Chybou žien pri chudnutí je pojedanie „zdravých“ potravín medzi jedlami

Tvrdí úspešný fitnes tréner a výživový poradca Ladislav Jankovič. Okrem iného ponúka tabata tréning na brucho a 60-dňovú výzvu na pevný zadok. 

Zásadnou chybou žien je pojedanie „zdravých“ vecí medzi jedlami
4. MÁJ 2016

Ladislav Jankovič stojí za známym konceptom Jankowitch. Pôsobí ako fitnes tréner a výživový poradca. Svoju prácu považuje zároveň za poslanie. Snaží sa neustále vzdelávať, aby mohol pomôcť každému klientovi. Viac prezradí v rozhovore.

Ako si spomínate na svoje športové začiatky?

Začínal som lyžovaním, keď som mal asi štyri roky. Otec bol úspešný futbalista a tréner, takže pohyb bol pre mňa prirodzenou súčasťou života. Okrem športovej streľby na vyššej úrovni som sa v dospievaní venoval rôznym aktivitám. Roky som prakticky nezišiel z bicykla, venoval som sa windsurfingu a hrával basketbal. Čoskoro som však zistil, že individuálne športy mi sedia viac. Nakoľko som mal v šestnástich miernu nadváhu a trochu som sa nudil, prišlo rozhodnutie, že sa začnem venovať posilňovaniu. Mal som svoje plány a ciele, ktoré som začal postupne realizovať. V osemnástich som po prvýkrát stál na pódiu ako pretekár v junior kulturistike.

Odkiaľ ste čerpali informácie a ako to bolo s fitcentrami? V tom čase ich nebolo toľko ako teraz...

Fitnes nebolo a nie je iba o cvičení, ale aj o čerpaní a neustálom získavaní nových informácií. Tie som nadobúdal hlavne z kvalitných nemeckých časopisov. Vtedy ešte neboli vybudované posilňovne, tak som si zostrojil svoju vlastnú v záhradnom domčeku. Len výroba strojov, vrátane ich návrhu a zvárania, mi  s bratrancom trvala niekoľko týždňov. Na tieto časy veľmi rád spomínam, nakoľko už dnes sú podmienky vo fitnes nadštandardné a presahujú aj tie najlepšie sny spred 25 rokov J. Všetky nástroje a činky som si zhotovil sám preto, aby som mohol tvrdo pracovať na svojom sne. Aj keď vždy nebolo jednoduché skĺbiť školu, cvičenie a výživu a popritom sa ešte vzdelávať aj v tejto sfére, nikdy by som nemenil a urobil to znovu.

Jankovič
Zdroj foto: https://www.facebook.com/Jankowitch.Official

Dnes ste uznávaným fitnes trénerom i výživovým poradcom. Čo vám táto práca prináša?

Táto profesia mi dáva veľmi veľa, pretože prináša mnoho mojim klientom. Rád vidím, ako ľudia napredujú, dostávajú sa do lepšej formy, zlepšujú si životosprávu, stávajú sa šťastnejšími. No najväčšiu radosť mám, keď ľudia začnú vnímať stravovanie, výživu a regeneráciu, ako také, úplne inak. Teší ma, keď sa u mňa človek naučí stravovať tak, že bude navždy vedieť, ktorá cesta je správna.  Milujem vedomie, že klient dostatočne porozumel a pochopil nemenné základy a presvedčil sa na vlastnej koži, že sú skutočne nemenné. Vtedy sa stáva slobodným voči strave i množstve informácií o výžive, na ktoré v dnešnom svete naráža. Zväčša tieto informácie nevie dostatočne kvalitne posúdiť, poprípade použiť vo svoj prospech.

Takže si neviete predstaviť, že by ste robili niečo iné?

Určite nie. Moja práca nie je len o tom ráno vstať, odrobiť, čo treba a ísť domov. Je to zároveň aj moje hobby, a vlastne aj keď prídem domov, stále komunikujem s klientmi. Sme v kontakte nonstop. Som tu pre nich vždy, keď niečo potrebujú, lebo tak dosiahnu dobré výsledky. Tak isto sa stále snažím posúvať svoje vedomosti vpred a potom ich prenášam do života, vtedy to má osoh. Každá činnosť a zručnosť sa vyvíja, platí to aj pre moju prácu a prax. Aj tie sa stále menia a budú sa meniť. S celým tímom pôjdeme stále vpred, aby som bol schopný byť nápomocným ešte väčšiemu počtu ľudí.

Jankovič
Zdroj foto: https://www.facebook.com/Jankowitch.Official

Neustále vzdelávanie sa je zrejme jednou z vecí, pre ktoré je koncept Jankowitch úspešný. Z čoho vychádza?

