BLOG: Prečo vám chýba pri chudnutí energia a čo s tým?

Keď sa snažíme schudnúť, často krát nás prekvapia veci, s akými sme vôbec nerátali. Napríklad aj to, že nás to oberá o energiu a my zrazu nevládzeme. 

BLOG: Ako si dobiť energiu pri chudnutí
Zdroj: Jana Šimkovičová
5. NOV 2018

Kto povedal, že chudnutie je ľahké? Nikdy nebolo, ani nebude. Je to drina a berme to ako fakt. Ale stále sa nájdu spôsoby, ako si určité procesy, akým chudnutie bezpochyby je, uľahčiť. Hovorím o poctivých spôsoboch, žiadne čáry máry a plané sľuby. 

Keď sa rozhodneme so sebou niečo robiť a tým cieľom je zhodiť nadobodnuté kilá navyše, chce to veľa sústredenia, plánovania, rozmýšľania, sebazaprenia a odhodlania. Asi mi dáte za pravdu. Veľakrát je to stav frustrácie. Všimnite si, akí sme vtedy zachmúrení. Bojujeme nielen so svetom okolo, ktorý chce, aby sme chodili do práce, starali sa o deti a domácnosť. Nie, my vtedy bojujeme aj sami so sebou. Kde zobrať na toto všetko energiu? 

Mám pár overených trikov, ako si pomôcť.

1. Zelený čaj

Zelený čaj je známym a výborným povzbudzujúcim prostriedkom. Neviem si už predstaviť svoje rána bez teplého zeleného čaju. Pijem ho aj pred ranným cvičením a úplne mi stačí na to, aby som mala potrebnú energiu na tréning. Nie je priamo dokázané, že pitím zeleného čaju sa dá schudnúť. Ale keď sa ním nakopnete, dokážete sa viac pohybovať a tým viac spálite. Takže môžeme tvrdiť, že chudnutiu napomáha. Dôvod prečo ho pravidelne pijem je, že je to mimoriadne zdravý nápoj. Obsahuje mnoho antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením. A ako tvrdí Ivetka Štecová, odborníčka na tvárovú gymnastiku, napomáha omladeniu pleti. Preto Japonky aj v zrelom veku vyzerajú tak mlado. 

zeleny caj

2. Znížte príjem jednoduchých cukrov

Na to, aby bola strava výživná a mohli sme si s ňou “dobiť” baterky, potrebujeme, aby bola vyvážená. Avšak u mnohých prevažujú v strave práve cukry, a to v jednoduchej forme. Jednoduché cukry ako sladkosti, ale aj výrobky z bielej múky, sušienky, cukrovinky či samotný cukor zvýšia hladinu cukru v krvi na krátku dobu, čo spôsobí rýchly nárast energie. Lenže táto hladina aj rovnako rýchlo klesne a u človeka to vyvolá len ďalšiu chuť po jedle. A potom príde ešte väčší hlad, ako pred ich zjedením. Náš mozog lepšie funguje z pravidelného príjmu komplexných cukrov, tie si telo potom samo naštiepi a mozog ich sám spotrebuje toľko, koľko ich bude potrebovať na svoju činnosť. Skúste si vybrať taký druh sacharidov, ktorý zvýši hladinu krvného cukru na dlhšiu dobu, ako sú ovsené vločky, ryža, quinoa a podobne.

Ak znížite príjem cukrov, skúste ich nahradiť zdravými tukmi (napr. rastlinné oleje, orechy, semiačka, ryby, či avokádo), ktoré zase v našej strave často krát chýbajú. Nejde len o telo. Ak je v strave napríklad nedostatok zdravých tukov, pamäť i mozgové funkcie nefungujú tak, ako by mali. 

Rovnako ako bielkoviny, tak aj nenasýtené tuky sú tiež spojené s pocitom sýtosti. Keď ste spokojní po  konzumácii jedla, tak  je menej pravdepodobné, že budete chcieť zjesť viac, ako je vhodné. Budete tak dlhšiu dobu sýti. Pridajte si teda do jedla tuky ako napríklad rastlinných oleje - repkový, olivový, či sézamový, orechy, semiačka, ryby, či avokádo. Avokádo patrí medzi moje top potraviny, ktoré mám na tanieri takmer každý deň. Radí sa medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom, ktoré energiu uvoľňujú postupne, a tak zasýtia človeka na dlhší čas. Avokádo obsahuje pomerne veľa tukov (asi 20 %), preto si z neho dávam denne iba polovicu. Toto exotické ovocie obsahuje aj vitamín B, prvok krásy – vitamín E a dokonca aj vitamín C. Pridávam ho do šalátov, alebo len tak nakrájané k praženici, do smoothie. Vyskúšali ste už moje avokadové smoothie s hráškom?

