BLOG: Prečo vlastne cvičíme?

S cieľom namotivovať vás na cvičenie ešte viac, pýtala som sa ľudí, prečo cvičia. Ste zvedaví?

BLOG:Prečo vlastne cvičíte?
Zdroj: Tatiana Kušnírová
26. NOV 2018

Položili ste si niekedy otázku, prečo vlastne cvičíte? Ja mnohokrát. A zakaždým sa moja odpoveď mení. Ibaže v tom, že skôr sa pridávajú dôvody, prečo cvičiť. Stále je ich viac a viac. Každým rokom, mesiacom, či dňom objavujem nové stránky pohybu a spolu s tým aj nové dôsledky, ktoré na mňa má. 

Keď v tom nie som sama 

A viete čo? Nie som v tom sama. Pýtala som sa rôznych žien, prečo cvičia ony. Nečakala som, že budeme mať tak veľa spoločného. 

Trénerka Lucia Moncman, ktorá sa v rámci vlastného projektu Mama Fit Projekt STROLLERING venuje práve mamičkám na materskej odpovedala na moju otázku: “ Cvičím presne pre ten pocit vyplutia duše. Skvelý pocit PO a radosť, že som pre seba niečo urobila. Na nezaplatenie.”

trenerky

Mama blogerka Evelin Štípalová, ktorú môžete poznať z instagram profilu Mama na tretiu prezradila: “Makám preto, lebo vtedy cítim, že moja myseľ oddychuje. Reštartujem systém a pridanou hodnotou je zlepšenie fyzickej kondície a vzhľadu.” Podotýkam, že Evka je maminou troch detí a cvičí popri nich.

Božidarka Hricová Šmajdová mi reagovala nasledovne: “Prečo cvičím…Hlavne kvôli zdraviu. Pri cvičení stále vypnem, zahodím starostí a potom príde ten super pocit, že niečo pre seba robím a je mi HEJ.”

Známa trénerka Olinka Bartalská, ktorá cvičí dennem,a to aj so sebou, nielen so svojimi klientmi hovorí a zároveň prínáša posolstvo: “Pravidelné športovanie znamená zmenu osobnosti človeka a zdravší život. Má fyzický, ale aj sociálny rozmer. Výsledkom môže byť kvalitnejší život a zdokonaľovanie seba samého.” 

Olinka

A namieste sú aj čisto prozaické dôvody, ktoré snád pozná každá matka. Preto súhlasím s Katkou Hybenovou, ktorá reagovala veľmi úsmevne: “Lebo je vždy lepšie vyzúriť sa vonku pri behu alebo v gyme pri cvičení, ako doma na deťoch."

Každý má svoju minulosť

Moje začiatky boli úplne bežné. Hnala ma vpred taká klasická motivácia: necítim sa dobre, nevyzerám dobre, nikdy navydržím diétu. Tu som si vždy myslela, že som veľký slaboch. Opak je pravdou :) Takže jediný moment, ktorý nastal bolo uvedomenie si, že musím cvičiť, aby som svoje telo upravila do podoby, v akej sa budem cítiť super. Nastalo obdobie skúšania, nadšenia, následne opadnuté nadšenie, necvičenie a znova to isté. Zo začiatku som cvičila nepravidelne, prišli aj dvojtýždňové pauzy. Ale aj v takomto režime som si pomaly hľadala pravidelnosť a postupne sa cvičenie stávalo pevnou súčasťou môjho života. Takže, ak začínate už po niekoľký krát, to vôbec nevadí. Kašlite na pocity, či blbé reči okolia. Žiadne zlyhávania to nie je. Práve naopak, keď sa vraciate a skúšate to znova, bojujete. Nevzdávate to. A práve to je úžasné!

Viete, kedy nastal zlom a ja som prestala pohyb vynechávať? Keď som si začala uvedomovať tie iné prínosy, ktoré s tou drinou prichádzajú. Najväčšia zmena nastala vtedy, keď som začala cvičiť doma. To už moja motivácia bola natoľko silná, že som si vytvorila priestor doma a naučila sa cvičiť. Bez toho, aby ma k tomu niekto motivoval. Keď sa inak nedá, pomôžeš si sám. A keď niečo chčeš, tak to proste dáš. Neuznávam reči typu, ja doma neviem cvičiť. Alebo mňa deti nenechajú. Aj ja mám doma dve temperamentné deti, a nevzdala som sa. Našla som si spôsoby. Ale o tom inokedy. 

cvicenie

Bod zlomu

Pýtate sa, čo bolo tým zlomom? Práve uvedomenie si, že je síce pekne, že cvičením chudnem a spevňujem telo. Ale tieto na prvý pohľad tak dôležité faktory motivácie, sa vlastne stali druhoradé. Začala som viac vnímať, ako sa cítim, keď docvičím. Ako sa mi zmení nálada k lepšiemu. Ako skvele sa cítim. Aká hrdá som na seba, že som sa prekonala a docvičila, aj keď predtým som so sebou bojovala. Tieto pocity som si vždy po cvičení uchovala v mysli a práve z nich som žila, keď prišla kríza. 

Ale najviac ma živí vedomie, aký relax a psychohygienu mi cvičenie poskytuje. Je to moment, kedy vypínam. Od rodiny, od práce, od bezprostredného okolia. Chvíľka, kedy sa plne venujem iba sebe. Je to môj čas, kedy oddychujem a znova sa nabíjam. 

Ako to máte vy?

Nech je dôvod cvičenia akýkoľvek, je super, že cvičíte! Ak ste sa rozhodli, že chcete viac a pravidelne, začnite s video programom SUPER BODY, ktorí sme pre vás pripravili. Aj keď budete zatvorené v izbe, nebudete samé. Sprevádzať vás budú skvelé tréenerky Lea Grančič, Helenka Ballová, či Ivetka Štecová Tie vás namotivujú tak, že na druhý deň si zapnete videoprogram znova a budete sa naň tešiť. Pokiaľ chcete schudnúť, spevniť telo, udržať sa fit, video program SUPER BODY je pre vás ako stvorený. Len zapnete a cvičíte. Robím to rovnako.

Super Body_On-line_DVD_1920x1080px


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - BLOG: Prečo vlastne cvičíme?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2276
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.