Náš koncept je založený na celkovo dobrej kondícii tela – či sa jedná o výživu ako takú, fungovanie po fyzickej stráne, odstránenie rôznych záťaží v tele, ktoré môžu človeka brzdiť v tom, čo robí. Je potrebné zistiť, v akom stave je organizmus, kam človek smeruje, ale aj to, čím si už prešiel, a kam sa chce dostať. Následne je podstatné nájsť takú cestu, ktorá mu bude vyhovovať, aby sa dostal do cieľa. Všetko je o komunikácii, ktorá zohráva veľmi dôležitú úlohu. V neposlednom rade treba zhodnotiť nielen záťaž, ktorá môže telo výrazne brzdiť, ale aj prípadnú potravinovú neznášanlivosť a správne ju „uchopiť“, aby sa telo postupne dostalo tam, kam potrebujeme. Jednoducho, všetko so všetkým súvisí a musí to čím skôr, najneskôr v konečnom dôsledku, šliapať J. Samozrejme, vždy to závisí od miery ťažkostí a dobe, po ktorú človek ťažkosti riešil alebo sa snažil riešiť. V zásade sme však vedeli s každým klientom, pokiaľ bola z jeho strany adekvátna vôľa k spolupráci, zmeniť veľmi podstatné záležitosti natrvalo, resp. dlhodobo.

Vašimi klientmi sú aj ženy. Ak by ste mali popísať najčastejšie chyby v jedálničku žien, ktoré by to boli?

Je ťažké posudzovať len ženy. Poznám také, ktoré majú cieľ a idú si za ním hlava-nehlava. Ale aj také, ktoré napriek nastavenému plánu robia veci po svojom. Avšak takíto sú aj niektorí muži. Nie je to o pohlaví, ale o človeku. Ak sa môžem vyjadriť zo skúseností priamo na adresu žien, to, že nechudnú, zvyknú pripisovať rozličným okolnostiam. Nevedia, resp. niekedy mám pocit, že si nechcú uvedomiť chyby. Alebo sú si ich vedomé, ale hľadajú skratky, ako to „odžubať“. Na druhej strane sa im ani nečudujem, pretože informácií na internete je neúrekom. Je ťažké vymotať sa z tohto bludiska bez pomoci a hlavne natrvalo – nájsť si tam kvalitné, funkčné a ucelené informácie. Každopádne zásadnou chybou žien je pojedanie „zdravých“ vecí medzi jedlami. Toto považujem za jednu z najväčších chýb a len dôsledok trendu „veľa jedál v malom množstve,“ s ktorým sa osobne nestotožňujem. Je len možno dočasným riešením, ale nie zásadným.

Jankovič
Zdroj foto: https://www.facebook.com/Jankowitch.Official

Jednou z výhovoriek žien je aj to, že majú spomalený metabolizmus. Avšak sú aj také, ktoré ho naozaj zabrzdený majú. Dá sa aj tento problém riešiť?

Riešenie tohto stavu sa nedá vyriešiť zázračnou pilulkou. Metabolizmus je proces, čiže v konečnom dôsledku je výsledkom procesu v čase každého človeka. To znamená, že tzv. rýchlosť metabolizmu je výsledkom životosprávy. Bezprostredne, samozrejme, hrajú a môžu hrať v tomto úlohu aj rozličné prekážky, ktoré sú dôsledkom rôznych okolností, ktoré si človek „nazberal“, v neposlednom rade „zaručené diéty“ a dlhodobo nevhodné stravovanie. Moja práca má vždy dve roviny. Jednu bezprostrednú, kde je potrebné určiť momentálny stav a prípadné prekážky, a dlhodobú, ktorá spočíva v postupnom nastolení dlhodobej, efektívnej a pre človeka znesiteľnej, a možno až chutnej životosprávy. Čím skoršia je eliminácia, resp. odstránenie týchto prekážok, tým rýchlejšie nabehneme na dlhodobejší režim a práca s klientom je hotová. Niekomu môžem ukázať cestu rýchlejšie, niekomu pomalšie. Ideme krok za krokom. Takto je vysoká pravdepodobnosť, že to zvládneme natrvalo a klient bude mať definitívne vlastné telo z fitnes hľadiska pod úplnou kontrolou.

Prečo sa nemôžete zbaviť tuku? 


Zdroj: youtube.com

60-dňový program na pekný zadok


Zdroj: youtube.com

Tabata na brucho z dielne Jankowitch


Zdroj: youtube.com

Zdroj foto: https://www.facebook.com/Jankowitch.Official

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Nechoďte proti svojmu telu a prirodzenosti, radí trénerka roku 2015Nechoďte proti svojmu telu a prirodzenosti, radí TRÉNERKA ROKU 2015

Lea Vršecká má za sebou veľa úspechov v oblasti športu. 

 

Bývalá modelka eva dvoráčková: práca trénerky má oveľa hlbší zmyselBývalá modelka Eva Dvoráčková: Práca trénerky má oveľa hlbší význam

Na prácu fitnes trénerky som oveľa viac hrdá.

 

Fitneska tina: cvičenie mení postavu, ale aj myslenie ľudíFitneska Tina: Cvičenie mení postavu, ale aj myslenie ľudí

Trénerka Tina prezradí aj to, ako schudnúť natrvalo. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chybou žien pri chudnutí je pojedanie „zdravých“ potravín medzi jedlami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.