Hráškové smoothie po rannom cvičení

3. Voda a veľa vody

Ak je v tele nedostatok tekutín, vzniká únava, podráždenosť, bolesti hlavy, ale dochádza aj k spomaleniu metabolizmu. Človek by mal teda denne vypiť 2-3 litre tekutín v podobe čistej vody. Začať treba hneď ráno po prebudení. Ako som spomínala, ja svoje ráno začínam teplým zeleným čajom, a to aj v lete. Ale ešte predtým si dám pohár teplej vody s citrónom. Pokiaľ nepijete pravidelne, začnite a hneď zbadáte koľko energie naviac zrazu budete mať. Ak neviete, ako sa donútiť, ja som začala takto. Hneď ráno po prebudení som vypila pohár vody. Keď som prišla do práce, na stôl som si položila 1,5 litrovú fľašu vody, aby som mala vodu stále pred sebou. Každú hodinu som sa snažila vypiť 2 dcl vody. Následne som si začala brávať vodu so sebou. Do kabelky, do auta, aby som ju mala všade so sebou. Piť by sme mali priebežne, nie nárazovo. Zo začiatku som sa musela doslova nastaviť na to, aby som nezabúdala piť. Po pár týždňoch si však telo samo začalo vodu pýtať. To sú tie skvelé návyky, ktoré si našťastie dokážeme sami vytvoriť. 

voda

4. Spánok 

Spánok je pre chudnutie rovnako dôležitý ako vhodná strava či dostatočný pohyb. V prípade, že organizmus pociťuje jeho deficit, prejavuje sa to nielen únavou či podráždenosťou, ale aj intenzívnymi pocitmi hladu. Určite to poznajú najmä maminy, ktoré k svojim bábätkám v noci vstávajú niekoľkokrát. Poznám to aj ja. Naši synovia sa budili často a veľmi dlho. Takže niekoľko rokov som sa v noci poriadne nevyspala. Potom som sa prichytila pritom, aj’ko si energiu doplňam jedlom. Aby som sa tomu vyhla, snažila som si pospať cez deň. Aspoň polhodinu. A neskôr som zistila, že mi práve šport dopĺňa chýbajúcu energiu. 

Spánok je dôležitý aj kvôli regenerácii a ak chcete schudnúť, naozaj dôležitý. Väčšina regeneračných procesov prebieha v našom tele práve počas spánku. Práve v noci, keď spíme sa uvoľňuje aj značné množstvo rastového hormónu, zodpovedného napríklad za rast a obnovu tkanív, podporu spaľovania tukov či posilnenie imunity. Sama som si vyskúšala, čo môže s človekom urobiť nedostatok spánku a pod aký tlak a stres sa dokáže dostať. Je veľmi ťažké, aby ste sa unavení sústredili na stravu a cvičenie. 

5. Vycvičte sa do vysmiata

Ste unavení a na cvičenie ani nepomyslíte? A možno tu je priestor na zmenu. Aj kvôli tomu, že bez pohybu sa chudne ťažko. A keď aj schudnete, tak to telo je také suché, nie pevné. Bez tvarov a svalov. Ľudia zvládnu väčšinou viac ako si myslia. Aj vtedy, keď si myslíme, že sme príliš unavení alebo deprimovaní, aj vtedy dokážeme vstať a makať. Samu ma prekvapilo, ako ma dokáže cvičenie vzpružiť a doslova “oživiť”. Práve vo chvíľach, kedy som bola najmä psychicky unavená, to mnohí určite poznáte, obula som si tenisky a išla behať. Po 40 tich minútach som sa vrátila úplne svieža. Niekedy na mňa príde denná “únavová kríza” ako to ja volám okolo šiestej večer. Vtedy si zapnem video tréning SUPER BODY a začnem cvičiť. Už prestávam rozmýšľať, či sa mi chce alebo nie. Jednoducho viem, že po skončení sa budem cítiť ako znovuzrodená. Vráti sa mi nielen energia, ale aj dobrá nálada.

Video Cover_Super Body


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - BLOG: Prečo vám chýba pri chudnutí energia a čo s tým?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2308
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.