Bielkovinové diéty zažívajú svoj boom. Sú vhodné?

Bielkovinová diéta je založená na princípe zvýšeného príjmu bielkovín a na zníženom príjme sacharidov. Váš jedálniček by pri tomto type diéty malo tvoriť hlavne mäso ako hydina, hovädzie mäso, ryby, mliečne výrobky, sója a strukoviny ako fazuľa, hrach, šošovica.

Bielkovinové diéty zažívajú svoj boom. Sú vhodné?
17. FEB 2014

Pri bielkovinovej diéte by ste sa mali vyhýbať jedlám obsahujúcich zvýšený obsah sacharidov. Teda, nemali by ste jesť zemiaky, sladkosti, prezreté ovocie, ryžu, pečivo...

Mechanizmus bielkovinovej diéty

Známym faktom vo výžive je, že telo najskôr spaľuje sacharidy a až potom tuky. Tento fakt sa využíva aj v bielkovinových diétach, podľa ktorých, ak neprijímame sacharidy, tak sa na miesto zdroja energie dostane tuk, ktorý sa nachádza v našom tele, a ktorého sa chceme zbaviť. V týchto diétach sa preto zakazuje prijímať cukry a všetky sacharidy. Ide o tzv. ketogénnu diétu, pri ktorej sa konzumujú bielkovinové a tučné jedlá a vyhýbame sa tým sacharidovým. V stave, ktorý nazývame ketóza prechádza telo na spaľovanie tukov, ako tých prijatých, tak aj tých uložených.

Je bielkovinová diéta vhodná?

Osobne si myslím, že pre človeka nie je vhodný žiadny typ diéty. Diéta vás totižto vždy pripravuje o určitý typ potravy, ktorý ako ľudia (všežravci) potrebujete prijímať. Bielkovinová diéta má dokonca tú nevýhodu, že vysoký príjem bielkovín zvyšuje zaťažovanie obličiek a nízky príjem polysacharidov bráni optimálnemu tráveniu. Preto jedinú vec, ktorú vám môžem zaručene odporučiť je pravidelné stravovanie a dostatočný príjem všetkých živín, teda proteínov (živočíšneho a aj rastlinného pôvodu), polysacharidov, tukov, vitamínov a minerálov.

Viac v článku : Ideálna strava pre športovca

 

Jedinú vec, ktorú by ste mali z jedálnička na 100% vylúčiť sú cukry alebo jednoduché sacharidy. Tie nie sú pre naše telo žiadnym prínosom!!! Ak ich telo potrebuje, vždy si ich vie vytvoriť, či už z polysacharidov, tukov alebo aj z bielkovín.

Zdroj: www.freedigitalphotos.net (marin)


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bielkovinové diéty zažívajú svoj boom. Sú vhodné?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.