Blog: Vydreté telo. Máte ho aj vy?

Mám 35 rokov a dve deti. Som so sebou a svojim telom spokojná, lebo na sebe makám. 

Jana Simkovicova_Sud_4-3
Zdroj: Tatiana Gernátová pre SUPER BODY 2
9. FEB 2018

Vždy ma udivuje, keď ľudia vidia štíhlu ženu a povzdychnú: “Tá sa má, keď je odjakživa chudá”. Pravdou však je, že pre mnohé z nás to nie je samozrejmosť. Nedostali sme do vienka štíhle telo, ktoré zázračne ustálo aj dve tehotenstva. To je trochu naivné, nemyslíte?

Keď sa moje telo v puberte menilo, vtedy som zistila, že genetika robí svoje. Určití členovia v rodine boli o niečo mohutnejší a mali nadváhu. Tak sa niektorým z nás ušlo naviac čohosi, čo z fyziologického hľadiska nepoteší nikoho.

Musíte sa rozhodnúť, inak to nejde

Jedného škaredého dňa, kedy som sa cítila zle vo svojom tele, pretože stále malo pár kíl navyše a prekážali, práve vtedy som sa rozhodla. Nechcem tak žiť, chce to zmenu. Odvtedy ubehlo pár rokov a môj život nabral naozaj iný smer. Aktívny, plný energie, nových zážitkov a poznaní. Stala sa zo mňa spokojná, sebavedomá a silná žena, ktorá sa nezmenila len fyzciky. Znie to príliš jednoducho? A vedzte, že to nie je žiadna veda. Mnoho ľudí sa ma pýta, ako začať. 

moj blog

Nechudnite, zmeňte svoj životný štýl

Každá zmena chce čas

Preto vám diéty a “zázračné” chudnúce pomôcky nefungujú. Jednoducho nie je v poriadku schudnúť behom týždňa 10 kíl. To sa nezaobíde bez následkov. Preto sa na to vykašlite. Rozlúčte sa s tým, že to bude hneď a jednoduché. Každú vec, pre ktorú ste sa rozhodli a chcete v nej vytrvať, musíte vykonávať aspoň 21 dní. Či už je to strava alebo pohyb. Až zhruba po troch týždňoch sa začne vytvárať návyk. Môžem vám potrvdiť, že ak prechádzate na zdravšiu stravu, nebude vám zo začiatku všetko chutiť. Ale dajte tomu čas. Experimentujte, meňte spôsob prípravy. Vaše telo a myseľ boli zvyknuté na silné, mnohokrát návykové chute a potrebujú čas, aby sa aklimatizovali a zvykli si na tú zmenu. 

Nerobte radikálne rozhodnutia

Pri každej zmene je dôležité to, aby ste sa nedostali do stresu, čo dnes nie je veľký problém. Preto robte malé kroky, ktoré vedú k trvalej zmene a výsledkom. Ak chcete napríklad schudnúť, ale ste veľký milovník sladkostí, nemôžete zrazu nejesť sladké. Vaše telo je na pravidelný prísun cukru a farbív zvyknuté. Ak mu neposkytnete dávku, bude nervózne a odzrkadlí sa to najmä po psychickej stránke. Ak prejdete radikálne na určitý typ diéty a zrazu zmeníte stravovanie, vaše telo a myseľ sa začnú brániť. Ten tlak je zvyčajne tak silný, že to po pár dňoch vzdáte. Takže obmedzte sladkosti, ale niečo malé si pokojne dajte. Alebo na začiatok skúste “vyhodiť” z jedálnička vyprážané jedlá. To bol môj prípad. Ako prvé som prestala jesť vyprážané a všetko, kde sa ocitla majonéza. Po pár týždňoch som začala vynechávať všetky kysnuté jedlá ako buchty, knedlíky, či koláče. Zaradila som do jedálnička viac zeleniny a ovocia. Prispôsobila som stravu  podľa toho, aký máme zvyčajne energetický výdaj. Základ u mňa tvoria raňajky. Desiatu tvorí vždy ovocie. Ako obed si vždy naservírujem polievku a druhý chod. Olovrant tvorí buď jogurt alebo šalát. V tejto fáze sa snažím vypúšťať sacharidy. Na večeru jedávam bielkoviny v kombinácii so zeleninou. Jem všetko na čo mám chuť, nezvyknem sa obmedzovať, už vôbec nie hladovať. 

