Aký dôležitý je spánok pre náš športový výkon

Spánok sa všeobecne považuje za najvýznamnejší regeneračný prostriedok, ktorý vplýva na nervový, endokrinologický a imunitný systém. Neprirodzené spánkové režimy sa spájajú so zvýšeným rizikom srdcovo-cievnych chorôb, poruchami nálad a chronickými bolesťami.

Aký dôležitý je spánok pre náš športový výkon
19. AUG 2013

Spánok

Dostatočne dlhý spánok (približne 8-9 hodín) je dôležitou podmienkou efektívnej regenerácie po náročnom tréningu, avšak príliš často sa toto pravidlo podceňuje a nedodržuje. Okrem dĺžky spánku je treba dbať aj na jeho kvalitu, ktorá je neraz variabilná a závisí od prostredia. Základné podmienky dobrého spánku tvorí príjemné prostredie, pohodlné, radšej tvrdšie lôžko, teplota v rozpätí 18-20 stupňov, dobré vetranie alebo spánok pri otvorenom okne a samozrejme odstránenie hluku a rušivého svetla.

Imunita

Spánok dodáva nášmu telu neuróny a naším svalom oddych. To nám umožňuje si oddýchnuť a zrelaxovať od denných stresov a zobudiť sa svieži a plný energie. Ak naše telá nie sú schopné zotaviť sa kvôli narušeniu, alebo nedostatku spánku, riskujeme možné ochorenie, pretože nie sme schopní bojovať s baktériami. 

Spaľovanie kalórií

Ak budete stále bdelí a budete vydávať viac energie každý deň, spálite viac kalórií?

Nie!!! Pokiaľ bude obeťou spánok. Naše telá totižto potrebujú spánok na správne fungovanie hormónov. Dva hormóny, ktoré kontrolujú náš apetít sú leptín a grelín. Leptín nás upozorňuje na to, že sme sýty. Grelín je zas hormón hladu, ktorý vysiela správu nášmu mozgu, že telo musí prijať energiu pre jeho pracovanie. Nedostatok spánku môže zmeniť tieto hormóny s výsledkom zníženia leptínu a zvýšenia grelínu.

Svalová regenerácia

Proces regenerácie prebieha hlavne počas vášho odpočinku. Vždy, keď v posilňovni zdvíhate váhy, na vašich svaloch sa vytvárajú mikroskopické trhlinky, preto je dôležité si dopriať dostatok spánku na regeneráciu.

Spánok je najlacnejšou a najaktívnejšou formou odpočinku a preto by ho športovci mali využívať v čo najkvalitnejšej miere.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aký dôležitý je spánok pre náš športový výkon

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.