Cheatovanie: kedy áno a kedy nie?

Často sa pri diéte hovorí, že na to, aby ste udržali metabolizmus vo vysokých obrátkach, je dôležité diétny režim občas aj porušiť. Čo je na tom pravdy?

Cheatovanie: kedy áno a kedy nie?
30. JUL 2015

Cheat meal a cheat day

Cheat meal označuje jedlo, pomocou ktorého môžete počas striktnej diéty a pri vhodnom spôsobe použitia povzbudiť metabolizmus k vyššej činnosti. Tým dosiahnete lepšie spaľovanie tukov. Väčšinou ide o typicky nevhodné jedlá, ktoré z dlhodobého hľadiska nemajú s kulturistikou a fitnes nič spoločné. Napríklad hranolky, zmrzlina, pizza, koláče a pod. Ak budete takéto jedlá jesť celý deň, budete mať cheat day.

Kto zaraďuje cheat days najviac

Tendenciu k zaraďovaniu cheat days má väčšina tých ľudí, ktorí nedokážu zvládať náročnosť a tvrdosť ich denného režimu. Preto si vyberú jeden deň v týždni a potom nerobia nič iné, len jedia čokoľvek a v akomkoľvek množstve a dúfajú, že sa im vďaka tomu podarí schudnúť rýchlejšie. Ja si však myslím, že s cheat day treba zaobchádzať opatrne, pretože pre mnoho ľudí to môže znamenať spomalenie pokroku. Rovnako to môže byť dôvod, prečo sa im nedarí dostať do formy.

Ako správne zaraďovať cheat days

Aby ste sa priblížili k cieľu, musíte znížiť príjem kalórií. To, samozrejme, znamená menší príjem energie. Približne po dvoch týždňoch diétneho režimu sa začne spomaľovať metabolizmus, teda množstvo spálených kalórií sa zmenšuje. Ide o obranný mechanizmus tela, resp. adaptáciu na menší príjem kalórií. Dá sa povedať, že spomalenie metabolizmu všeobecne nastáva na konci druhého týždňa, čo znamená, že zaradenie nediétnych dní má význam až po dvoch týždňoch. Po tejto dobe by ste mali byť schopní určiť, koľko kalórií vaše telo naozaj potrebuje na to, aby ste zabránili spomaleniu metabolizmu. Potreby sú individuálne, ale u väčšiny ľudí je to príjem 500-700 kalórií navyše za jeden deň. Znamená to, že po dvoch týždňoch si na jeden deň od diéty oddýchnete a navýšite celkový energetický príjem o 500-700 kalórií, pričom väčšina z nich by mala pochádzať z polysacharidov.

Aká ja frekvencia zaraďovania cheat days

Teoreticky by ste mali vydržať ďalšie dva týždne a znovu zaradiť nediétny deň. Avšak nemusí to platiť úplne presne. Ak totižto vaša hmotnosť klesá bez toho, aby ste prichádzali o silu, nepotrebujete žiaden cheat day. Určite nepotrebujete diétu porušovať, pretože všetko ide tak, ako má.

Naopak, ak sa hmotnosť znižovať nebude, ale bude klesať sila, tak je výhodné cheat day zaradiť a tým metabolizmus znovu naštartovať. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Kreatín: komu je určený?Kreatín: komu je určený?

Kreatín je legálny a účinný doplnok, ktorý pomáha zlepšiť výkon, znásobiť silu, zrýchliť nárast svalovej hmoty a urýchliť regeneráciu.

 

Vzorový jedálniček, ktorým spálite tukVzorový jedálniček, ktorým spálite tuk

Pri spaľovaní tuku predstavuje správny jedálniček 75-85 percent úspechu. Zvyšok tvorí správny tréning. 

 

Vyvážená stravovanie. ako na to?Vyvážené stravovanie. Ako na to?

Zásady zdravej výživy určite poznáte od A po Z. Podarilo sa vám všetky tieto informácie do svojho života aplikovať? 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 271

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cheatovanie: kedy áno a kedy nie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.