Vzdajte sa komfortu

Dnešná doba prekypuje komfortom. Číha na nás z každej strany. Sedenie v aute, v kancelárii, výťahy, prekúrené miestnosti, fast food na každom kroku, polotovary v obchodoch. To je len časť toho, čo nám kazí kvalitu života. Stali sme sa príliš pohodlnými. To však k aktívnemu životu nepatrí. Snažte sa hýbať počas celého dňa, pite veľa vody, jedzte striedmo, neprejedajte sa. Pripravte si kvalitné jedlo a otužujte. Nebuďte leniví.

blog moj

5 tipov, ktoré u mňa fungujú:

1. Pravidelná strava 

Jedávam 5 krát denne, inak si spomalím metabolizmus, čo je alfa omega preto, aby moje telo spaľovalo a ja som si držala váhu, v ktorej sa cítim dobre. 

2. Vyvážená strava

Naše telo potrebuje tuky, bielkoviny aj sacharidy. Preto jedávam všetko a nemyslím si, že je múdre niektorú z týchto zložiek vynechávať alebo príliš obmedzovať. Dôležitý je pomer týchto zložiek a čas dňa, kedy ich konzumujete. 

3. Pravidelný pohyb 

Aj 15 minút denne sa ráta. Naučte sa cvičenie, ktoré môžete vykonávať kdekoľvek a dokážete ho vykonať aj v skrátenej verzii. Radšej sa hýbte kratší čas, ale každý deň než ísť na hodinové cvičenie raz do týždňa. Hlavne na začiatku je dôležitejšie to, že si vytvárate návyk k pohybu, nie koľko spálite a schudnete. Ja cvičím 6 krát tyždenne, jeden deň si vždy nechávam na regeneráciu. Preto tvrdím, že mám postavu ťažko vydretú.

blog

4. Jesť s mierou

Skúste navnímať, kedy sa pri jedle cítite sýti a stačí vám to. A kedy je to už zbytočné napchávanie. Naučte sa jesť primerane. Prvý rozdiel, ktorý zbadáte je v energii, ktorú po dojedení budere mať. Skúste zjesť tak 80% toho, čo máte naložené na tanieri. V tomto prípade je menej viac. 

5. Buďte v pohode

Keď sa ocitneme v strese alebo sme príliš unavení, naša myseľ nefunguje tak jasne. Aj po toľkých rokoch, počas ktorých som si budujem zdravé návyky, stále sa mi stáva, že pod vplyvom stresu vybočím už z tak vyjazdených koľají. Napríklad, keď som veľmi unavená stane sa mi, že vôbec nerozmýšľam nad skladbou jedla a siahnem po prvej veci, ktorá má vtedy ako tak uspokojí. Už počas skúškového obdobia na Vysokej škole som v strese počas učenia zvykla piť iba vodu. Niekto sa prejedáva, ja som opačne nejedla. To sa mi niekedy stane aj dnes. Problém je v tom, že keď málo a nepravidelne jem, vtedy som nafúknutá a zabrzdím si metabolizmus. Hnusný pocit, čo vám budem hovoriť. 

Je zvláštne, že ako dievča som sa necítila tak dobre ako dnes. To je dôkaz toho, že niekdy nie je neskoro. Pre niekoho možno malicherné, ja som vždy obdivovala pekne vyšportované ženy, ktoré nemali problém ukázať sa bez tielka, len v športovej podprsenke alebo v plavkách. Dnes tak stojím pred vami.

blog moj

Preto sa nevzdávajte. Nešpekulujte a začnite. Aj malá zmena sa ráta. Pokiaľ sa necítite dobre vo svojom tele, zmeňte to. Bez práce nie sú koláče. To je pravda. Lenže tá zmena a drina prináša nový skvelý zážitok a poznanie, ktoré sa vám bude páčiť. Sľubujem!

Ak chcete na vašej ceste za štíhlym a pevným telom pomôcť, tak skúste video program SUPER BODY na domáce cvičenie, ktorý sme pre vás pripravili. Nájdete v ňom 28 plnhodnotných video tréningov, ktorými si precvičíte celé telo, so zameraním na problematické partie, ako brucho, zadok či stehná.

Super Body_On-line_DVD_1920x1080px


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Blog: Vydreté telo. Máte ho aj vy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2308
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.