BLOG: Šťastné a Veselé. A menej hojné

Sú pre vás vianočné sviatky strašiakom? Veľa jedla, málo pohybu, zakaždým kilá navyše. Poznám to, ale nemusí to byť tak znovu.

BLOG: Štastné a Veselé. A menej hojné
11. DEC 2018
Sviatky boli pre mňa vždy strašiakom. Prejedanie sa, pretože Vianoce sú najmä o hojnosti. Ak si ich teda vyložíme takto. Otázkou však je, kam nás tá prílišná hojnosť zavedie.
 

Keď sa motáme stále v tom istom kole

Ak sa na to pozriem spätne, vždy nastával taký bludný kruh. Veľa chystania, nakupovania, zháňania darčekov, čiže predvianočný stres. Vtedy je samozrejmé, že nestíhame cvičiť, vypúšťame obvyklé tréningy kvôli vianočným večierkom. Pred sviatkami pečieme ako blázni, pretože keď nenaservírujeme aspoň 10 druhov koláčov, nepripravili sme sa na sviatky poriadne. Potom nám je ale ľúto, že koláče schnú. Tak ich jeme, len aby sme ich nevyhodili. Do toho však primiešame majonézový šalát a vyprážané ryby a ochutnáme všade všetky dobroty, ktoré nám ponúknu. Čo na tom, že sa od tých našich líšia minimálne. Prechádzky sú nuda, navyše vonku je zima. A tak po troch sviatočných dňoch prestávame dýchať od toho, akí sme prejedení a začiatkom roka nás opäť chytá panika. Ocitáme sa znovu v strese. Veď ako to možné, že sme počas sviatkov dokázali tak pribrať? Čo s tým? Bum! Diéta. A takto to točíme celý rok. Alebo aj nemusíme. 
 

Ony to už menia

Ak ste sa v tomto opise našli, nevadí. Všetci to máme za sebou je. Otázka znie, či ste ochotní to zmeniť. K napísaniu tohto blogu ma inšpirovali dve dámy na nedávnom stretnutí, ktoré organizovali Akčné ženy. Kupovali si od nás video program na domáce cvičenie SUPER BODY a kuchárske knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY a NABITÁ KUCHÁRKA. Samé od seba si povedali, že je čas na zmenu a začnú hneď od zajtra. Veď načo čakať na nový rok. Hovorím si, skvelý prístup. To je slovo do bitky. Aký boj ich čaká? Za zdravší a kvalitnejší život. Bez zbytočných kíl, boľavého žalúdka, s krajším a štíhlejším telom, ako aj zdravým sebavedomím, ktoré s touto zmenou vždy prichádza. Darujú si najkrajší darček. Budú sa mať totiž radšej. Hrdé a silné ženy, ktoré pre seba veľa urobili. V konečnom dôsledku nielen pre seba. Tieto zmeny ocení rovnako rodina a blízke okolie. 
 
cvicenie
 

Ako sa neopustiť cez Vianoce

Pridáte sa k nim? Verím, že vám pomôže pár tipov, ako prežiť sviatky v pohode a zdraví. Fyzickom, ale spolu s ním prichádza aj to psychické. A možno tohto roku budú vaše predsavzatia znieť inak.
 

1. Nenakupujte zbytočne veľa

Manažéri, tréneri, koučovia, výživoví poradcovia sa určite zhodnú v jednom. Príprava tvorí dôležitú časť úspechu pri každej zmene, ktorú sa chystáme urobiť. Pripravte sa tento rok na Vianoce trochu inak. Táto príprava nebude až tak bolestivá. Spočíva v tom, že nakúpite menej jedla a sprievodných "javov" než obvykle. Skúste vynechať sladené vody, napečte a navarte polovicu z toho, čo obvykle. Namiesto toho si doprajte viac ovocia, zeleniny, či orechov. Ak nebudete mať doma veľké zásoby jedla, nebude vás to ťahať k nekonečnému vyjedaniu. Navyše medzi sviatkami sú obchody opäť otvorené. Preto nerozumiem, prečo sa väčšinou ľudia tvária ako by vypukla vojna a s ňou prišiel hlad. Skúste si dať otázku pri ďalšom nákupe. Toto naozaj potrebujem?

2. Malé porcie

Samozrejme, že aj keď nakúpite menej, stále toho jedla bude dosť. Ako si s tým poradiť? Naberajte si malé porcie. Zjete menej, a potom keď si aj dáte koláčiky navyše nabudete tak veľmi prejedení. Skúste tie koláče jesť doobeda, kedy je zvyčajne výdaj enegie väčší než poobede. Čoho sa však pokojne prejedzte je kapustnica. Skvelá polievka, plná vitamínu C. Navyše dokáže parádne prečistiť:) 
 
vianoce

3. Aspoň prechádzka

Keď sa už neviete naštarovať k cvičeniu, tak sa aspoň donúťte poprechádzať. Dohodnite sa v rodine, čo každý deň by ste chceli zažiť alebo navštíviť a choďte. Dáte si tak malé ciele, ktoré vás donútia sa aspoň trochu hýbať. Toto sa mi vždy osvedčilo. Keď sme sa poriadne najedli, vždy sme si pojedle dali kávu a išli sa prejsť. Aj čerstvý zimný vzduch robí divy. Zrazu prevetrá myseľ a nedovolí vám, aby ste sa úplne opustili. 
 
prechadzka

4. Pite veľa vody

Voda je veľkým pomocníkom pri prejedení. Ak si už neviete rady a viete, že toho zjete veľa, skúste tento trik. Pred každým jedlom vypite veľký pohár vody. Nafúknete tak žalúdok a zjete toho oveľa menej než obvykle. Navyše krásne hydratujete telo. Pri nadmernom jedení sa zvyčajne spomaľuje metabolimuzmus. To má za následok, že vám trávi oveľa pomalšie, cítite sa viac nafúknutí. Príjem dostatočného množstva vody vám pomôže udržať metabolizmus na vysokej úrovni. Vhodnou kombináciou je aj čistá voda s citrónom alebo zelený čaj. Na rozbehnutie metabolizmu je výborný už overený tip, a to vypiť čistú vodu hneď ráno po prebudení nalačno. Tekutiny tiež zrýchľujú metabolizmus a čistia črevá, zároveň však dodávajú telu aj energiu.
 
voda

5. Nestresujte! Začať sa dá vždy

Nezabudnite, že ak to aj znova preženiete, nevadí. Začať sa dá vždy. Je to známka toho, že sa nevzdávate. Nikdy nie je neskoro na to, aby ste uskutočnili zmenu. Ak chcete začať okamžite a nechcete čakať až na Nový rok a nechcete sa báť Vianoc, skúste to s video programom na domáce cvičenie SUPER BODY. Vianoce sú skvelé obdobie na cvičenie, už len preto, že máte čas a pokoj. Tréningy sú zostavené do 30 minút, tak aby ste to stíhali aj po Vianociach. Predstavte si, s akým skvelým pocitom začnete Nový rok. V prípade, že hľadáte novú fit inšpiráciu v stravovaní, vyskúšajte knihu NABITÁ KUCHÁRKA. Táto kniha je presne to, čo potrebuje každý, kto chce chudnúť zdravo, rozumne a hlavne navždy. Predstavuje jednoduchý návod, kde začať pri príprave fit a zároveň zdravých jedál. Kniha je zostavená z receptov známach trénerov a výživových poradcov, ktorí si ich sami pripravujú. Pod každým receptom nájdete aj výživové hodnoty,v ktorých sa zorientujete okamžite. 
 

knihy


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - BLOG: Šťastné a Veselé. A menej hojné

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2318
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.