Akým chybám sa vyvarovať po tréningu

Príjem živín po tréningu je veľmi dôležitý. Čas po tréningu je pravdepodobne tým najlepším časom, kedy môžete svojmu telu dať to, čo potrebuje a väčšinu využije na svoju obnovu, prípadne rast. Aby ste zaručili najlepší efekt po tréningu, vo všeobecnosti by malo jedlo po tréningu obsahovať okolo 400 kcal.

Akým chybám sa vyvarovať po tréningu
22. NOV 2013

Samozrejme, nie sú kalórie ako kalórie. Sústreďte sa preto na kvalitu. Zloženie tohto jedla by malo byť v pomere 2:1 až 3:1(sacharidy : bielkoviny). Tukom sa radšej v tomto období vyhnite, predĺžia vstrebávanie ostatných živín a to spôsobí pomalší nástup anabolizmu.

Hlavné chyby po tréningu

Po ťažkom tréningu, poriadna odmena

Pri ťažkom tréningu v posilňovni ste spálili aj viac ako 500 kalórií. V takomto prípade máte určite zo seba výborný pocit, často krát až taký dobrý, že po tréningu prijmete veľké množstvo nezdravého jedla. Myslíte si, že si môžete dopriať veľkú porciu rôzneho jedla, pretože ste v posilňovni veľa vypotili. V takomto prípade však nemôžete očakávať, že ručička váhy klesne. Po tréningu je dôležité prijať rozumné množstvo bielkovín a sacharidov.

Po tréningu žiadne jedlo

Veľkou chybou je aj nedoplniť energetické zásoby po tréningu. Veľa ľudí si myslí, že ak po tréningu nebude jesť, schudne. Pravda však je, že ak po tréningu nebudete jesť, nebude sa vám tvoriť svalová hmota, ktorá pomáha spaľovať tuk a teda nebudete chudnúť. Ak by ste aj chudli, tak iba zo svalovej hmoty. Je veľmi nevýhodné hladovať po tréningu, pretože neskôr sa tak či tak najete, ale telo si v tomto prípade uloží živiny vo forme tukov (tuky predstavujú zásobu energie – telo má strach z hladovania, preto prijatú stravu po hladovaní okamžite uloží do zásob).

Čomu sa vyhýbať po tréningu?

Pečivo a biely chlieb

Chlieb nie je tým najlepším výberom. Najmä, ak preferujete chutný, chrumkavý biely chlieb a pečivo. Keď už, dajte si radšej malý kúsok celozrnného chleba so šunkou. Bielemu chlebu a pečivu sa vyhýbajte oblúkom.

Mliečna čokoláda

Mliečna čokoláda je tiež nevhodným jedlom po tréningu. Obsahuje totiž množstvo tukov. Tuky blokujú vstrebávanie bielkovín, čo je po tréningu veľmi nevhodné.

Surová zelenina

Všade sa píše, že máte denne zjesť veľké množstvo zeleniny a ovocia. No po cvičení je surová zelenina nevhodný kandidát. Po cvičení telo potrebuje zregenerovať a surová zelenina nemá dostatok nutričných látok.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Akým chybám sa vyvarovať po tréningu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.