevýhody

Nevýhody sú dve. Prvá, že napredovanie nie je až také rýchle (začínate hneď so svojou hmotnosťou), ale už keď sa začne, tak je veľmi výrazne. Druhá nevýhoda je, že ak už zvládate základné cviky s úplnou ľahkosťou, musíte hľadať ťažšie varianty. Ani toto už v dnešnej dobe nie je problém, pretože kalistenika je v rozkvete.

Jedno aj druhé cvičenie má svoje výhody a aj nevýhody. Osobne by som vám však odporučil vykonávať cvičenie s vlastnou váhou, keďže tu sa nevýhody v porovnaní s výhodami strácajú.  

Zdroj ilustračnej fotky: Hàn Vi Phạm Thị, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Činky alebo vlastná váha?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.